Kako je diktatorova kćerka stvorila carstvo nekretnina od 240 miliona dolara

DIKTATOROVA kći koja se predstavljala kao pop zvijezda i diplomatkinja potrošila je 240 milijuna dolara na nekretnine od Londona do Hong Konga. Gulnara Karimova koristila je britanske tvrtke za kupnju kuća i aviona sredstvima stečenim mitom i korupcijom, ukazuje studija organizacije Freedom For Eurasia.

Računovodstvene tvrtke u Londonu i na Britanskim Djevičanskim Otocima zastupale su britanske tvrtke uključene u spomenute poslove. Ova priča izaziva nove sumnje u britanske napore da se uhvati u koštac s ilegalnim bogatstvima, piše BBC.

Pojavljivala se u muzičkim spotovima, vodila firmu za nakit, bila veleposlanica…

Britanske su vlasti dugo optuživane da ne čine dovoljno kako bi spriječile kriminalce iz inozemstva da koriste britansku imovinu za pranje novca. U izvješću se kaže da je lakoća s kojom je Karimova došla do imovine u Velikoj Britaniji bila zabrinjavajuća.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nema naznaka da su zastupnici tvrtki povezanih s njom bili svjesni za koga rade niti da je izvor sredstava mogao biti sumnjiv. Nitko tko je pružao te usluge u Velikoj Britaniji nije bio pod istragom niti kažnjen.

Neko se vrijeme mislilo da će Gulnara Karimova naslijediti svog oca Islama Karimova, koji je vladao Uzbekistanom kao predsjednik od 1989. do svoje smrti 2016. Pojavljivala se u glazbenim spotovima pod umjetničkim imenom Googoosha, vodila tvrtku za nakit i bila veleposlanica u Španjolskoj.

Nestala iz javnosti, ispalo je da je pritvorena i osuđena dok je njen otac još bio na vlasti

Međutim, onda je 2014. nestala iz javnosti. Kasnije se pokazalo da je bila pritvorena pod optužbama za korupciju dok je njezin otac još bio na vlasti i osuđena u prosincu 2017. Dvije godine kasnije poslana je u zatvor zbog kršenja uvjeta kućnog pritvora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tužitelji su je optužili da je dio kriminalne skupine koja je kontrolirala imovinu veću od milijardu dolara u 12 zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Rusiju i Ujedinjene Arapske Emirate. “Slučaj Karimove jedan je od najvećih slučajeva podmićivanja i korupcije svih vremena”, kaže Tom Mayne, jedan od istraživača Freedom For Eurasia i znanstveni suradnik na Sveučilištu Oxford.

Međutim, Karimova i njezini suradnici već su prodali dio imovine navodno stečene korupcijom. Freedom For Eurasia istražila je imovinu i zemljišne knjige kako bi identificirala najmanje 14 nekretnina koje su kupljene prije nego što je uhićena, s navodno sumnjivim sredstvima, u raznim zemljama, uključujući Veliku Britaniju, Švicarsku, Francusku, Dubai i Hong Kong.

Luksuzni stanovi u Londonu, dvorac s jezerom…

Izvješće koje će biti objavljeno u utorak, 14. ožujka, pod naslovom Tko je pomogao uzbekistanskoj princezi? fokusira se na pet nekretnina kupljenih u Londonu i okolici, koje sada vrijede 50 milijuna funti – među kojima su tri stana u Belgraviji, zapadno od Buckinghamske palače, kuća u Mayfairu i dvorac u Surreyu s privatnim jezerom, vrijedan 18 milijuna funti.

Dva stana u Belgraviji prodana su 2013. godine, prije nego što je Karimova pritvorena. Kuću u Mayfairu, vilu u Surreyu i treći stan u Belgraviji blokirao je 2017. britanski Ured za ozbiljne prevare.

Izvješće Freedom For Eurasia također navodi tvrtke u Londonu i na Britanskim Djevičanskim Otocima za koje tvrdi da su ih Karimova ili njeni suradnici koristili kako bi prihode stečene kriminalom potrošili na nekretnine kao i na privatni mlazni avion.

Gulnarin dečko Rustam Madumarov i drugi njeni suradnici navedeni su u službenim dokumentima kao “stvarni vlasnici” – što je pravni izraz za osobu koja u konačnici ima kontrolu – tvrtki sa sjedištem u Velikoj Britaniji, Gibraltaru i Britanskim Djevičanskim Otocima. Ali izvješće kaže da su oni bili samo opunomoćenici Karimove, koja je koristila tvrtke za pranje stotina milijuna dolara.

Kupnja aviona od 40 milijuna dolara

Računovodstvene usluge za dvije britanske tvrtke povezane s Karimovom – Panally Ltd i Odenton Management Ltd – pružala je SH Landes LLP, tvrtka koja se prije nalazila u New Oxford Streetu u Londonu.

Krajem srpnja 2010. SH Landes pokušao je registrirati ili kupiti drugu tvrtku. Cilj je bio kupiti privatni zrakoplov za oko 40 milijuna dolara, a Madumarov je imenovan kao stvarni vlasnik. Zapravo, prema izvješću, iza kupnje je stajala Karimova.

Na pitanje o izvoru sredstava, SH Landes je odgovorio: “Vjerujemo da pitanje o njegovom osobnom bogatstvu nije relevantno u ovoj situaciji.” To je izgleda bilo zato što novac za kupnju aviona Madumarov nije osigurao iz svojih osobnih sredstava.

Paravan-tvrtke

Tvrtka sa sjedištem u Londonu kasnije je objavila da je Madumarovljevo bogatstvo dijelom potjecalo od Uzdonrobite, tvrtke za mobilne telefone sa sjedištem u Uzbekistanu. Već su se prije postavljala pitanja o mogućim vezama tvrtke s Karimovom. Još 2004. godine članak za Moscow Times tvrdio je da je Karimova iz Uzdunrobite izvukla oko 20 milijuna dolara koristeći lažne fakture. Bivši savjetnik također je optužio Karimovu za reketarenje.

Budući da je ova transakcija visoke vrijednosti povezana s visokorizičnom uzbekistanskom jurisdikcijom, izvješće tvrdi da je SH Landes trebao provesti pojačanu dubinsku analizu – temeljite provjere kako bi se osiguralo da je izvor sredstava legitiman i da ne potječe iz kriminalne aktivnosti.

SH Landes također je predao financijska izvješća za 2012. za Panally Ltd. Izvješće kaže da ih je u rujnu 2013. potpisala bliska suradnica Karimove: Gayane Avakyan, tada stara 30 godina.

Zabrinjavajuća lakoća kojom je Karimova uspjela kupiti toliko nekretnina u Britaniji

BBC je prošle godine objavio tvrdnje da je Avakyan bila registrirana stvarna vlasnica Takilanta, tvrtke registrirane u Gibraltaru koja je u središtu “višemilijunske prevare i korupcijskog skandala visoke razine u Uzbekistanu”.

U izjavi za BBC Steven Landes je rekao: “SH Landes LLP nikada nije angažirala Gulnara Karimova. SH Landes LLP je djelovao u ime Rustama Madumarova. SH Landes LLP proveo je dubinsku analizu svih svojih klijenata, a relevantna regulatorna tijela su obaviještena.”

Tom Mayne iz Freedom For Eurasia rekao je da je očigledna lakoća s kojom je Karimova uspjela kupiti toliko nekretnina u Velikoj Britaniji zabrinjavajuća: “Vlasti su nešto učinile tek 2017., godinama nakon što su druge zemlje već zamrznule bankovne račune i imovinu koja je pripadala njoj.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije