Pandemija je pokazala koliko je posao u maloprodaji važan za društvo. Radnici koji tamo rade su ključni i održavaju javni život. Ali njihov rad često nije dovoljno cijenjen. Postavlja se pitanje jesu li blagajnici dovoljno plaćeni, prenosi Fenix.
Pritužbe kupaca, vremenski pritisak, rad vikendom… Posao blagajnika nije lagan. Ali koliko novca zapravo zarađuju?
“Od 1. rujna 2024. svim našim radnicima obuhvaćenim kolektivnim ugovorima isplaćujemo početnu plaću od najmanje 15 eura bruto po satu”, objasnio je glasnogovornik Lidla kao odgovor na upit njemačkih medija. Dobra je vijest da se ova uredba primjenjuje čak i bez završenog strukovnog osposobljavanja.
Stvarna satnica ovisi o odgovarajućem području kolektivnog pregovaranja. U Lidlu, maksimalna bruto satnica može iznositi do 19,47 eura, pišu njemački mediji.
Ako uzmete u obzir ove brojke za radno mjesto s punim radnim vremenom s prosjekom od 21 radnog dana, blagajnik u Lidlu prima plaću od 2.520 do 3.270 eura. To ne uključuje božićnicu i naknadu za godišnji odmor. Stvarni prihod stoga bi mogao biti i veći, pišu njemački mediji.
Ali gdje se oni nalaze u dohodovnim razredima sa svojim plaćama? Smatraju li se doista osobama s niskim primanjima, kako mnogi uvijek vjeruju?
Ako pogledate novu tablicu plaća Ministarstva financija, blagajnici u Lidlu, s plaćama u rasponu od 2.520 do 3.270 eura, smatraju se osobama sa srednjim primanjima. Budući da ovaj izračun ne uključuje regres za godišnji odmor i božićnicu, moguće je da će se popeti za jednu ljestvicu više na ljestvici i da će ih Ministarstvo financija smatrati radnicima s prosječnom zaradom (s 3.314 eura bruto).
Pretpostavka da blagajnici imaju niske prihode stoga se čini netočnom. Naravno, moguće je da su zarade u drugim supermarketima niže. Svatko s bruto plaćom od 1.195 eura u Njemačkoj smatra se osobom s niskim prihodima.