Na današnji dan desio se najmisteriozniji slučaj u istoriji Amerike: Ko je ubio Johna F. Kennedya?

Na današnji dan 1963. godine svijet je stao. Na plaži Dealey u Dallasu u Teksasu ubijen je John F. Kennedy, 35. predsjednik Sjedinjenih Država, dok se vozio u limuzini s otvorenim krovom.

Događaj je označio prekretnicu u američkoj historiji, izazvavši šok, tugu i desetljeća nagađanja o tome što se zapravo dogodilo. Kennedy je bio u Teksasu na političkoj turneji s ciljem ujedinjenja Demokratske stranke, koja se suočavala s podjelama između liberala poput Ralpha Yarborougha i konzervativnog krila predvođenog guvernerom Johnom Connallyjem.

U trenutku atentata na mjestu tragedije vladala je mješavina šoka i nevjerice. Ljudi su, kako svjedoče sjećanja, izlazili iz svojih domova, stajali na ulicama i plakali. Jedna od njih, sada profesorica Toni Glover, tada je imala 11 godina i stajala je uz cestu i promatrala predsjedničku povorku. Kennedy joj je mahnuo, a samo nekoliko trenutaka kasnije njegov je život okončan. Kao dijete pokušavala je pronaći objašnjenje, a šok tog trenutka pratio ju je cijeli život.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dok je predsjednička povorka vozila prolazila središtem Dallasa, Kennedy je upucan dva puta – jednom u leđa, a zatim smrtonosnim hicem u glavu. Odveden je u bolnicu Parkland, gdje je proglašen mrtvim u 13:00 sati. Kennedy je bio na dužnosti 1036 dana i imao je 46 godina. Njegova smrt ostavila je dubok trag u naciji i izazvala brojne kontroverze.

Službena verzija i nedoumice

Službena istraga, koju je provela Warrenova komisija, zaključila je da je Lee Harvey Oswald, bivši marinac marksističkih sklonosti, djelovao sam i da su svi hici ispaljeni sa šestog kata teksaškog skladišta školskog pribora.

Ovaj zaključak nije otklonio sumnje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naprotiv, otvorio je vrata mnogim teorijama zavjere koje i dalje potiču rasprave. Pitanja o drugom strijelcu, njegovom položaju na “travnatoj uzvisini” i mogućim zavjerama CIA-e, mafije ili stranih sila desetljećima su punila stranice knjiga i izvještaja.

Mnogi svjedoci, uključujući guvernera Texasa Johna Connallyja, koji je ranjen u pucnjavi, javili su se s tvrdnjama koje su u suprotnosti sa službenom verzijom. Connally je inzistirao na tome da ga je pogodio drugi metak, a ne onaj koji je pogodio Kennedyja, potkopavajući teoriju o “čarobnom metku” koju je iznijela Warrenova komisija.

Teorije zavjere i pitanja bez odgovora

Za razliku od Warrenove komisije, druga kongresna komisija, formirana 14 godina nakon ubojstva Kennedyja, utvrdila je da je 22. novembra 1963. predsjednika možda ustrijelio drugi napadač. Prema raznim teorijama, atentat su izveli agenti CIA-e (spominje se čak i Lyndon Johnson), mafija, kubanski emigranti, KGB, Fidel Castro ili čak direktor FBI-a Edgar Hoover. Mediji, posebice Hollywood, dodatno su popularizirali teorije zavjere.

CIA

Teoretičari zavjere tvrde da je Kennedy bio na meti CIA-e jer je želio “razbiti agenciju u tisuću komadića”. Također je objavljeno da je jedan od beskućnika prisutnih na mjestu zločina mogao biti E. Howard Hunt, bivši operativac CIA-e povezan s operacijom Zaljev svinja. Činjenica da je bivši šef CIA-e Allen Dulles bio član Warrenove komisije dodatno potiče sumnje.

Mafija

Mafija je navodno imala motiv ubiti Kennedyja jer je njegov brat Robert, tada glavni državni odvjetnik, pokrenuo agresivne istrage protiv organiziranog kriminala.

KGB

Neki vjeruju da se Sovjetski Savez želio osvetiti za poniženje tijekom Kubanske raketne krize 1962. godine. Oswald, koji je neko vrijeme boravio u SSSR-u i deklarirao se kao komunist, navodno je bio pod utjecajem KGB-a.

Lyndon Johnson

Istraživanja pokazuju da 20% Amerikanaca vjeruje da je Johnson bio upleten, želeći postati predsjednik i zataškati skandale. Optužbe Madeline Brown, koja je tvrdila da je imala aferu s njim, potpiruju ovu teoriju. Prema njezinim riječima, Johnson je noć prije ubistva rekao: – Sutra me Kennedyjevi više neće sramotiti.

NLO teorije

Vjeruje se da je Kennedy ubijen zbog svog interesa za “izvanzemaljske aktivnosti”. Dva navodna dokaza su pismo koje je Kennedy poslao CIA-i tražeći pristup dosjeima o NLO-ima i CIA-in memorandum koji ukazuje da predsjedniku treba uskratiti pristup povjerljivim informacijama.

Jackie Kennedy

Prema jednoj teoriji, Kennedy je umro od ruke svoje supruge Jackie, koja je navodno sakrila pištolj u obližnjoj teglici za cvijeće. Ova teorija je brzo odbačena jer je Jackie bila pod budnim okom hiljada svjedoka.


Čovjek s crnim kišobranom

Na snimkama atentata vidi se muškarac s crnim kišobranom, iako je dan bio sunčan. Kasnije se otkrilo da je to bio protest protiv politike Kennedyjeva oca.

Prijateljska vatra

Postoji teorija da je Kennedyja greškom ustrijelio tjelohranitelj dok je odgovarao na Oswaldove hice. Rečeno je da je agent George Hickey slučajno ispalio smrtonosni hitac.

Cambridge veza

Britanski list “Cambridge News” dobio je anonimni poziv o “velikoj vijesti” u SAD-u neposredno prije atentata, što dodatno potpiruje teorije.

Zapruder film

Film od 26 sekundi, koji je snimio Abraham Zapruder, bio je skriven 12 godina, što je dovelo do sumnje u vladino zataškavanje.

Iako teorije zavjere izazivaju brojne sumnje, činjenica je da je John F. Kennedy preminuo 22. studenog 1963. godine. Prema liječničkim nalazima, bio je živ kad je stigao u bolnicu, ali nije mogao preživjeti teške ozljede mozga izazvane drugim metkom.

Jackie Kennedy

John i Jackie Kennedy predstavljali su novu, moderniju sliku predsjedničkog para, znatno mlađu i dinamičniju od svojih prethodnika. Njihova je popularnost nadilazila politiku – mediji su ih tretirali kao pop zvijezde i filmske ikone. Svojim stilom i šarmom postavljaju nove modne trendove, a njihove fotografije redovito su krasile stranice najpopularnijih časopisa.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije