Kraj priče u Ukrajini

Bez obzira na ishod američkih predsjedničkih izbora, rat u Ukrajini vrlo vjerovatno završava iduće godine. I Ukrajina i Rusija suočavaju se s nedostatkom vojnika te s poteškoćama u mobilizaciji mladih muškaraca za borbene linije. Ta stvarnost ukazuje na to da će 2025. biti godina pregovora, piše New York Times.

Pobjeda Donalda Trampa ubrzaće početak tih mirovnih pregovora. Tokom kampanje Tramp je obećao okončati rat u Ukrajini čak i prije svoje inauguracije. Možda je to bila pretjerana izjava, ali jasno je da želi da pregovori započnu što prije.

To nije dobra vijest za Ukrajinu. Ruske snage napreduju na istoku. Povratile su i dio teritorija koji je Ukrajina osvojila prošlog ljeta. Ukrajina i dalje posjeduje oružje, ali njene su trupe raspršene i iscrpljene. Obavještajne agencije predviđaju da bi uskoro mogla ostati bez vojnika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Hoće li Ukrajina moći nastaviti borbu?

Ukrajinski zvaničnici tvrde da su spremni nastaviti borbu. No republikanci u američkom Kongresu nerado odobravaju dodatnu pomoć Ukrajini, a u Kijevu su svjesni da će bez znatno veće pomoći borbe završiti uskoro.

Je li Evropa sposobna zamijeniti SAD u pružanju vojne i ekonomske pomoći? Na nedavnom NATO samitu saveznici su izradili plan za logističku podršku Ukrajini koji bi bio “otporan na Trampa”. Ipak, zvaničnici administracije Džoa Bajdena sumnjaju da Evropa može preuzeti tu ulogu. Ekonomsku moć dolara, koja Vašingtonu omogućuje vođenje velikih proračunskih deficita radi finansiranja odbrane, Evropa ne može oponašati. Kada američka podrška nestane, Evropi će biti teško osigurati dovoljno municije i finansiranja kako bi Ukrajina nastavila ratovati.

Sudbina teritorija pod ruskom kontrolom

Bez dodatnog oružja i vojnika, Ukrajina možda neće uspjeti povratiti teritoriju koju je izgubila. Predsjednik Volodimir Zelenski to zna. Nedavno je priznao da će diplomatija, a ne sadašnji “vrući rat”, biti ključ za povratak teritorija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tokom predsjedničke kampanje, J.D. Vance predložio je zamrzavanje sukoba, dopuštajući Rusiji da zadrži teritoriju osvojenu silom. Ruski predsjednik Vladimir Putin trenutno ne pokazuje namjeru osvajanja dodatne teritorije, ali isto tako ne daje znakove da je spreman povući se s ukrajinske teritorije koju kontroliše. Jedini pregovarački adut Ukrajine je Kursk, ruska regija koju su ukrajinske snage djelomično zauzele u avgustu.

Administracija Bajdena pokušava Ukrajini osigurati najbolju pregovaračku poziciju. Bijela kuća šalje Ukrajini što više oružja. Nedavno je dala dopuštenje Kijevu za upotrebu američkih dalekometnih projektila unutar Rusije kako bi zadržala Kursk. Ako to uspije, možda će Rusija pristati na razmjenu dijela ukrajinskog teritorija za Kursk. No Kijev vjerojatno neće povratiti većinu izgubljenog teritorija.

Sigurnosne garancije i budućnost Ukrajine

Za Ukrajinu, pobjeda ili poraz ne zavise isključivo o teritoriji. Ključni su dogovori koje bi mogla postići s Evropom i Amerikom za dugoročnu sigurnost i ekonomsku integraciju sa Zapadom. NATO članstvo, najsnažnija moguća garancija, nije opcija. Tramp ga ne bi ponudio, a Senat predvođen republikancima to ne bi odobrio.

J.D. Vance predložio je neutralnost Ukrajine, što je ključni Putinov zahtjev. Tramp nije iznio jasan stav o ovom pitanju. Malo je vjerovatno da bi podržao vojnu odbranu Ukrajine u slučaju budućeg napada, ali možda bi želio postići kompromis s Putinom. Jedan od mogućih ustupaka mogao bi uključivati dopuštanje Ukrajini da ostvari ekonomsku integraciju s Evropom, što bi Putinu bilo prihvatljivije od ulaska Ukrajine u NATO.

Mogućnost napada na Kijev

Ovdje se strahovi Zelenskog i Trampa možda preklapaju. Ukrajinci dugo tvrde da će, ako sada postignu dogovor, Putin samo konsolidirati snage i ponovno napasti Kijev kasnije.

Tramp je više puta kritikovao povlačenje predsjednika Bajdena iz Avganistana i vjerovatno ne želi sličnu ostavštinu: rusko zauzimanje Kijeva koje bi demokratima dalo priliku da ga optuže za gubitak Ukrajine. Preostali republikanci koji podržavaju Ukrajinu tvrde da Trymp ne voli izgledati slabo i neće pristati na dogovor koji Putinu ostavlja slobodne ruke. No teško je zamisliti da bi Putin dao obećanje o nenapadanju koje bi Kijev mogao smatrati vjerodostojnim. (Prijašnja obećanja Rusije o poštivanju ukrajinskog suvereniteta pokazala su se bezvrijednima.) Zaštita Kijeva bit će najteži i najvažniji dio Trampovih pregovora.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije