Ko je ubijeni lider Hamasa: Rođen u izbjegličkom kampu, osuđen na četiri doživotne kazne

Izrael je danas objavio da je lider Hamasa Jahja Sinvar (61) ubijen. To je potvrdilo i DNK testiranje, prenose mediji.

Sinvar je najavljen za novog šefa Hamasovog političkog biroa nakon ubistva Ismaila Hanije u Teheranu.

Rođen je 29. oktobra 1962. godine u izbjegličkom kampu Kan Junis u Gazi. Njegova porodica je raseljena iz Aškelona tokom arapsko-izraelskog rata 1948. godine, faktor koji je duboko uticao na njegove militantne aktivnosti i ideološka opredjeljenja, prenosi Telegraf.rs.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sinvar je nastavio svoje obrazovanje na Islamskom univerzitetu u Gazi, stekavši diplomu iz arapskih studija. Njegov rani život u izbjegličkom kampu usadio je čvrstu odlučnost da se odupre izraelskoj okupaciji, oblikujući njegovu buduću ulogu u Hamasu.

Sinvar je suosnivač Majd, Hamasovog bezbjednosnog aparata, kasnih 80-ih, fokusirajući se na identifikaciju i eliminaciju Palestinaca za koje se sumnja da su sarađivali sa Izraelom.

Njegove terorističke aktivnosti dovele su do njegovog hapšenja 1988. godine zbog organizovanja otmice i ubistva dva izraelska vojnika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Osuđen na četiri doživotne kazne

Sinvar je osuđen na četiri doživotne kazne, ali je pušten 2011. u sporazumu o razmjeni zarobljenika za izraelskog vojnika Gilada Šalita.

Tokom 22 godine provedene u izraelskim zatvorima, postao je poznat po svojoj postojanosti i vođstvu među zatvorenicima, stekavši reputaciju kritične ličnosti u Hamasu.

Tokom 2017. Sinvar je izabran za vođu Hamasa u Gazi, naslijedivši Ismaila Hanija. Njegovo rukovodstvo označilo je pomak ka militantnijem stavu, naglašavajući jačanje vojske i bliže veze sa regionalnim silama poput Irana i Hezbolaha.

Sinvarova strateška vizija uključivala je jačanje vojnih sposobnosti Hamasa i pripremu za sukobe velikih razmjera sa Izraelom.

Smatraju ga glavnim umom iza masakra protiv Izraela 7. oktobra 2023, koji je rezultirao sa preko 1.200 smrtnih slučajeva i otmicama oko 240 talaca.

Sinvar je organizovao napade 7. oktobra 2023, najsmrtonosnije u istoriji Izraela. Napadi su značajno eskalirali sukob Izraela i Hamasa, pozicionirajući Sinvar kao primarnu metu za izraelsku odmazdu.

Njegova sposobnost da izbjegne hapšenje korišćenjem složene mreže tunela u Gazi povećala je njegovu ozloglašenost i uticaj u Hamasu.

Njegovo rukovodstvo karakteriše tvrdokorni pristup, koji daje prednost vojnom otporu nad političkim pregovorima. On svoju ulogu smatra ključnom u širem džihadu protiv Izraela, često odbacujući politička rješenja koja nisu u skladu sa njegovom vizijom palestinskog otpora.

Sinvarov prezir prema političkim ličnostima poput njegovog prethodnika Hanije, koga je smatrao manje posvećenim militantnoj stvari, odražava njegov beskompromisni stav.

Njegova strateška vizija uključuje jačanje saveza sa regionalnim silama i jačanje vojnih sposobnosti Hamasa da bi se suprotstavio izraelskim snagama.

Kako je ojačao Hamasove regionalne saveze?

Pod Sinvarovim vođstvom, Hamas je ojačao svoje saveze sa Iranom i Hezbolahom, koristeći ove odnose da poboljša svoje vojne sposobnosti.

Sukob u Gazi u maju 2021. bio je značajna prekretnica za Sinvara, jer ga je doživljavao kao demonstraciju sposobnosti Hamasa da mobiliše više frontova protiv Izraela.

Ova percepcija ga je ohrabrila da nastavi operacije većih razmjera, vjerujući da bi takve akcije mogle značajno da promijene dinamiku regionalne moći.

Nakon ubistva Hanije u Teheranu, Sinvarova pozicija unutar Hamasa dodatno je učvršćena.

Kao novi šef političkog biroa Hamasa, suočio se sa dvostrukim izazovom održavanja unutrašnje kohezije unutar organizacije i rješavanja intenziviranih izraelskih vojnih operacija usmjerenih na vođstvo Hamasa.

Uprkos ovim izazovima, Sinvar ostaje zastrašujuć, nastavljajući da oblikuje Hamasove strategije i akcije u ratu koji je u toku.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije