Hladna Laponija ima sve što je potrebno – ogromne zamrznute arktičke tundre, guste šume i nepristupačnu obalu – da bi je neko smatrao zemljom avanture.
Čak i tokom zime kada sunce jedva da se pojavljuje, turisti odlaze u tu regiju kako bi uživali u skijanju, pogledu na auroru borealis i društvu Deda Mraza. Ono što je nepoznato je tačna lokacija Laponije.
Zvanično, samo Finska i Švedska polažu pravo na nju, ali Savet naroda Saami, predstavničko telo tamošnjih domorodaca, objašnjava da se Laponci sele i u Norvešku, ali i Rusiju.
Zato deluje da se bilo koja oblast na severu koja leži iznad Arktičkog kruga može smatrati Laponijom – ako ništa drugo, barem zbog izgleda, atmosfere i duha.
Sankama kroz smetove
Možda ćete najbliže doživeti ovu zemlju beline dok se vozite sankama koje vuku haskiji, ali pravi entuzijasti želeće sedmodnevnu ekspediciju u kojoj će upoznati najudaljenije krajeve arktičke Švedske.
Takve ture organizuju se u dva navrata u martu.
Na “ti” sa aurorom
Videti auroru borealis jedno je od gotovo natprirodnih iskustava, a Laponija je najbolje mesto za njega.
Štaviše, ove zime biće naročito svetla, a ako želite da je vidite izbliza, letite avionom sa Kosmodroma Švedska koji se nalazi pored grada Kirune.
U beloj kući
Ako se odlučite da u Laponiji boravite kao i njeni drevni stanovnici, morate prenoćiti u iglou. Možda i najbolje za tu priliku je iglo selo Kakslauttanen u Saariselka-i u finskoj Laponiji.
Polupansion u ovim ledenim “kućama” košta 390 evra za dve osobe. Za one koji se plaše zime, dobri su i luksuzni stakleni igloi iz kojih možete da posmatrate noćno nebo i polarnu svetlost.
Noćenje košta 342 evra po osobi.
Ski staza po vašoj meri
Polarne temperature Laponiju čine nešto drugačijim mestom za skijanje od, na primer, Alpa.
Sezona počinje u oktobru i završava se u junu. Ljubitelji skijanja mogu posetiti neko od zimovališta – Levi, Ruka i Ylläs, od kojih je poslednje najveća ski zona u Finskoj sa 53 kilometra staza.
Grad u snegu
Iako je dobar deo te regije sirov i divlji, Laponija ima i urbane “oaze”, poput Tromsoa, drugog najvećeg grada Laponije posle ruskog Murmanska. Smešten na severnoj obali Norveške, popularan je kod vikend – turista.
Tu možete videti fascinantnu arktičku katedralu i Polarni muzej posvećen istraživačima Severnog pola.
U potrazi za Deda Mrazom
U Laponiji postoji ogroman broj mesta gde se “Deda Mrazovi” predstavljaju verujućoj deci. Ipak, Deda Mrazovo selo koje se nalazi u blizini Rovaniemi u finskoj Laponiji praktično je tematski park i za dlaku je bolji od konkurentskih kuća.
Tu možete videti malu Deda Mrazovu kolibu gde će se i odrasli ljudi ponovo osetiti kao petogodišnjaci.