Nova studija objavljena u četvrtak upozorava da se tigrasti komarci sve više šire Europom zbog klimatskih promjena, povećavajući rizik da tropske bolesti poput denga i čikungunja groznice postanu endemske na kontinentu, prenosi Politico.
Globalno zagrijavanje dovelo je do toga da je gotovo polovina svjetske populacije sada izložena riziku od zaraze denga i čikungunja groznicom, bolestima koje su nekada bile ograničene na tropska područja.
Ovi virusi, koje prenose komarci, mogu biti smrtonosni, a simptomi uključuju visoku temperaturu, glavobolju, bolove u tijelu, mučninu i osip.
Tigrasti komarac sve više prodire prema sjeveru usljed porasta globalnih temperatura izazvanih ljudskim djelovanjem. Studija objavljena u časopisu The Lancet Planetary Health analizirala je utjecaj klime i drugih faktora na širenje dengue i čikungunja groznice u Europi tokom posljednjih 35 godina. Utvrđeno je da su od 2010. godine izbijanja ovih bolesti postala češća i ozbiljnija, u skladu s porastom temperatura.
– Naši nalazi ukazuju na to da Europska unija prelazi iz faze povremenih izbijanja bolesti koje prenosi komarac roda Aedes prema endemskom stanju – navodi se u studiji. U 2022. godini, koja je bila najtoplija zabilježena godina u EU, prijavljena su 304 slučaja dengue groznice – rekord u odnosu na 275 slučajeva u prethodnih 15 godina, prema podacima studije.
Slučajevi denga groznice u Evropi
Zemlje poput Italije, Hrvatske, Francuske i Španije zabilježile su pojavu ovih bolesti.
– Trend upućuje na prijelaz s povremenih slučajeva prema endemskom stanju u tim zemljama – dodaje studija.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti izvijestio je u junu prošle godine da je 2023. godine u EU/EEA zabilježeno 130 lokalno stečenih slučajeva dengue groznice, u poređenju sa samo 71 slučajem u periodu od 2010. do 2021. godine.
Prema studiji, u najgorem klimatskom scenariju, širenje dengue i čikungunja groznice moglo bi do 2060. godine porasti pet puta u odnosu na sadašnji nivo.
Avaz