Na našoj planeti, punoj prirodnih čuda i ljudskih dostignuća, postoje i mjesta obavijena velom tajne, opasnosti i stroge zabrane.
To nisu obične destinacije iz turističkih vodiča, već lokacije koje izazivaju strahopoštovanje, znatiželju, pa i teorije zavjere. Neka su previše opasna za ljudsku prisutnost, druga kriju mračne tajne vlasti, dok su treća toliko zaštićena da se o njima zna veoma malo.
Soba 39, poznata i kao “Kancelarija 39”, smatra se jednom od najtajanstvenijih i najvažnijih institucija unutar režima Sjeverne Koreje. Riječ je o navodno tajnoj državnoj organizaciji zaduženoj za prikupljanje sredstava za vladajuću elitu, posebno za porodicu Kim. Ova kancelarija nije javno priznata u zvaničnim dokumentima, a njeno postojanje je uglavnom potvrđeno kroz izvještaje obavještajnih službi, svjedočenja disidenata i analize stručnjaka za Sjevernu Koreju.
Soba 39 je, kako se vjeruje, osnovana tokom 1970-ih ili 1980-ih godina kao dio šire mreže institucija koje su imale za cilj finansijsku samoodrživost režima. Glavna svrha ove organizacije je da prikupi velike količine novca, često na nelegalan ili polulegalan način, i da tim sredstvima finansira luksuzni život vrhovne elite, kao i operacije države koje ne mogu biti finansirane iz zvaničnog budžeta.
Kako funkcioniše Soba 39?
Izvori prihoda Sobe 39 su brojni i često ilegalni. Postoje sumnje da Sjeverna Koreja učestvuje u proizvodnji i krijumčarenju metamfetamina i drugih droga, čijom se prodajom obezbjeđuju sredstva za ovu kancelariju. Takođe se vjeruje da je Soba 39 odgovorna za proizvodnju i distribuciju lažnih američkih dolara – takozvanih „superdolara“, koji su toliko kvalitetno izrađeni da ih je gotovo nemoguće razlikovati od pravih.
Roba koju režim ne može otvoreno prodavati na međunarodnom tržištu često se distribuira putem tajnih kanala koje kontroliše Soba 39. Ova organizacija navodno koristi i brojne firme u inostranstvu, uključujući i preduzeća u Kini, kako bi prala novac i finansirala režim.
Prema nekim izvorima, Soba 39 je uključena i u sajber kriminal i računarske napade, čime prikuplja dodatna sredstva. Organizacija je duboko ukorijenjena u sistem vlasti Sjeverne Koreje i, prema mišljenju mnogih, nalazi se pod direktnom kontrolom porodice Kim. Njeni agenti djeluju iz sjenke, kako unutar zemlje, tako i u inostranstvu.
Soba koristi složene mreže fiktivnih firmi i tajnih bankovnih računa širom svijeta, što čini praćenje finansijskih tokova gotovo nemogućim.
Procjene o ukupnoj sumi novca koju ova kancelarija godišnje prikupi variraju, ali se vjeruje da je riječ o stotinama miliona, pa i milijardama dolara.
„Šta mislite, odakle Kimu konjaci, mercedesi i Roleksi?“, pita David Maksvel, penzionisani pukovnik američkih specijalnih snaga i stručnjak za Sjevernu Koreju. „Sav taj luksuz dolazi upravo iz Kancelarije 39.“
Zašto je Soba 39 ključ opstanka sjevernokorejskog režima?
Sjeverna Koreja se već godinama suočava sa teškim ekonomskim sankcijama i međunarodnom izolacijom, što režimu otežava finansiranje vojnih i državnih programa. Soba 39 omogućava režimu da funkcioniše, finansira vojna istraživanja – uključujući i nuklearni i raketni program – te da članovima elite obezbijedi luksuzan život.
Bez prihoda koje donosi ova kancelarija, režim Kim Džong-una teško bi mogao da opstane u svom sadašnjem obliku. Međunarodna zajednica je svjesna aktivnosti Sobe 39, zbog čega su mnogi pojedinci i firme povezane s njom podvrgnute međunarodnim sankcijama. Brojne zemlje su pooštrile kontrolu nad finansijskim transakcijama koje imaju veze sa Sjevernom Korejom, pokušavajući da umanje uticaj ove tajne organizacije.
Soba 39 nije obična državna institucija – to je kompleksna mreža moći i novca koja omogućava režimu da preživi uprkos međunarodnim pritiscima. Njeno djelovanje je često ilegalno i obavijeno velom tajne, što je čini jednom od najintrigantnijih i najopasnijih nepoznanica savremenog svijeta.
Kako je krijumčareno zlato
Još 2018. godine, u sjedištu južnokorejske obavještajne službe u Seulu, prebjeg iz Sjeverne Koreje sjedio je u strahu od atentata. Pet godina je radio za tajanstvenu Kancelariju 39, zarađujući novac za Kim Džong-una.
U rijetkom intervjuu za američku televiziju ABC, otkrio je da je Kancelarija 39 organizacija zadužena za pribavljanje strane valute za „velikog vođu“.
„Mi smo to zvali ‘revolucionarni fond'“, rekao je. On je bio zaposlen u Daesong grupi, krovnoj korporaciji koja upravlja velikim dijelom sjevernokorejske trgovine. Radio je u firmi Kumgang, koja se bavila prodajom ženšena, dragog kamenja i zlata, i djelovao je na više lokacija širom Azije.
Dio njegovog zadatka bio je krijumčarenje zlata iz sjevernokorejskih rijeka i rudnika u Kinu, gdje bi se ono prodavalo kao kinesko i time zaobišle sankcije UN-a.
„Kina nam je mnogo pomagala da izbjegnemo sankcije“, rekao je.
Iako tvrdi da nije znao sve detalje, priznao je da je Sjevernoj Koreji sve teže da sprovodi ilegalne operacije, jer svijet postaje svjesniji šta se dešava.
Zbog toga Kancelarija 39, kako tvrdi, postaje sve očajnija, pa sredstva sve više prikuplja unutar same zemlje. Sve to ide u pravcu finansiranja nuklearnog programa i luksuznog života Kima i njegovih najbližih.
„Uzimali su sve što je donosilo novac“, rekao je. „Ako nešto donosi prihod – uzmu ga i kontrolišu.“
Go Mjong-Hjun iz Azijskog instituta za političke studije u Seulu kaže da Kancelarija 39 ima na raspolaganju na hiljade hakera i ogromna sredstva za sajber operacije.
„Teško ih je otkriti, još teže nadzirati – zato im sajber prostor savršeno odgovara kao bojno polje“, poručio je on, prenosi Dnevno.