Preraspodjelom 25 miliona eura svog bogatstva, ova 31-godišnjakinja se nada uzdrmati demokratiju u zemlji koja je 2008. ukinula porez na nasljedstvo, piše Guardian.
Marlene Engelhorn, koja je prošle sedmice prolazila kroz Davos, dočekana je nekoliko puta psovkama. Hladna dobrodošlica nije nužno bila usmjerena direktno na nasljednicu milionera, već na poruku ispisanu na metar visokom plakatu koji je vukla sa sobom: “Oporezujte bogate”.
Od 2021. godine, Engelhorn, čije bogatstvo potiče iz njemačke hemijske kompanije BASF i farmaceutske firme Boehringer Mannheim, pozvala je na povećanje poreza za sebe i svoje kolege.
Sada preuzima stvari u svoje ruke.
“Ja zapravo stvaram porez koji bih želljela platiti”, rekla je ova 31-godišnjakinja.
“Pošto me vlada nije oporezovala i ne oporezuje me do danas.”
Ranije ovog mjeseca pokrenula je inicijativu prema kojoj 50 nasumično odabranih ljudi u Austriji , gdje živi, odlučuje kako najbolje potrošiti 25 miliona eura koje je Engelhorn naslijedila od svoje bake.
Dobro vijeće za preraspodjelu, ili Gute Rat für Rückverteilung, kako je inicijativa nazvana, takođe će imati zadatak istražiti često zanemareno pitanje o tome kako društva redistribuiraju bogatstvo. “Zato što ga uvijek distribuiramo”, rekla je Engelhorn. “Ne preraspodijeliti bogatstvo takođe je odluka o raspodjeli kao i preraspodijeliti ga.”
U pozadini inicijative stoji njeno čvrsto uvjerenje da neuspjeh u oporezivanju bogatstva poput njenog – a Austrija je ukinula svoj porez na nasljedstvo 2008. godine – narušava demokratiju dajući pretjerano veliki politički uticaj superbogatima, dok istovremeno vladama uskraćuje resurse koji bi mogli pomoći u rješavanju problema ovu neravnotežu snaga.
Vijeće ima za cilj direktno se suprotstaviti tome, nudeći primjer kako se demokratija može povratiti uključivošću i transparentnošću, rekla je Engelhorn.
Engelhorn, koja je osigurala dodatnih 3 miliona eura za pokrivanje troškova rada vijeća, neće imati uticaja na odluku vijeća kako potrošiti novac.
Postavljena su opšta pravila: sredstva se ne mogu usmjeravati prema skupinama ili pojedincima koji su protuustavni, neprijateljski ili nehumani, niti se mogu usmjeravati prema profitnim poduhvatima, političkim strankama ili isplaćivati članovima vijeća ili povezanim strankama. Ako vijeće ne uspije postići konsenzus o tome šta učiniti sa 25 miliona eura, novac će biti vraćen Engelhorn.
Iako je obrazovana u privatnim školama i okružena drugim bogatašima veći dio svog života, Engelhorn je ipak formirala čvrste stavove o onome što naziva “nelegitimnom moći” kojom raspolažu bogati.
Nasljedstvo koje je dobila od svoje bake opisala je kao “katalizirajući događaj”.
“Nešto nije u redu s tim da naslijedim milione, da me se ne oporezuje, dok osoba koja radi 40 sati, možda više, možda dva posla, ima djecu možda… i oni plaćaju porez na svoj rad.”
Ubrzo je shvatila da želi da njen novac odražava njene vrijednosti, nagon koji ju je naveo da osnuje Tax Me Now, inicijativu koja okuplja bogate ljude iz zemalja njemačkog govornog područja, i pridruži se stotinama superbogatih koji pozivaju na oporezivanje ekstremnog bogatstva.
Ima podršku svoje porodice.
“Niko mi otvoreno ne govori da radim nešto pogrešno ili loše”, rekla je. “Naprotiv, moja mama je jednom rekla: ‘Biću tvoj najveći obožavatelj’.”
Konačni cilj Engelhorn je podijeliti sve svoje bogatstvo i odreći se onoga što ona naziva “feudalnim bogatstvom” u kojem je rođena.
“Moraću pronaći posao i zarađivati na način na koji mora 99 posto stanovništva”, rekla je.
Najmanje 90% njenog bogatstva predano je vijeću, dok će preostali iznos biti iskorišten za pokrivanje njene stanarine i drugih finansijskih obveza, dok se prilagođava “običnom” životu.
“Priznajem da neće biti lako”, rekla je. “Za mene je početak radnog života uz plaćanje poreza stvarno korak naprijed. To je iskorak u demokratski dio našeg društva, u demokratskih 99%. Ovo je kao poticaj onome što sam ja kao osoba u 21. stoljeću.”