Kao dokaz toj tvrdnji pokazao je satelitske snimke aviona, tenkova i borbenih helikoptera koji se nalaze u ruskoj vojnoj bazi u Belgorodu, prenosi Telegraf.
Bridlav je kazao da bi Alijansa, kao odgovor na gomilanje ruske vojske, mogla da razmjesti svoje vojnike u zemljama članicama na istoku Evrope.
I generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen poručio je Rusiji da prije bilo kakvih pregovora o rješavanju krize u Ukrajini mora da povuče trupe s ukrajinske granice.
“Ako Rusija istinski želi dijalog, prvi korak je povlačenje trupa”, rekao je Rasmusen novinarima nakon susreta s českim premijerom Bohuslavom Sobotkom u Pragu.
Generalni sekretar je ukazao da je Rusija rasporedila oko 40.000 vojnika na granici s Ukrajinom.
“Oni ne vježbaju, nego se spremaju za borbu”, rekao je on.
U Ženevi su za sljedeći četvrtak zakazani razgovori Evropske unije, Rusije, Ukrajine i Sjedinjenih Država o smirivanju ukrajinske krize.