Kineski štreber uzdrmao Ameriku kao nikad prije: Oluja zvana “DeepSeek”

Šok i nevjerica koja je zavladala Sjedinjenim Američkim Državama zbog sve veće popularnosti kineske aplikacije DeepSeek moguće je uporediti samo s jednim trenutkom u istoriji.

Kada je u oktobru 1957. Sovjetski Savez lansirao svoj prvi satelit Sputnik-1, mnoge su se iluzije na Zapadu raspršile u trenutku, a čini se da u ovom trenutku svjedočimo sličnoj situaciji, piše Daily Mail.

Vjerovalo se te 1957. da su SAD tehnološki daleko naprednije od Rusa, baš kao što se sve do juče vjerovalo da je OpenAI vodeći u razvoju umjetne inteligencije. Sputnik je u SAD-u bio poziv na buđenje, krenula je svemirska trka tada najmoćnijih sila, a za očekivati je da bi DeepSeek mogao učiniti isto – potaknuti trku dvije najmoćnije sile današnjice i dodatno ubrzati razvoj umjetne inteligencije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Investitori iz Silicijumske doline ovaj su preokret u borbi za prevlast na polju umjetne inteligencije nazvali novim ‘Sputnik trenutkom‘.

Nova generacija umjetne inteligencije, neuporedivo jeftinija nego sve do sada, za SAD se pokazala vrlo uznemirujućom. Toliko uznemirujućom da je reagovao čak i novi američki predsjednik Donald Trump.

Jedan od njegovih vodećih donatora, Marc Andreessen, opisao je DeepSeek kao jedno od najčudesnijih i najimpresivnijih otkrića kojima je ikada svjedočio. I mnogi se slažu s njim po tom pitanju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

O potresu koji je izazvao DeepSeek najviše govori činjenica da su američki tehnološki giganti za samo jedan dan izgubili bilion dolara vrijednosti. Takav potres na Wall Streetu nije dugo zabilježen, a vrijedno je napomenuti da je najvrijednija kompanija na svijetu – proizvođač čipova Nvidia – izgubila 17 posto vrijednosti u samo jednoj noći. Vrijednost joj je pala za nevjerovatnih 589 milijardi dolara, što je apsolutni istorijski rekord za kompaniju sa sjedištem u SAD-u.

A ko je uopšte tvorac DeepSeeka?

Liang Wenfeng, 39-godišnji kineski milijarder, doživljen je kao štreber s užasnom frizurom. No, upravo taj ‘geek‘ promijenio je odnose u svijetu i potencijalno pokrenuo trku koja će obilježiti svijet u godinama koje su pred nama.

Stvorio je sistem koji može funkcionisati bez skupe američke tehnologije, a pažnja koju je izazvao neuporediva je s bilo čim dosad viđenim.

Amerika je uzdrmana, a Trump DeepSeek vidi kao poziv na buđenje američke industrije. Za njega je kineski napredak posebno neugodan zbog odnosa koje (ne)održava s Kinom, a tokom cijele kampanje govorio je o superiornosti američke tehnologije i briljantnosti umjetne inteligencije koja se razvija u Silicijumskoj dolini.

Sam Altman, šef OpenAI-ja, smiruje strasti, DeepSeek naziva impresivnim i govori da je dobra stvar što je njegova kompanija dobila jakog konkurenta.

DeepSeekov chatbot hvaljen je jer postiže jednake rezultate kao i američke AI platforme, a za razliku od njih, potpuno je besplatan, što potražnju za njim čini još većom.

Amerikanci su dugi niz godina bili uvjereni da u trci u razvoju umjetne inteligencije nemaju pravog konkurenta, čak i uprkos kineskim najavama da žele postati lideri na tom polju do 2030. godine. Bajdenova zabrana izvoza čipova velike snage u Kinu činila se kao jedan od poteza koji će SAD-u olakšati pobjedu, no Kinezi su, čini se, uspjeli odraditi posao i trku učiniti zanimljivom.

Ima li OpenAI ili neko drugi spreman odgovor? Možda, čak vrlo vjerovatno. No, ‘Sputnik trenutak‘ se već dogodio i izazvao paniku, a trku u razvoju umjetne inteligencije učinio još neizvjesnijom.

Može li Kina nadjačati SAD kad već Sovjetski Savez nije uspio? Teško je reći, ali poziv na buđenje, kako je to rekao Trump, već se dogodio, a svijet će s velikom znatiželjom pratiti šta će se dalje dešavati, prenosi Jutarnji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije