Nakon prvog zemljotresa registrovana su tri naknadna udara magnitude 6,2, 5,5 i 4,7. Odmah je proglašena uzbuna i naređena evakuacija u nekim mjestima priobalja.
Epicentar je bio na sjeveroistoku zemlje u Tihom okeanu na dubini od oko 10km, udaljen od obale 240km, a od Tokija 492km. Ipak, zgrade u glavnom gradu su se žestoko zatresle, javljaju agencije.
Vlasti su saopštile da prefekturi Mijagi, koja je poslije zemljotresa i cunamija opustošena 2011. godine, prijete talasi visine između 50 centimetara i dva metra.
BBC javlja da su oni neuporedivo manje razorni od cunamija visokog 11 metara iz prošle godine i da nemaju snage da ugroze široko područje istočne obale Japana.
“Trenutno djeluje da će šteta biti ograničena, ali čak i talas visine od jednog metra bi mogao da predstavlja značajan događaj”, javlja izveštač britanske kuće.
Radnici nuklearke Fukušima su se iz predostrožnosti sklonili na bezbjedna mjesta u kompleksu, a saopšteno je da su svi sistemi stabilni i da nema opasnosti.
“Uzbuna zbog cunamija je još na snazi, ostanite u višim dijelovima vaših gradova”, poručili su zvaničnici nakon prvog udara talasa.
Japanski premijer Jošihiko Noda uputio se u svoju kancelariju odakle će pratiti razvoj situacije, a nacionalna televizija NHK je prekinula redovni program kako bi upozorila građane na opasnost.
“Setite se prošlogodišnjeg zemljotresa i cunamija. Pozovite komšije i bežite u više predele”, rekao je izvještač na TV NHK.
U martu 2011. godine Japan je pogodio snažan zemljotres magnitude 9 stepeni, poslije koga je razorni cunami udario istočnu obalu zemlje. U katastrofi je stradalo više od 15.000 ljudi, nestalo je više od 3.200 osoba, a došlo je i do nuklearnog incidenta u Fukušimi.