Svaki brod prevozi oko 120 marinaca i plovila su već u Sredozemnom moru. Očekuje se da će brodovi stići u Tartus do kraja ove sedmice.
Zvaničnik nije precizirao šta je cilj ove misije, ali je Rusija ranije objavila da priprema slanje marinaca u Siriju za slučaj da treba zaštiti osoblje i ukloniti opremu iz tog mornaričkog objekta.
Rusija ima malu bazu za održavanje i popravke brodova u Tartusu, a u njoj boravi manje od 100 ljudi, navode analitičari.
Sirija je najčvršće uporište Moskve na Bliskom istoku, a ova zemlja kupuje veliki dio svog naoružanja od Rusije. Tartus je jedina stalna luka ruske mornarice izvan bivšeg Sovjetskog Saveza, prenio je Rojters.
Rusko Ministarstvo odbrane odbilo je da komentariše ove informacije. Izvor iz Generalštaba rekao je da će brodovi boraviti u Tartusu nekoliko dana i da će se potom vratiti u rusku luku Novorosijsk.
Moskva optužuje zapad za neuspjeh diplomatskih napora u rješavanju sirijske krize i izrazila je žaljenje povodom ostavke Kofija Anana na položaj mirovnog izaslanika UN i Arapske lige zbog nesloge u Savjetu bezbjednosti UN u vezi sa sirijskim pitanjem.
Generalna skupština UN priprema se za glasanje o rezoluciji u kojoj se osuđuje Savjet bezbjednosti UN zato što nije zaustavio nasilje u Siriji.
Tekst nije pravno obavezujući, ali mu je namjera da pojača pritisak na Savjet bezbjednosti da preduzme akciju. Rusija i Kina ranije su blokirale pokušaje UN da uvedu sankcije protiv vlasti u Damasku.
Nacrt rezolucije sastavila je Saudijska Arabija, a u njemu se izražava otvorena podrška oružanoj pobuni protiv vladavine sirijskog predsjednika Bašara al Asada. Sirijske vlasti takođe se osuđuju zbog upotrebe “teškog naoružanja”.
U pokušaju da privuku što više glasova, diplomate su ublažile tekst izbacivanjem direktnog zahtjeva da se Asad povuče sa vlasti, prenio je AFP