Najviši vrh Japana u nevolji, žrtva prekomjernog turizma

Foto: Vlada prefekture Yamanashi

To su prizori koje bi malo ko povezao s najvišim vrhom Japana: gužve u prometu, podnožja zatrpana smećem i neprikladno odjeveni planinari – neki pokušavaju uspon u sandalama.

Kada je planina Fuji dodana na popis mjesta svjetske baštine UNESCO-a 2013., Međunarodno vijeće za spomenike i mjesta (ICOMOS), UNESCO-vo savjetodavno tijelo, pozvalo je planinske zvaničnike da upravljaju gužvama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Međutim, broj posjetilaca popularne pete planinarske postaje na planini više se nego udvostručio s dva miliona u 2012. na preko pet miliona posjetilaca u 2019., prema vladi prefekture Yamanashi.

Stručnjaci kažu da je iskustvo planinarenja na planini Fuji u oštrom padu zbog gužve.

A otkako je godišnja sezona penjanja otvorena prije samo nekoliko mjeseci u julu, oko 65 000 planinara je stiglo do vrha, što je povećanje od 17% u odnosu na 2019.

Zvaničnici kažu da je procvat turizma nakon Covida doveo još hiljade ljudi na planinu koja se proteže između japanskih prefektura Yamanashi i Shizuoka. I dok planina Fuji ove godine obilježava 10. godišnjicu proglašenja UNESCO-a, strahuju da je ekološka situacija dosegla “kritičnu tačku”.

“Pretjerani turizam – i sve posljedice poput smeća, rastuće emisije CO2 i nesmotrenih planinara – najveći je problem s kojim se suočava planina Fuji”, kaže Masatake Izumi, službenik vlade prefekture Yamanashi i stručnjak za slavni vrh.

Yasuyoshi Okada, predsjednik ICOMOS-a Japan, rekao je za CNN TRAVEL u e-poruci da se “kako bi se očuvala svetost” planine Fuji i njezine vrijednosti kao mjesta svjetske baštine, “mora pozabaviti pretjeranim turizmom”.

‘Kao Disneyland’

Mnoštvo turista se probija do vrha planine Fuji kako bi promatrali izlazak sunca.

Od 10 planinarskih postaja na planini Fuji, peta (nazvana “Gogome”) nalazi se otprilike na pola puta do planine visoke 3776 metara (12388 stopa). Prima 90% posjetitelja planine, od kojih većina ide autobusima, taksijima i električnim automobilima iz Tokija planinskom cestom Fuji Subaru Line, kaže Izumi.

“Izgrađena prije gotovo 60 godina usred japanske ere motorizacije, Fuji Subaru Line omogućila je posjetiteljima i obiteljima izravan pristup do točke na pola puta do planine. Omogućio je ljudima diljem zemlje da dožive planinu Fuji,” kaže Izumi.

Danas, kada planinari krenu prema petoj stanici iz Tokija na toj liniji, čut će nakratko sviranje narodne pjesme dok njihovo vozilo prolazi kraj niza senzora na cesti.

Napisao Sazanami Iwaya 1911., “Fuji no Yama” ili “Planina Fuji” slavi popularno turističko odredište. Stihovi ističu veličanstvenost planine Fuji, nazivajući je “najvećom planinom Japana” jer “viri glavu iznad oblaka” dok je “odjevena u kimono od snijega”.

Od 10 planinarskih postaja na planini Fuji, peta (nazvana “Gogome”) prima 90% posjetitelja planine.

Ovi su stihovi u oštroj suprotnosti sa stvarnošću na terenu, a stručnjaci kažu da je iskustvo planinarenja na planini Fuji u oštrom padu zbog gužve.

Izumi, dužnosnik Yamanashija, kaže da se posjetitelji više ne mogu automobilima popeti do pete stanice osim ako nisu potpuno električni, ali to je rezultiralo povećanjem broja autobusa koji prevoze velike grupe posjetitelja do stanice.

Horde planinara također izlažu sve većem pritisku ograničene sanitarne kapacitete u planini i četiri medicinske stanice, dodaje.

Na užurbanoj petoj postaji, dok autobusi planinara hrle prema stazi Yoshida – najpopularnijoj od četiri planinske rute – Tomoyo Takahashi, zaposlenik fonda za očuvanje planine Fuji, potiče ih da doniraju 1000 jena (7 USD) kako bi se planina održala čistom.

“Ovdje je poput Disneylanda jer ima previše ljudi”, kaže ona za CNN Travel. “Ne plaćaju svi 1000 jena i to me rastužuje. Trebala bi postojati obavezna ulaznica koja bi bila puno viša kako bi dolazili samo posjetioci koji istinski cijene baštinu planine Fuji.”

Iskustvo planinarenja posebno je u opadanju za iskusnije planinare, kaže Kiyotatsu Yamamoto, stručnjak za nacionalne parkove i planinu Fuji sa Sveučilišta u Tokiju.

Dužnosnici kažu da je procvat turizma nakon Covida ove godine doveo tisuće dodatnih turista na planinu.

“Gužva i prometna gužva na planinskim stazama glavni su izvor nezadovoljstva penjača, jer se planinari koji žele vidjeti izlazak sunca gomilaju u blizini vrha, a potrebno im je četiri sata da se popnu na dio koji se nekada penjao za dva sata,” kaže on.

Vito Fung Yiu Ting, planinar iz Hong Konga, kaže da je rezervisao noćenje u planinarskom domu najmanje tri mjeseca prije posjeta Fujiju.

“Imao sam toliko sreće što sam dobio mjesto”, rekao je za CNN Travel nakon povratka s vrha planine Fuji. “Znao sam da će vrh biti prepun jer sam pogledao nekoliko YouTube videa prije nego što sam došao, ali svejedno je vrijedilo.”

Tokom godina preduzete su protumjere za zaštitu planine Fuji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije