Leh Valensa, bivši predsjednik Poljske i heroj borbe protiv komunističke diktature, uputio je otvoreno pismo američkom predsedniku Donaldu Trampu, u kojem je izrazio „zgroženost“ svađom s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim kojoj je cijeli svijet svjedočio.
Prenosimo njegovo pismo u cijelosti:
Vaša Ekselencijo, gospodine Predsjedniče,
Gledali smo izvještaj o vašem razgovoru s predsjednikom Ukrajine, Volodymyrom Zelenskim, sa strahom i odbojnošću. Smatramo uvredljivim što očekujete da Ukrajina iskazuje poštovanje i zahvalnost za materijalnu pomoć koju Sjedinjene Države pružaju u borbi protiv Rusije. Zahvalnost zaslužuju herojski ukrajinski vojnici koji su prolili krv u obrani vrijednosti slobodnog svijeta. Oni umiru na prvim linijama već više od jedanaest godina u ime tih vrijednosti i nezavisnosti svoje domovine, koju je napala Putinova Rusija.
Ne shvatamo kako vođa zemlje koja simbolizuje slobodni svijet ne može prepoznati to.
Naš alarm je dodatno podignuta atmosferom u Ovalnoj kancelariji tokom tog razgovora, koja nas je podsjetila na ispitivanja kojima smo bili izloženi od strane Sigurnosnih službi te raspravama u komunističkim sudovima. Tužitelji i sudije, djelujući u ime svemoćne komunističke političke policije, objašnjavali bi nam da oni posjeduju svu moć dok mi nemamo ništa. Tražili su da prekinemo naše aktivnosti, tvrdeći da hiljade nevinih ljudi trpe zbog nas. Lišili su nas sloboda i građanskih prava jer smo odbili sarađivati s vladom ili izraziti zahvalnost za naše ugnjetavanje. Zapanjeni smo što je s predsjednikom Volodymyrom Zelenskim postupano na isti način.
Istorija 20. vijeka pokazuje da kad god su Sjedinjene Države nastojale distancirati se od demokratskih vrijednosti i svojih evropskih saveznika, postale su prijetnja sami sebi. Predsjednik Woodrow Wilson to je razumio kad je 1917. godine odlučio da se Sjedinjene Države moraju priključiti Prvom svjetskom ratu. Predsjednik Franklin Delano Roosevelt to je shvatio kad je, nakon napada na Pearl Harbor u decembru 1941. godine, donio odluku da se rat za odbranu Amerike mora voditi, ne samo u Pacifiku, nego i u Evropi, u savezu s nacijama koje su bile pod napadom Trećeg rajha.
Sjećamo se da bez predsjednika Ronalda Reagana i američkog finansijskog angažmana, kolaps Sovjetskog carstva ne bi bio moguć. Predsjednik Reagan je prepoznao da su milioni ljudi, držani u ropstvu u Sovjetskoj Rusiji i zemljama koje je ona podredila, uključujući hiljade političkih zatvorenika, platili visoku cijenu za odbranu demokratskih vrijednosti – gubitkom slobode. Njegova veličina ležala je, između ostalog, u njegovoj neumoljivoj odluci da Sovjetski Savez nazove „Carstvom zla“, te da se odlučno bori protiv njega. Mi smo pobijedili, i danas statua predsjednika Ronalda Reagana stoji u Varšavi, okrenuta prema američkoj ambasadi.
Gospodine Predsjedniče, materijalna pomoć – vojna i finansijska – nikada se ne može uporediti s krvlju prolivenom u ime ukrajinske nezavisnosti i slobode Evrope i cijelog slobodnog svijeta. Ljudski život je neprocjenjiv; njegova vrijednost se ne može mjeriti novcem. Zahvalnost duguju oni koji žrtvuju svoju krv i slobodu. To je za nas, ljude Solidarnosti, bivše političke zatvorenike komunističkog režima u Sovjetskoj Rusiji, samorazumljivo.
Pozivamo Sjedinjene Države da održe garancije dane zajedno s Velikom Britanijom u Budimpeštanskom memorandumu iz 1994. godine, kojim je postojala direktna obaveza da se brani teritorijalni integritet Ukrajine u zamjenu za odricanje od nuklearnog oružja. Te su garancije bezuslovne – ne postoji nikakva napomena o tretiranju takve pomoći kao ekonomske transakcije.
S poštovanjem,
Leh Valensa