Misteriozni dokument o covidu izazvao opštu histeriju u Kini, u dva dana ulagači spržili 450 milijardi dolara

Početkom sedmice poslovni svijet uznemirila je vijest o padu aktivnosti u kineskoj industriji u listopadu. Do pada je došlo zbog smanjene globalne potražnje za kineskom robom, ali i zbog strogih mjera suzbijanja covida-19. Razočaravajuće informacije o padu kineskih tvorničkih aktivnosti mnogi smatraju najvažnijim razlogom za pad cijena nafte, koja je na londonskom tržištu u ponedjeljak stajala jedva 95 dolara po barelu.

Reuters je objasnio, a Hina prenijela, kako je odluka da se pojačaju covid ograničenja u kineskim gradovima prigušila nade da će se potražnja za naftom u toj zemlji oporaviti. Kina je najveći uvoznik nafte u svijetu, ali uvoz sirove nafte pao je u razdoblju od siječnja do rujna za 4,3 posto, prvi puta od 2014. godine, a možda i dulje. Kada se aktualne podatke o problemima kineske industrije sagleda u svjetlu dugoročno loših perspektiva kineske ekonomije, o čemu je Telegram nedavno pisao, jasno je kako Peking hitno treba dobre vijesti koje će potaknuti klonule gospodarske aktivnosti.

Šire se glasine o otvaranju Kine

Čudo koje je Kina trebala možda se pojavilo u vidu misteriozne snimke zaslona koja se u ponedjeljak navečer počela širiti društvenim mrežama. Riječ je o screenshotu dokumenta u kojem se navodi se da je Wang Huning, jedan od najvažnijih ljudi kineske Komunističke partije i član moćnog Stalnog odbora Politbiroa, u nedjelju održao sastanak sa stručnjacima za covid-19.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sastanak je navodno održan na zahtjev samog predsjednika Xija Jinpinga, uvjerljivo najmoćnijeg čovjeka u Kini. Zanimljivo je spomenuti da se Wanga i Xija se u screenshotanom dokumentu ne spominje imenima – prvoga se označava kraticom WHN, a drugoga se naprosto naziva “velikim šefom”. Očito je riječ o pokušaju autora da izbjegne cenzore, koji strogo upravljaju porukama i objavama o kineskoj političkoj eliti na društvenim mrežama.

Luđački skok vrijednosti dionica

Prema tvrdnjama iz dokumenta, na sastanku su, osim specijalista za covid i Wanga, bili predstavnici vladinih gospodarskih i propagandnih odjela. Tema razgovora navodno je bilo “ubrzavanje uvjetnog plana otvaranja, s ciljem značajnog otvaranja do ožujka sljedeće godine”. Kao što je spomenuto, objava se počela širiti u ponedjeljak kasno navečer, a do ponoći su je počeli dijeliti, ili su se na nju referirali, neki od najistaknutijih kineskih ekonomista.

Ushuaia, Argentina- A 4k Aerial Film00:00PreviousPauseNext00:05 / 02:25UnmuteFullscreenCopy video urlPlay / PauseMute / UnmuteReport a problemLanguageMox Player

Vijest se proširila poput požara, pa je tijekom utorka vrijednost dionica tvrtki u sastavu kineskog burzovnog indeksa MSCI porasla za čak 320 milijardi dolara, dok se u srijedu ukupni iznos popeo na 450 milijardi dolara. Kako objašnjava Bloomberg, očito je da su ulagači konačno dobili razlog da navale na kineske dionice koje su dosad u 2022. godini bilježile vrlo slab promet, budući da kinesko gospodarstvo raste najsporijim tempom u četiri desetljeća.

Uz to, vrijednost dionica pretrpjela je povijesni pad nakon što je Xi nedavno ugrabio treći mandat na čelu Kine, nakon čega je vrijednost juana potonula na najnižu razinu u 14 godina. Stroge mjere kojima je vlada željela obuzdati širenje covida, niska potrošnja i slabo tržište nekretnina potkopali su optimizam investitora u Kini. No, sada kada je Xi postavio svoje saveznike na ključne položaje i borbe za moć u vrhu Partije privremeno su završile, budi se nada da će vlast poduzeti ozbiljne korake za jačanje gospodarstva.

Vlada demantira, glasine se ne smiruju

Ova epizoda ilustrira koliko je teško doći do točnih informacija u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu, gdje su interni vladini dogovori i promjene vodstva strogo čuvane tajne. Zbog toga informacije o velikim političkim promjenama često mogu procuriti na neuobičajene načine, a tržište na njih reagira čak i ako ih nije moguće odmah provjeriti. Službeni Peking još se nije izjasnio o glasinama koje je potaknuo sadržaj misterioznog dokumenta, a državni mediji su ih ignorirali posljednja dva dana.

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova rekao je da uopće nisu bili svjesni uzbuđenja koje je zavladalo, što se čini malo vjerojatnim. Vjerodostojnost te izjave ruši činjenica da su pitanja o toj temi izbrisana iz službenog transkripta konferencije za novinare održane jučer. Usprkos tome, ili možda baš zbog toga, glasine o navodnom popuštanju ograničenja uvedenih zbog covida ubrzano se šire i danas pa se najavljuju sastanci na kojima bi se već do kraja tjedna radikalno ublažile razne covid mjere.

Istovremeno, dužnosnici u Pekingu, ne referirajući se na konkretne glasine, upozoravaju da općenito ne treba za ozbiljno uzimati, kako kažu, “izvješća međunarodnih medija o Kini”. “Pojavilo se mnoštvo izvještaja u medijima koji, kako bih to rekao, ne razmiju Kinu najbolje i kratkovidni su. Savjetovao bih međunarodne investitore da se sami informiraju o tome što se doista događa u zemlji”, izjavio je drugi čovjek kineskog tržišnog regulatora Fang Xinghai.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije