Ko je zaista autor jedne od najpoznatijih ratnih fotografija?

Organizacija World Press Photo objavila je da privremeno obustavlja priznanje autorstva slavne fotografije “Teror rata”, poznatije kao “Napalm djevojčica”, koju je svjetskoj javnosti dosad predstavljala kao djelo fotoreportera Associated Pressa, Nicka Uta, prenosi CNN.

Odluka dolazi nakon što je dokumentarni film The Stringer, premijerno prikazan u januaru na Sundance festivalu, doveo u pitanje autorstvo ove ikonične fotografije. Film sugeriše da je vijetnamski slobodni fotograf Nguyen Thanh Nghe bio pravi autor, a da je fotografiju prodao AP-u prije nego što je autorstvo pripisano Utu, tada zaposlenom u agenciji u Sajgonu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

World Press Photo je saopštio da postoje ozbiljne i kredibilne sumnje u dosadašnje autorstvo, pozivajući se na vizuelnu i tehničku analizu, uključujući rekonstrukciju mjesta događaja i analizu ugla snimanja. Iako ne dodjeljuje autorstvo Ngheu, organizacija tvrdi da je stepen nesigurnosti prevelik da bi se zadržalo postojeće priznanje.

Nick Ut, koji je 1973. godine za ovu fotografiju dobio Pulitzerovu nagradu, odbacuje optužbe i putem svog advokata naziva odluku World Press Photo-a „žalosnom i neprofesionalnom“, dodajući da je Ngheova tvrdnja nepotkrijepljena bilo kakvim dokazima ili svjedocima.

Associated Press je nedavno objavio 96-strani izvještaj, navodeći da nema dovoljno dokaza da se autorstvo promijeni, i da bi priznanje Ngheu zahtijevalo „više vjere“ nego što profesionalna verifikacija dozvoljava.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zanimljivo je da je jedna od ključnih tačaka rasprave tip fotoaparata koji je korišten tog dana. I dok je AP ranije tvrdio da je fotografija najvjerovatnije nastala Pentax aparatom, koji je Nghe koristio, Ut je rekao da je koristio Leicu, Nikon i povremeno Pentax – a negativi iz tog perioda pokazuju osobine karakteristične za Pentax.

Postoji čak i treća verzija: da je fotografiju snimio Huynh Cong Phuc, vojni fotograf koji je takođe prodavao slike novinskim agencijama.

Ut, koji i dalje insistira da je on autor, rekao je da ga cijela priča duboko pogađa. Fotografija, snimljena 8. juna 1972. kod sela Trang Bang, prikazuje devetogodišnju Phan Thi Kim Phuc kako gola bježi od napalm bombi. Kasnije je preživjela opekotine, dobila politički azil u Kanadi i postala simbol borbe za mir, zajedno s Utom, s kojim godinama promoviše antiratne poruke.

Pulitzerov komitet je saopštio da ne planira povući nagradu, jer se oslanjaju na vjerodostojnost redakcija koje šalju prijave – u ovom slučaju, Associated Pressa.

Za sada, World Press Photo ostaje pri “pauzi” autorstva – dok se ne pojave novi, nedvosmisleni dokazi.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije