Mjesta koja treba posjetiti 2012.- II dio

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

23. Koh Rong, Kambodža

Grupa ostrva koja predstavlja neotkriveni azijski raj. Mnogi avanturisti jedva čekaju da vide šta to Kambodža još ima da ponudi osim hranma Angkoru. Jedno od tih mjesta je i arhipelag Koh Rong, čije se glavno ostrvo nalazi na 30 minuta vožnje brodom od grada na obali Sihanokuvila. Do skoro nije bilo mjesta gde bi moglo da se odsedbe na ovim ostrvina, ali ove godine se otvorio kompleks Song Saa gde su cijene noćenja oko 600 dolara. Gosti će moći da rone sa morskim konjićima a noću će im biti omogućeno da rone u biolumiscentnim vodama. Hrana je posebna priča – tu će biti prisutna uglavonom morski plodovi po ugledu na kuhinju Sejšela.

24. Beč, Austrija

Nakon naleta izložbi dragocena bečka umjetnička scena se sprema za bogatu godinu. U julu se obilježava 150 rođendan Gustava Klimta, majstora secesionističkog pokreta čije su sanjalačko erotske slike postale jedne od najpopularnijih (i najskupljih) djela; u nizu izložbi 2012. najveći broj njegovih djela biće predstavljen na jednom mjestu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

25. Čatanoga, Tenesi

Gradska scena puna umjetnika i umjetničkih prodavača. Krajem 60-ih godina prošlog vijeka grad je proglašen „najprljavijim“ u Americi. Posljednjih godina je, međutim, prošapo kroz radikalan remont pa su uvedene mnoge mjere da bi se umjetnici svih profila privukli u grad.

Veliki umjetnički sajam svakog aprila privlači hiljade umjetnika, a nekoliko četvrti je potpuno sređeno za ovakve prilike. Frabrika iz doba Građanskog rata je sređena i pretvorena u šoping centar sa lokalima, u kojima ima i zanatske robe.

26. Dakla, Maroko

Hladna publika u Maroku ne želi da iko drugi otkrije ovo mjesto – tajanstveno lijep pustinjski grad na obali Atlantika u Zapadnoj Sahari, oblasti sa burnom istorijom koji je danas pod vlašću Maroka. Oko 30 milja duga gomila pijeska između okeana i mirne lagune, udaljena 600 milja južno od marakeša, ovaj grad je postao jedna najpoznatijih bord destinacija.

Mnogi u Daklu dolaze zbog boemske reputacije koju ima: udaljena je, divlja, egzotična, sunčana sa opuštenom atmosferom i uz lokalnu Tuareg kulturu.

Temperatura vode je oko 26 stepeni čitave godine, pustinja je veoma blizu a lokalna morska kuhinja je divna. Grad je uglavnom uspavan tokom dana zbog vreline koju donosi Sahra ali kada padne noć on oživi uz kafiće i barove. U Dakli se nalazi i hotel Calipau Sahara otvoren prije dvije godine, sa dugačkom plažom i bazenom sa morskom vodom. I iako je dio šarma Dakle to što je tako nedostupna, Royal Air Maroc ima svakodnevne letova iz Kazablanke.

27. Maldivi, Maldivi

Kada su u pitanju Maldivi, niz od 26 tropskih ostrva u Indijskom okeanu, treba da zamislite apartmane na vodi sa cijenom smještaja većom od 1000 evra, a svi iznad tirkizne vode, sa parovima na medenom mjesecu. Međutim, Maldivi su idealno mjesto za surfovanje. Dobri, stalni talasi, topla voda, veliki izbor hotela sa 5 zvjezdica i mnogo drugih stvari koje nude su idealni za svakog, bez obzira da li surfuje ili ne.

Početkom 2012. otvara se i nekoliko novih kompleksa, kao što je Niyama, koja ima podvodni restoran i Viceroy, 66 vila na pokretnom privatnom ostrvu Vagaru.

 

28. Malaka, Malezija

Na UNESCO-voj listi je, a nudi i mnogo uživanja za turiste. Sa osvijetljenim kanalima i tihim, uskim uličicama sa decenijama starim hramovima ukrašenim ornamentima, bazarima, ovo je jedno od retkih mjesta u Jugoistočnoj Aziji koje može da prizove romantične slike prošlosti tako efektno kao Malaka, najstariji grad Malezije. Bivša portugalska, holandska i britanska kolonija privlači ogroman broj turista koje mami neobična arhitektura i kuhinja koja je posljedica vijekova stranih uticaja.

Više od 7 miliona turista je posjetilo ovaj grad 2011, pa je Makala, koja se nalazi oko 145 kilometara jugoistočno od prestonice – Kuale Lumpur, dobila i nove hotele kao što su Casa del Rio, sa 66 luksuznih soba u portugalskom stilu i Courtyard@Heeren, sto godina staru kuću pretvorenu u hotel sa 14 soba. U gradu postoji bivša holandska gradska kuća iz 17. i antikvarnice. Malaka nudi divne lokalne specijalitete, kao što je kremasta pikantna nyonya laksa.

29. Algarve; Portugalija

Algarve, koji se nalazi na južnoj obali Portugalije, dugo je bilo popularna destinacija za turiste iz zapadne Evrope. Međutim ovo mesto sada želi da privuče i posjetioce iz ostalih dijelova svijeta, što pokazuju i novi luksuzni hoteli koji su nikli u proteklih par godina. Hoteli se otvaraju i u mirnijim delovima Algarve, uključujući i predivno Martinal odmaralište u Sagresu, a Konrad hotel će biti otvoren u novembru.

30. Taho, SAD

Oko Taho jezera nalaze se 7 ogromnih skijaških oblasti u koje je uloženo oko 100 miliona dolara. Najznačaniji potez je spajanje Skvo doline sa susjednim alpskim livadama, i ta oblast sada ima 6.000 hektara prostora, što je čini najvećom skijaškom oblasti u SAD-u. Gosti mogu besplatno da skijaju između različitih oblasti, a sada će imati još neke pogodnosti poput škole skijanja, igralište sa mini motornim sankama i nove restorane.

31. Vels

Vels je poznat po svojim mnogobrojnim planinskim stazama i zato je najbolje da ga posjetite u maju kako bi ovu zemlju istražili pješice. Velški obalski put je otvoren za bicikliste i vozačke konjskih kočija, a proteže se kroz cijelu zemlju niz Antlantik i Irsko more, a prolazi pored srednjovjekovnih zamkova i odmarališta.

32. Antarktik

Prošlo je sto godina od kada su ovde stigli isttraživači i zanemjeli od ljepote predjela. Bijela pustinja ovu stogodišnjicu obilježava otvaranjem novog kampa koji dozvoljava putnicima da provedu najbolju noć u svom životu: u udobnim krevetima, prelijepim kupatilima i pogledu na prelijepe pejzaže.

Ledene predjele možete obići i brodom na kom će vas vodič upoznati sa istorijom zemlje. Broj posjetilaca je ograničen jer se na taj način obezbijeđuje izolovanost predjela i očuvanje divljine.

33. Uganda

Uganda je najpogodnija za tipičnu afričku safari rutu, ali ona sada nudi i još neke zanimljivosti turistima. Iako Uganda nije bez problema, ipak se smatra jednom od najstabilnijih zemalja u subsaharskoj Africi. Ona je vjerovatno najpoznatija kao dom polovini preostalih planinskih gorila, a ove godine će biti više prilika za sretanje ovih neverovatnih stvorenja. The Uganda Wildlife Authority nedavno je dovela još dve porodice gorila u Bwindi šumu, koja se nalazi na mapi turističkih ruta. Pored gorila, Uganda je i izvor Nila, prepuna je planina koje su među najvišima u Africi i nudi plovidbu brzim vodama svima onima koji vole avanture.

34. Ukrajina

Ukrajna je konačno počela da ulaže u razvoj turizma, čemu je doprinjelo i domaćinstvo Evropskog fudbalskog prvenstva 2012. Predivni istorijski gradovi poput Kieva, Odese u Lviva su modernizovani, restaruirani i puni sveže energije, ali ipak povoljni. Sva tri grada imaju aerodrome i brojne nove hotele, restorane i prodavnice.

Ljubitelji plaža mogu otoći na obalu Crnog mora koju posjećuje sve više turista iz celog svijeta.

35. Samaná Peninsula, Dominikanska republika

Godinama je Samaná Peninsula na severoistočnoj obali Dominikanske republike bilo jedno od karipskih prirodnih, dobro očuvanih predjela – čemu je doprinijela udaljena lokacija mjesta. Međutim, El Catey aerodrom je pre nekoliko godine napravio svoju bazu blizu ostrva i tako značajno olakšao dolazak turistima na ovo m,esto. Samim tim došlo je i do pojačanog razvoja turizma.

Balcones del Atláantico, je najnovije odmaralište, otvoreno u maju prošle godine. Ima 86 dvokrevetnih i trokrevetnih soba, a najniža cijena noćenja je 500 dolara. Otvorena su i mnoga druga odmarališta i hoteli, ali ima zabave i van njih, a naročito za one koji su željni avanture.

36. Dubrovnik, Hrvatska

Posljednjih 5 godina bile su vrlo dobre za Dubrovnik. Počeli su da dolaze turisti sa zapada, broj posjetilaca konstantno raste, a mjesto se smatra Sen Tropeom Balkana.

Dubrovnik je poznat po prelijepim ulicama, renesansnim fontanama i plažama sa bijelim pijeskom. Nedavno je urađeno proširenje aerodroma, kao i modernizacija tramvajskog prevoza.

 

37. Čiloe, Čile

Nov izlged i kontraverza na rubu Južne Amerike. Baš na zapadnoj obali Čilea, gdje zemlja počinje da izgleda kao da su je rasturili čekićem, Čiloe – poznat po kućama na vodi, crkvama pod zaštitom UNESCO-a, očuvanoj prirodi, neobičnoj raznovrsnosti divljeg života počinje da dobija svoje novo lice. Do skoro ostrvo je služilo za odmor uglavnom lokalnom stanovništvu.

Ali predsjednik Sebastijan Pinjera ima planove da ostrvo prikaže i ostatku svijeta. Čileanska vlada je počela da ulaže miljarde pezosa u infrastrukturu ostrva i rezultati se već vide: novi putevi, novi terminali za trajekte i aerodrom koji treba uskoro da se otvori – Mocopulli u gradu Kastro, a imaće direktne letove do Santjaga. Očekuje se i izgradnja elekrtane koja bi zadovoljila potrebu za energijom ali ovo bi moglo da otjera mnoge ptice sa ostrva, pingvine i ugrožene bele kitove. Zato je bolje posjetiti ga što prije.

38. Jordan

Dobio je dodatne letove i novi aerodrom. Možda je suludo za aviokompaniju da stavi Bliski istok na spisak destinacija dok je arapski svijet u političkim previranjima. Ali prevoznik easzJet poznat po svojim linijama na neočekivanim mjestima uvodi nove linije a Jordan je bio poprilično van nereda i protesta koje su doživjele ostale zemlje.

Tu je novi terminal na aerodromu Queen Alia, čija zgrada sa motivima Bliskog istoka simbolizuje zemlju koja je na putu ka modernizaciji istovremeni zadržavajući prirodne ljepote i tradiciju. Odatle se može otići do hotela Hilton na Crvenom moru u Akabi. Ovde može lijepo da se odmori nakon jahanja kamila u blizini Vadi Rama, gdje se nalazi pustinja“ukrašena“ stijenama oblikovanih vjetrom. Ova oblast „ogromna, beskrajna i božanska“ kako je rekao Lorens od Arabije se našla na UNESCO-voj listi prošle godine.

39. Krans- Montana, Švajcarska

Ova ljepotica na Alpima puna je restorana i luksuznih brvnara. Neobično malo stranaca posećuje Krans-Montanu, dajući prednost poznatijim alpskim skijalištima kao što su Cermat i Verbije gde je popularno biti viđen. Ali sa svojim hotelima, restoranima sa Mišelinovim zvjezdicama i 80 kilometara strmih staza šire se hvale i o ovom mjestu.

Smeštena iznad doline Ron u zapadnoj Švajcarskoj na sunčanoj visoravni, ovaj kompleks od dva grada nudi divne poglede na Materhorn i Mon Blon. Sa više od 250 butika, 60 restorana i 30 hotela, Krans-Montana ima mnogo toga da ponudi. Oovo je i domaćin Omega Evropskog Šampionata koji je među najvećim evropskim događajima u golfu, a održava se svakog septembra u Severioano Balesterosu.

40. Montepelje, Francuska

Ovo je osmi po veličini grad u Francuskoj. Najslavniji arhitekta ove zemlje Žan Nuvel i njegov saradnik Fransoa Fonte, predstavili su svoju plavu gradsku kuću u obliku kocke u novembru, a sljedeće godine će odvoriti i izložbe modernog namještaja. Ovo je srednjevijekovni, mediteranski gradić pun studenata.

Tu je i dugoočekivana Pjer Vive zgrada čuvenog arhitekte Zahe Hadida koja će biti gotova do kraja godine. U futurističkoj građevini će se nalaziti biblioteka, arhiv i opštinska kancelarija. A da biste stigli do njih iamćete najnoviji seksi tramvajski sistem. Tramvaji će biti ukrašeni kaledioskopskim pticama i cvijećem Kristijana Lakroa, a dve nove linije sa njegovim zaštitnim znakom. Oni će biti pušteni u saobraćaj u proljeće.

41. Nosara, Kosta Rika

Sa peščanim plažama, toplim vodama boje žada i talasima koji rijetko postaju neprijatno veliki, udaljeno naselje u džungli nasara na pacifičkoj obali Kostarike je postalo idealni mesto za surfovanje. Plaža Ginis u obliku polujmeseca je mjesto odakle možete ići do obližnjeg legla kornjača, a tu su mali, šarmantni hoteli i lokalni barovi sa živom muzikom. Ali na mjestu koje je sunčano, bez kiše od decembra do maja, surfovanje je prava stvar.

42. Južna Koreja

Južna Koreja postaje prava golf destinacija. Nedavno su se u ovoj zemlji otvorili golf klubovi koje su dizajnirali poznate arhitekte koje izgledaju kao moderni umjetnički muzeji.

43. Lodz, Poljska

Treći po veličini grad u Poljskoj sa delom iz kog potiču čuveni filmski stvaraoci (sa filmskom školom u kojoj su karijeru započeli Roman Polanski i Andrej Vajda), Lodz je lavirint tekstilnih skladišta i relikvija iz industrijske ere, koja su preuređena za umetničke i preduzetničke ponude.

Poslednja je reditelja Dejvida Linča, koji će formirati veliki filmski studio u nekadašnjoj elektrani iz 19. veka. U njoj će biti i planetarijum biblioteka, izložbeni prostor i pozorište atrebalo bi da bude otovrena za javnost 2014. Takođe, u Lodzu je napušteni mlin pretvoren u centar za zabavu pod imenom Manufaktura, dok je druga Ms2 muzej savremene umetnosti.

44. Dalarna, Švedska

Ova oblast nudi bijeg iz Stokholma. Mnogo turista upoznalo je Švedsku samo kroz urbani Stokholm i Geteborg. Ali kada sunce ljeti bude na vrhuncu, stanovnici ovih gradova često napuštaju grad da bi otišli do centralne provincije Dalarne. Duboke šume i bistra jezera su domaćini tradicionalnih ljetnjih zabava, a svaka kuća od crvenih cigli je priča za sebe.

Nije teško stići do ovde iz prestonice koja je udaljena manje od 100 kilometara. Ovi predjeli inspirisali su i slikara Andersa Zorna, čiji je dom – gradić Mora pretvoren u muzej. Zanatlije i dalje prave tradicionalne rukotvorine, kao što je Dala (The Dala – Dalarna) konj, nacionalni simbol, maskota. Ali ovde nije samo ljeti lijepo. Svakog marta je ovaj region domaćin Vasalopeta – jedne od najvećih ski takmičenja.

45. Portovenere, Italija

Krajem oktobra, obilne kiše izazvale su katastrofalna klizišta i poplave koje su uništile Monteroso i Vernacu, dva sela pored mora u čuvenoj Cinque Terre na seveozapadnoj obali Italije. Iako se mesta polako obnavljaju, turisti traže zamenu, a tu je Portovenere, podjednako lepo južno od Cinque Terre. Kao i poznata susedna mesta, Portovenere je tradicionalno ribarsko selo sa živopisnim razbacanim šarenim kućama, krivudavim stazama za pešačenje i čamcimma koji se ljujaju u luci. Gužve su retke.

U 13. veku je ovde sagrađena crkva koja gleda na zaliv La Spezia a ova divna panorama je inspirisala mnoge pesnike i pisce, od Lorda Bajrona do D.H. Lorensa.

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije