Stanovnici Ukrajine su iscrpljeni od borbi, nakon više od dvije godine sukoba sa Rusijom, i većina njih više ne razmišlja ni o kakvoj pobjedi i žele samo pregovore i mir, pokazala je anketa analitičke kompanije “Galup”.
Prema rezultatima najnovije ankete, koja je sprovedena u periodu od avgusta do oktobra, u prosjeku 52 odsto Ukrajinaca želi da njihova zemlja pregovara o okončanju sukoba što je prije moguće, a gotovo četiri od 10 Ukrajinaca, što je 38 odsto, vjeruje da njihova zemlja treba da nastavi da se bori “do pobjede”.
Takav stav prema nastavku sukoba ukazuje na promjene u ukrajinskom društvu, s obzirom da je na početku ruske specijalne vojne operacije u 2022. godini čak 73 odsto njih bilo za nastavak borbe.
Podrška borbama “do pobjede” opala je tokom prošle godine, ali je i tada više od polovine anketiranih Ukrajinaca bilo za nastavak borbe – 63 odsto, dok je za mir putem pregovora bilo tek 27 odsto stanovnika Ukrajine.
Umor se ove godine pojačao, pa su danas oni koji podržavaju mir prvi put u većini i čine 52 odsto anketiranih, prenosi “RT Balkan”.
Podrška nastavku borbi je najviše opala u regijama koje se nalaze daleko od linije fronta, uključujući Kijevsku oblast i zapad zemlje. Među Ukrajincima koji žive na bivšem istoku zemlje, tj. u novim oblastima Ruske Federacije, više nego duplo ljudi sada želi da se sukob što prije završi u odnosu na one koji to ne žele.
Veliki broj Ukrajinaca koji se zalažu za pregovore o brzom okončanju rata vjeruje da bi Ukrajina trebalo da bude otvorena za ustupanje neke teritorije u zamjenu za mir.
Anketa nije sadržala detaljnija pitanja o teritorijalnim ustupcima.
Čak je i među Ukrajincima koji favorizuju borbu dok njihova zemlja ne pobijedi u sukobu evidentna promjena u tome kako shvataju “pobjedu”. Velika većina Ukrajinaca koji su se tokom 2022. i 2023. godine zalagali za nastavak borbe vjerovali su da pobjeda znači vraćanje cjelokupne teritorije izgubljene od 2014. godine, uključujući Krim. Iako su i dalje u većini, u ta brojka je ove godine pala na 81 odsto.
Sve veći zamor od sukoba dolazi u trenutku kada Rusija ostvaruje izuzetne napretke na frontu, uprkos ukrajinskom prodoru u Kursku oblast. Takođe, “plan pobjede” ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog, koji podrazumijeva pridruživanje NATO-u i korišćenje zapadnih dalekometnih raketa ometa za napade na teritoriju Rusije, nije naišao na podršku zapadnih saveznika Ukrajine