Najsretnija zemlja svijeta: Nema ubijanja životinja, ni sječe drveća, a ženama dozvoljeno da imaju više muževa



Najsretnija, najzelenija i jedina zemlja s negativnim ugljičnim otiskom na svijetu koji može zahvaliti neumornoj sadnji drveća. Kraljevstvo Butan s populacijom od tek 800.000 stanovnika koje većinom čine budisti jedinstveno je mjesto na svijetu, piše Punkufer.hr

U Butanu na svakom koraku možete naići na zanimljivosti koje izazivaju divljenje, zbunjuju ili čude stanovnike iz drugih krajeva svijeta. Jedna od njih je činjenica da u Butanu nema ubijanja životinja. U pretežito vegetarijanskoj i veganskoj zajednici nema ubijanja životinja. Meso u mesnice stiže iz Indije gdje se obavlja „krvavi“ posao. Osim politike o neubijanju, zabranjena je i sječa drveća bez posebne dozvole, a krivolovci također mogu završiti u zatvoru. Pecanje u rijekama i jezerima „bez papira“ također spada u tu kategoriju.

Posjetitelje Butana moglo bi začuditi i pravilo trijeznog utorka, dana u tjednu kada nije dopušteno piti alkohol – niti ga niti jedan bar ne smije točiti. Većina se pridržava pravila, ali ako ste jako „žedni“ pronaći ćete mjesta na kojima se toči na crno. U takvim kafićima alkohol dolazi na stol u šalicama za čaj. No ako mislite zapaliti koju uz piće, dobro razmislite. U Butanu se pušenje smatra grijehom, a duhan biljkom izrasloj na krvi demona. Od 2010. zabranjena je proizvodnja i prodaja duhanskih proizvoda tako da su ih pušači najčešće švercali iz Indije. No zbog pandemije mjere su popustile jer su šverceri s cigaretama donosili i koronavirus pa se odnedavno mogu kupiti u specijaliziranim trgovinama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako biste mogli pomisliti da su stanovnici jedne od najsretnijih zemalja na svijetu trezvenjaci to nije točno. Butan ima najveću stopu ispijanja alkohola po glavi stanovnika na jugu Azije. U zemlji je više od pet tisuća barova, a oko 700 ih se nalazi u glavom gradu Thimphu. Od vina do viskija, proizvodnja alkoholnih pića u Butanu je solidno razvijena.

Osim toga, Butan je jedno od rijetkih mjesta na zemlji gdje i dalje živi poliandrija koja ženama dopušta da imaju više muževa. Iako ta praksa više nije toliko raširena kao u prošlosti i dalje se zadržala u zabačenim krajevima zemlje prvenstveno kako bi muškarci mogli pomoći obitelji u izoliranim krajevima te kako bi se djeci osiguralo nasljedstvo u obliku stada i pašnjaka. Uz poliandriju sve ostaje u obitelji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije