Meksički predsjednik Enrique Pena Nieto kazao je
kako će zatražiti od Kongresa da poveća limit korištenja marhuane u privatne
svrhe na 28 grama.
Ranije je bilo dozvoljeno pet grama, a ovom izmjenom
zakona potrošnja više ne bi bila krminalizirajuća. Posjedovanje veće količine
bit će kažnjivo prema zakonu o prometu drogama.
“Mi Meksikanci znamo previše dobro opseg i
nedostatke kaznene politike i o tzv. ratu s drogama koji vodimo 40 godina. Naša
zemlja je patila zbog bolesnih efekata organiziranog kriminala vezanog za
trgovinu drogama. Srećom, novi konsenzus se postepeno pojavljuje u svijetu u
korist reforme politike lijekova. Sve veći broj zemalja energično radi na
suzbijanju kriminala, ali umjesto kriminaliziranja potrošača oni nude
alternative i mogućnosti”, rekao je Nieto.
Ovaj zakon bi pomogao ljudima koji koriste marihuanu
za liječenje, te bi oslobodio one koji služe kaznu zatvora zbog posjedovanja
više od pet grama marihuane. Ovaj potez napravljen nakon što je Vrhovni sud
Meksika dobio molbu četvero ljudi da im se dozvoli uzgoj i posjedovanje
marihuane za ličnu upotrebu.