Predsjednik SAD-a Donald Tramp povukao je u srijedu niz oštrih tarifa usmerenih i na saveznike i na protivnike u smjeloj namjeri da preoblikuje globalni ekonomski poredak. NBC piše kako je Dan oslobođenja” upravo ustupio mjesto “Danu kapitulacije”.
Njegova objava uslijedila je nakon mučne sedmice u kojoj su ga republikanski zakonodavci i povjerenici privatno upozoravali da bi tarife mogle uništiti ekonomiju. Njegovi sopstveni saradnici tiho su podizali uzbunu u vezi sa finansijskim tržištima prije nego što je suspendovao tarifni režim koji je sa ponosom predstavio samo nedjelju dana ranije na ceremoniji u vrtu Bijele kuće.
Berza je odmah porasla nakon ovog zaokreta, čime su prekinuti dani gubitaka koji su primorali starije Amerikance, koji su štedjeli za penziju preko 401(k) fondova, da preispitaju svoje planove za budućnost.
Prije Trampove objave, neki od njegovih savjetnika bili su u gotovo paničnom stanju zbog obvezničkih tržišta, prema riječima jednog visokog zvaničnika administracije. Kamate na desetogodišnje državne obveznice bile su u porastu, što je suprotno uobičajenim trendovima kada cijene akcija padaju i investitori traže sigurnost u obveznicama. Ova neobična dinamika značila je da bi tarife mogle povećati cijene, dok bi istovremeno građani plaćali više za kupovinu kuća ili otplatu dugova zbog viših kamata. Preduzeća koja žele da se prošire takođe bi morala da plaćaju više za nove kredite.
Dva najviša Trampova savjetnika, ministar finansija Skot Besent i ministar trgovine Hauard Latnik, složno su ga u srijedu pozvala da suspenduje tarife zbog stanja na tržištu obveznica, rekao je isti zvaničnik.
U objavi na društvenim mrežama, Tramp je najavio pauzu od 90 dana, rekavši da će to vrijeme iskoristiti za pregovore sa desetinama zemalja koje su izrazile spremnost da revidiraju trgovinske odnose koje, kako tvrdi, eksploatišu američke firme i radnike. Jedan izuzetak je Kina. Tramp je podigao tarifu za glavnog geopolitičkog rivala SAD-a na 125%, što je dio eskalacije u trgovinskom ratu.
Tramp je promijenio kurs samo nedjelju dana nakon što je u vrtu Bijele kuće svečano predstavio svoj plan za vraćanje radnih mjesta u SAD. Pokazujući grafikon sa novim, povećanim tarifama, proglasio je: „Moji sugrađani Amerikanci, danas je Dan oslobođenja.”
Ispostavilo se da je to bilo kratkog daha.
Tržišta su se strmoglavila u iščekivanju pojačanog trgovinskog rata, brišući trilione dolara bogatstva. Demokrate su iskoristile ovu priliku da oslabe Trampov imidž kao vođe kome se može vjerovati da upravlja ekonomijom.
„Trampov pad tržišta obrisao je nevjerovatnih 104.000 dolara sa prosječnog penzionog računa,“ izjavio je lider senatske manjine Čak Šumer u srijedu na Senatskom podijumu, samo nekoliko sati prije nego što je Tramp promijenio odluku.
Ovaj događaj razotkrio je unutrašnje sukobe u Trampovom timu, dok se Bijela kuća borila da pruži jasan i dosljedan stav o trajanju tarifa. Dok je ministar finansija Besent bio otvoren za pregovore, Trampov trgovinski savjetnik Piter Navarro zauzeo je tvrđi stav.
Elon Mask, milijarder i izvršni direktor Tesle, koji savjetuje Trampa u vezi sa državnom administracijom, nazvao je Navara “glupljim od vreće cigli”, dok je Navarro uzvratio da je Mask tek „običan sastavljač automobila, u mnogim slučajevima.“
Ali ova sedmica je takođe pokazala opasnosti politike koja zavisi od hirova samo jednog čovjeka – Donalda Trampa.
Kada su ga pitali za sukob između Maska i Navara, senator Lindzi Grejem, jedan od Trampovih prijatelja iz golfa, jednostavno je rekao:
„Mislim da nije važno. Jedini koji je bitan je Tramp.“
Tržišta vole predvidljivost, kao i poslovni lideri koji odlučuju gdje će graditi nove fabrike. Ali kada Tramp zacrta kurs, zaokreti su neizbježni.
Jedan njegov prijatelj koji je s njim razgovarao u poslednjim danima rekao je da Tramp nije odavao utisak nekoga ko će „brzo odustati od ovih stvari.“