Nemiri su ponovo pokazali neuspjeh prelazne vlade da uspostavi red i mir na ulicama i prijete da izazovu novu političku krizu u Egiptu.
Prije tačno godinu dana, ove organizovane grupe zagriženih navijača učestvovale su u sukobima sa policijom i Mubarakovim pristalicama, u uličnim protestima protiv Mubaraka.
Vodeći članovi novoizabranog parlamenta optužuju vojne vlasti da su namjerno dozvolili da nasilje eskalira kako bi opravdali svoje velike ovlasti i ugrozili revoluciju. Zakonodavci zahtijevaju ostavke visokih funkcionera i prijete da će izglasati nepovjerenje kabinetu koji je imenovala vojska, a parlament je zakazao hitnu sjednicu za četvrtak kako bi diskutovali o ovom događaju.
Političari, navijači i zvaničnici egipatskog fudbala krive policiju jer nije sprovela standardni pretres na ulazu kako bi spriječili navijače da unesu noževe, palice i drugo oružje na stadion.
Nasilje je počelo negdje na polovini utakmice između istorijskih rivala tima El Masry iz grada Port Said i Al Ahly iz Kaira. Navijači gostujućeg Ahly pokazali su znak kojim su osporavali muškost navijača Port Said, i utakmica je privremeno prekinuta zbog tuče na tribinama.
Nakon što je El Masry pobijedio sa 3-1, njegovi navijači su istrčali na teren tjerajući igrače Al Ahly u svlačionice i napadajući njihove navijače noževima, palicama i kamenjem.
Policija na stadionu je djelovala kao da ne može ili ne želi da kontroliše nasilje, a video snimci pokazuju policajce kako mirno stoje u jeku sukoba.
Ubrzo su se svlačionice pretvorile u terensku bolnicu. Krvava tijela su ležala po terenu. Predstavnici ministarstva zdravlja kažu da su neki ljudi umrli od uboda nožem, a mnogi od udaraca u glavu. Neki su bačeni sa tribina. Drugi su pregaženi u stampedu navijača koji su bježali ka izlazu.
Egipatska vojska je poslala helikoptere i vojna vozila u Port Said kako bi prevezli igrače i navijače Ahly, povrijeđene i tijela poginulih u Kairo. Drugi vojnici i tenkovi su raspoređeni po gradu kako bi pomogli da se očuva mir.
Apolitični do prošlogodišnjih nemira, egipatski navijači su bili poznati po svom huliganskom ponašanju, nepristojnim pjesmama i beskrajnom entuzijazmu za sukobljavanje sa često brutalnom egipatskom policijom.
Međutim, od prvog dana protesta protiv Mubaraka, navijači su se pridružili demonstrantima, napadajući policiju koja je pokušavala da spriječi hiljade demonstranata koji su marširali prema trgu Tahrir u Kairu. Organizatori protesta kažu da su navijači imali značajnu ulogu u borbi protiv Mubarakovih pristalica. U četvrtak je godišnjica ovog događaja, prelomnog trenutka u egipatskom revoltu.
U noći između srijede i četvrtka, počeo je novi talas protesta u Port Saidu i Kairu protiv vojnih vlasti koje su dopustile krvoproliće.