“To je istorijski trenutak. Tunižani nemaju pravo da naprave grešku, jer svijet ovo (parlamentarne izbore) gleda kao test na putu demokratije”, prenose agencije izjave analitičara koji prate razvoj “arapskog proljeća”.
Tunižani su u januaru srušili 23-godišnju diktaturu Abidina Ben Alija i otvororili put za ono što će se kasnije desiti u Egiptu, Libiji, i što prijeti još nekim režimima na sjeveru Afrike i na Bliskom istoku.
Prema anketama najviše glasova – ali ne i apsolutnu većinu- će osvojiti partija Islamistička Enanda (renesansa), koja je bila brutalno progonjena u vrijeme diktature Ben Alija.
Uprkos javnim obećanjima da će “razvijati demokratske slobode i poštovati prava žena”, mnogi se plaše da ona ima prikriveni radikalni islamistički program. To se dovodi u vezu i sa nedavnom pojavom jedne ultrakonzervativne grupe (salafisti) koja je napala bioskope i TV stanice zbog prikazivanja filmova u kojima se kleveće islam. U Enanda partiji su osudili taj incident, ali su istovremeno kritikovali prikazivanje takvih filmova.
Povratak radikalnom islamu u Tunisu mogao bi da ima nepovoljan uticaj na dalji razvoj u arapskom svijetu: u Egiptu, Libiji i drugim zemljama. Poslije obaranja Hosnija Mubaraka grupa Muslimanska braća je nakon višedecenijskih progona stekla status političke partije, a islamisti bi mogli da dignu glavu i u Alžiru, Libiji i drugim zemljama u regionu.
Na izborima u Tunisu će učestvovati više od sto partija od kojih većina ne predstavlja značajniju političku snagu. Prema anketama islamistička Enanda partija će morati da sarađuje sa drugim strankama i nadaju se da će to ipak otvoriti put za umjerenu varijantu islama u Tunisu, sličnu onoj koja već godinama postoji u Turskoj.