“Glečer se kreće ka severu i naići će na toplije vode što će ubrzati proces topljenja leda”, rekao je naučnik iz tima za polarne okeane.
Naučnici predviđaju da će se najveći glečer na svetu, poznat kao A23a, raspasti u roku od mjesec dana, nakon što se oslobodio i krenuo na sjever jer je godinu dana bio zarobljen u okeanu uslijed vrtloga.
Naučnik iz tima za polarne okeane pri britanskom Institutu za Antarktik, Endru Mejers, rekao je da se glečer kreće ka sjeveru i da će naići na toplije vode što će ubrzati proces topljenja leda, prenela je agencija Anadolija.
Ubrzaće se topljenje
“To će znatno ubrzati topljenje jer se temperatura vode okeana povećava pošto južna hemisfera ulazi u ljeto. Ranije poznati džinovski glečeri su se raspadali na manje komade negdje kod Južne Džordžije, odakle je ovaj glečer udaljen oko mjesec dana”, rekao je on.
Mejers je dodao da nije retko ni da glečeri stignu mnogo dalje na sjever, pa čak i da se približe Južnoj Africi.
Glečer A23a ima površinu od 3.800 kvadratnih kilometara, a debeo je 400 metara.
Zaglavljen više od 30 godina
Ovaj glečer se odlomio i oslobodio na Antarktiku 1986., iako se opet ubrzo zaglavio kod obale.
Ledeni brijeg se zbog svoje debljine zaglavio o dno Vedelovog mora koje je dio Južnog okeana gde je ostao nepokretan više od 30 godina.
Glečer je ponovo počeo da se kreće na sjever 2020., ali se od proleća ove godine ponovo zaglavio kada ga je zahvatio vir u blizino ostrva Južni Orkni.