Javna debata u UN-u o Haškom tribunalu

Vuk Jeremić otvorio je u sjedištu UN prvu javnu debatu o radu međunarodnih krivičnih sudova, dvije decenije od uspostavljanja ad hok Tribunala u Hagu.

Generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon na otvaranju rasprave u Njujorku je rekao da je ovo vrlo važna tema i ukazao na napredak procesa uspostave međunarodne pravde.

‘Pomirenje je jedna od važnih tema kako bi se zaustavilo nasilje. Istinsko pomirenje je vrlo važno. Svijet je pokazao da želi pružiti odgovornost. Genocidi se ne mogu tolerirati i treba o tome pričati. Podržavam rad Haškog tribunala. Pravda nije samo kažnjavanje. Povijest je pokazala da sustav dao pravo žrtvama da kažu što se dogodilo. Povijest ne smije imati političke ciljeve’, kazao je on.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić je rekao: “Srbija i ja spremni smo da ne čekamo 70 godina da bismo se pomirili sa komšijama sa kojima smo nekada živeli u istoj državi ili sa kojima, mislim na Kosovo i Metohiju, i danas živimo u jednoj zemlji. Duboko sam uveren da je Haški tribunal odmogao kada je taj proces u pitanju i da ga je, verovatno, nepotrebno odložio na naredna pokolenja. Svakako ga je, u velikoj meri, usporio i otežao”.

Po Nikolićevim riječima, tribunal je izazvao kod jednog naroda osjećaj da mu je počinjena nepravda, a kod drugog trijumfalizam.

“Sa stanovišta nauke i etike, haški procesi mogu da se stave u istu ravan sa procesima koje je vodila inkvizicija, kao i sa pariskim i moskovskim procesima. Postupci protiv Srba su motivisani kažnjavanjem i odmazdom, a odmazda, naročito u savremenom pravu, nikada ne može da bude opravdana kao pravedna. Haški postupci su bez pravde i pravednosti”, istakao je predsednik Srbije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Govoreći kao prvi od 50 predstavnika država koji su prijavljeni za raspravu, Nikolić je podsjetio da je ukupno do sada izrečeno Srbima u tom sudu oko 1.150 godina kazne, dok su predstavnici drugih naroda za zločine nad Srbima osuđeni na ukupno 55 godina.

Po njegovim riječima, presude Tribunala izazivaju frustriranost i depresiju kod Srba, a kod Hrvata i Bošnjaka podstiču egzaltiranost i trijumfalizam.

“Haška suđenja, čini se, uglavnom neće uspeti da dosegnu pravu i potpunu istinu, pa će i pomirenje biti nametnuto i neiskreno. Ne može se biti pravedan prema nekima, a prema drugima ne. Kako objasniti da skoro niko, osim u jednom slučaju u Bosni i u jednom slučaju na Kosovu, nije bio pravnosnažno osuđen za zločine nad Srbima?”, istakao je Nikolić.

Radmanović: Kazniti sve zločince

BiH je čvrsto opredijeljena da svi zločini počinjeni u BiH moraju biti procesuirani, a njihovi počinioci sudski primjereno kažnjeni, poručio je danas u Njujorku Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, u svom govoru na zasjedanju Generalne skupštine UN.

Obraćajući se na tematskoj sjednici “Uloga Međunarodnog krivičnog suda u pomirenju”, Radmanović je rekao da kao predsjedavajući tročlanog Predsjedništva BiH predstavlja srpski narod, ali po prirodi svoje dužnosti i sva tri konstitutivna naroda i sve građane BiH.

“Mi u BiH, politički predstavnici različitih naroda, javnost i građani imamo različita mišljenja o radu Haškog tribunala. Ta mišljenja i ocjene su u direktnoj vezi sa percepcijom koje pojedinci i čitave etničke zajednice imaju prema pojedinim konkretnim presudama ovog suda i njegovom radu. Generalno rečeno, na određeni način mnogi u BiH su nezadovoljni njegovim radom i vjeruju da on nedovoljno pravedno tretira njihove žrtve”, rekao je Radmanović, istaknuvši da je svima zajedničko opredjeljenje da svi zločini počinjeni tokom rata u BiH moraju biti procesuirani. On je poručio da nema kolektivne krivice, već samo individualne, te da se ne mogu čitavi narodi okrivljivati za djela “koja su počinili pojedinci na području bivše Jugoslavije”.

“Ocjene dosadašnjeg rada Tribunala i njegovih efekata na proces pomirenja u BiH još se izriču u kontekstu pojačanih političkih tenzija unutar zemlje i prisutnog međunacionalnog nepovjerenja, tako da je još uvijek teško izreći jednu objektivniju ocjenu njegovog rada”, istakao je Radmanović. On je dodao da je u javnosti RS i kod najvećeg broja zvaničnika prisutno rašireno shvatanje da je sud selektivan i diskriminatorski prema Srbima.

“Pojedine presude Haškog suda kod srpskog naroda u BiH stvorile su osjećaj da su oni žrtve Haškog suda, pored toga što su bili žrtve u ratu, kao i pripadnici drugih naroda u BiH. Najveći paradoks haških presuda je u tome da najveći broj Srba vjeruje da Haški sud sudi samo srpskom narodu, dok istovremeno, na drugoj bošnjačkoj strani, raste nezadovoljstvo visinom izrečenih kazni za počinjene ratne zločine u tim predmetima”, naglasio je, između ostalog, Radmanović.

Prema njegovim riječima, dugoročni mir i pomirenje među narodima BiH ne mogu biti ostvareni samo sudskim presudama bilo kojeg suda. “Pomirenje naroda nakon ovako teških sukoba je proces koji zahtijeva širok i sveobuhvatan napor svih društvenih i političkih faktora u društvu, u stvaranju istinskih pretpostavki da do stvarnog pomirenja dođe. Za takvo nešto je potreban iskren, otvoren i pošten dijalog različitih učesnika”, naglasio je Radmanović.

Bojkot

Podsjetimo da je američki The Washington Post ranije potvrdio informaciju da će Amerika, Kanada i Jordan sasvim sigurno bojkotovati Jeremićevu raspravu, obrazloživši to činjenicom da “u raspravu neće biti uključene” i da je rasprava najvjerovatnije “motivirana željom da se napada Haški tribunal”.

List navodi da brojne evropske zemlje razmatraju mogućnost da ne učestvuju u današnjoj raspravi.

Prema navodima američkog magazina Foreign Policy odluka američke administracije je uslijedila sedmicu nakon što je ambasador Jordana u UN-u princ Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein na svome blogu istakao da bojkotuje navedeni događaj. Jordan je među prvima najavio da će bojkotirati Jeremićevu raspravu u UN-u, nazivajući je kontroverznim skupom.

Takođe, Velika Britanija i mnoge druge države saopštila su da će na ovaj događaj poslati mlađe diplomate.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije