Magija Egipta: Hurgada

 

Nov tur operater u našoj zemlji United Travel International vodio je novinare i predstavnike medijskih kuća u junu ove godine na putovanje u Egipat sa željom da nas upoznaju sa ponudom ove bogate zemlje. Nije bilo ni malo sumnje da ću krenuti na ovo putovanje jer ću prvi put videti zemlju o kojoj sanjam od malena. Iz agencije su se potrudili da nam maksimalno olakšaju sve u vezi sa vizom, pa je taj neizbežan administrativni deo puta protekao gotovo neprimetno.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sa aerodroma u Surčinu smo odleteli avionom Air Memphis, egipatske kompanije, u kome smo dobili stvarno divan tretman pa čak i topli obrok. Već tada sam shvatila da ću se na ovom putovanju dobro najesti iako sam mislila da mi se hrana neće baš dopasti i zato nosila grickalice i sendviče sa sobom, što se ispostavilo kao nepotrebno. Prvo odrediše bila nam je Hurgada, a potom smo posetili Tabu i Šarm El Šeik.

Hurgada

Sleteli smo na aerodrom u Hurgadi gde su nas dočekali veseli ulični svirači obučeni u neku vrstu narodne nošnje i pratili nas uz pesmu i igru do autobusa koji nas je vozio do hotela Abu Soma Intercontinetal 5* deluxe. Pri izlasku iz aviona prvo sam imala osećaj da je neko uperio fen u mene, ali ubrzo smo se navikli na toplotu i vetar jer je vazduh suv pa se gotovo uopšte ne znojite, čak postaje prijatno.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Hotel nas je ostavio bez daha i dok smo u hodniku ispijali kafice ili sok i čekali da smestimo u sobe samo su se čula došaptavanja i neverica jer smo se odjednom našli u neviđenom luksuzu. Ipak smo mi novinari. Kofere su nam odneli u sobu nosači na kolicima sa zlatnim držačima. Baš kao u filmu. I dok sam tako umorna, ali srećna vrtela glavu i posmtrala veliki hol sa fontanom, mermernim stepeništem i mnogim detaljima, nisam mogla da se otmem utisku da je hotel lep ali pomalo simpatično kičast.

Na ulazu sa leve i desne strane nalaze se ogromna ogledala sa pozlaćenim okvirima, pored jednog je statua starog egipatskog vojnika, a sa druge kopija Mona LIze poprilično velikih dimenzija – duh renesanse pomešan sa starim Egiptom. U dvorištu hotela, tačnije ogromnom prostoru nalaze se figure Afrodite i drugih antičkih boginja.

U hodniku su bez nekog određenog reda okačene slike, rekla bih bivših egipatskih predsednika ili uvaženih ličnosti i to naslikanih u vrlo naivnom stilu. Bez obzira na sve impresivna tavanica, šum vode i ribice u fontani, palme na zatvorenom deluju vrlo impresivno pa i ne možemo da uzmemo za zlo ukrase.

U sobi nas je sačekala hrana, kablovska televizija, prelepo kupatilo, ogromni kreveti i terasa sa pogledom na vrt, bazene i more. Iznad nas su su bile zvezde kakve odavno nisam videla u Beogradu.

Kada smo izašli na terasu i u mraku slušali šum talasa, vetra i palmi pomislila sam na Cezara koji nije dugo želeo da se vrati u Rim nakon posete ovoj magičnoj zemlji. Nije ga zavela samo Kleopatra, zaveo ga je Egipat, osećaj potpune opuštenosti.

Hurgada je bivša ribarska luka koja leži približno 80 km jugoistočno od Šarm el Šeika i smatra se kolevkom turizma na zapadnoj obali. Ova destinacija najviše privlači Evropljane iz severnih zemalja i do nje se vrlo lako može doći direktnim letovima. Posećuje je dosta Holanđana, Danaca i Britanaca.

Kompleks u kome smo bili smešteni nalazi se na oko 50 km od samog centra Hurgade i pruža vam sve što želite. Idealan je za mlade jer poseduje barove i klubove ali isto tako i za porodice sa decom gde za veoma mali novac (oko 500 evra po osobi, all inclusive sa letom) možete dobiti idealan odmor. Za decu je boravak skoro uvek besplatan, u nekim hotelima za dvoje, a negde čak i za troje.

Hurgada se sastoji iz više delova. Hotelska oblast Sigala, odvojena od mora planinskom stenom se nalazi južno od istorijskog centra Dahar sa živopisnim kućama od ilovače i bazarima. Potom su tu Nova i Južna Hurgada, koje se protežu duž 30 km morske obale. Hurgada nudi gastronomska uživanja što smo imali prilike da se lično uverimo (slatkiši su fantastični kao i svuda u Egiptu), potom sportske sadržaje, dva golf terena, lokalni muzej i morski akvarijum. Nedaleko se nalazi nekoliko ostrva, kao što su Giftun i Magaviš (Magawish), koja mame ljubitelje snorkelinga (ronjenje sa maskom).

Život na visokoj nozi preovladava u kompleksima sa četiri i pet zvezdica, u susednim delovima Sahl Hašiš (Sahl Hasheesh), Makadi (Makadi) i Soma Bej (Soma Bay) gde je bio smešten i naš hotel. Ako se zađe malo u unutrašnjost kopna može se doživeti beskrajna tišina pustinje u dnevnim ili noćnim turama po planinskim predelima, uz posetu rimskim kamenolomima u Mons Klaudianusu (Mons Claudianus) i Porfiritima (Porphyrites).

Hurgada je poznata po prelepim i čistim plažama. Pesak je topao i mekan, a more nestvarno tirkizne boje, jednostavno dreči. Pravi raj na zemlji.

Naša ekipa je imala prilike i da ide i do samog centra Hurgade i to povodom snimanja emisije za egipatsku nacionalnu televiziju u otvorenom studiju u luci pored mora. Pošto je bila nedelja shvatili smo da je koncept emisije sličan nekim našim prepodnevnim emisijama koje se prikazuju vikendom na nacionalnim programima (sigurni smo da znate na šta mislimo).

Iako smo morali da ustanemo vrlo rano razbudili smo se uz veselu televizijsku ekipu koja nas je na kraju “naterala” da igramo sa dervišima za kraj emisije. Nakon fotografisanja i razmene utisaka krenuli smo put hotela.

Na putu smo prošli i siromašni deo Hurgade, koji izgleda slično kao siromašna, uglavnom romska naselja kod nas u zemlji. Nakon revolucije, sve je sada prilično mirno, a dobili smo informacije da se ljudi uglavnom vraćaju svom poslu, a naročito turistički radnici jer je to veoma bitna grana privrede ove zemlje. Po povratku smo otišli na ručak a što se hrane tiče na raspolaganju vam je bukvalno sve što vam duša poželi. Od divne piletine i začinjene ribe do slatkiša sa čokoladom, džemom i klasičnih lisnatih peciva.

Za svaki slučaj više nas je popilo tablete Antinal koje se kupuju isključivo u njihovoj lokalnoj apoteci i garantovano sprečavaju stomačne tegobe, pa ukoliko se plašite da vam ne bude loše na odmoru, možete preventivno da reagujete. Nikakve probleme nismo imali do kraja putovanja. Kažu da do problema sa stomakom može doći zbog vode sa česme koja se naravno ne preporučuje za piće, već isključivo treba piti flaširanu.

Šta treba znati kada putujete u Egipat:

Da biste ušli u Egipat potreban vam je pasoš i viza

Zvanični jezik u Egiptu je Arapski, ali se govore i mnogi drugi jezici – engleski, francuski, nemački, italijanski i španski.

Bezbednost – Kriminal u Egiptu je redak. U većini turističkih mesta pronaćićete dobro obučene turističke policajce koji govore engleski jezik.

Klima je umerena tokom čitave godine. Leta mogu biti veoma vruća, ali sa malim stepenom vlage. Zime su uglavnom sunčane i prijatne ali temperatura pada noću, naročito u pustinji. Jačih padavina obično ima samo u januaru i februaru.

Nacionalna valuta je funta (LE), na arapskom gineh (guineh). Funta se sastoji od 100 piastera u različitim novčanicama. U većini prodavnica i velikih robnih kuća može se plaćati i evrima. Za 1 evro dobijate oko 8, 5 egipatskih funti.

U sledećem delu objavićemo priču o Tabi i Šarm El Šeiku.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije