Angažovanost atomskih centrala je krajem prošle godine bila na nivou od 15,2 odsto.
U januaru su zbog preventivnog ispitivanja zaustavljena još tri reaktora, tako da su sada u pogonu samo tri reaktora od kojih će jedan biti zaustavljen već ovog meseca, prenela je ruska agencija RIA Novosti.
Ukoliko u naredna dva meseca ni jedan reaktor koji je prošao ispitivanje, ne bude pušten u rad, od 54 atomskih reaktora u Japanu neće raditi ni jedan.
Za ponovno aktiviranje reaktora je potrebno da uspešno prođe obavezne stres-testove, čije rezultate odobravaju japanski i stručnjaci Međunarodne agencije za nuklerarnu energiju (IAEA).
Da bi posle toga počela sa radom, kompanija operater mora da dobije i dozvolu vlade i saglasnost lokalnog stanovništva.
Do sada su samo dva japanska reaktora uspešno prošla stres-test i dobila dozvolu japanskih i međunarodnh eksperata.
Sem toga, zbog krajnje negativnog stava javnosti posle havarije atomske centrale “Fukušima-1”, perspektive ponovnog puštanja reaktora u pogon su veoma maglovite.
Havarija atomske centrale “Fukušima-1” do koje je došlo posle cunamija 11. marta prošle godine, prouzrokovala je curenje radijacije na kopno, vazduh i more.
Za potpunu likvidaciju posledica zračenja potrebno je 30-40 godina. Iz zone nuklearke, 20-30 kilometara u prečniku, evakuisano je 140.000 ljudi.