Izrael prijeti Evropi: Ako priznate Palestinu slijedi aneksija Zapadne obale

Izraelski ministri upozorili su ključne evropske države da bi jednostrano priznanje palestinske države moglo izazvati niz oštrih izraelskih poteza, uključujući aneksiju dijelova Zapadne obale. Vijest je objavio Times of Israel, pozivajući se na diplomatske izvore.

Prema pisanju izraelskog Haaretza, ministar za strateška pitanja Ron Dermer lično je prenio poruke upozorenja ministrima vanjskih poslova Francuske i Velike Britanije – Jeanu-Noëlu Barrotu i Davidu Lammyju. Dermer je poručio da bi Izrael mogao reagovati aneksijom tzv. Zone C Zapadne obale te legalizacijom ilegalnih naselja.

U međuvremenu, Israel Hayom navodi da je ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar prenio sličnu poruku diplomatskim partnerima u Velikoj Britaniji, Francuskoj i drugim evropskim državama, navodeći:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Jednostrani potezi protiv Izraela bit će odgovoreni jednostranim potezima Izraela.”

Macron najavljuje priznanje Palestine?

Ove prijetnje dolaze uoči francusko-saudijskog samita koji će se održati narednog mjeseca u New Yorku, gdje se očekuje da će francuski predsjednik Emmanuel Macron zagovarati koordinirano priznanje palestinske državnosti.

Dok Sjedinjene Američke Države odbijaju učestvovati, neke evropske zemlje, poput Španije i Malte, podržavaju inicijativu. Španija je priznala Palestinu prošle godine, a Malta je najavila da će to učiniti upravo na ovom samitu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Francuska, ukoliko prizna Palestinu, bila bi prva velika evropska sila koja je to učinila, i to usprkos protivljenju Njemačke, Mađarske i Češke.

Podsjetimo, Netanyahu je ranije izjavio da bi francusko priznanje bilo “velika nagrada za terorizam”.

Sve oštriji ton prema Izraelu u Evropi

Paralelno s diplomatskim tenzijama, jača i evropsko nezadovoljstvo zbog izraelskih akcija u Gazi. Švedska je jučer pozvala izraelskog ambasadora na razgovor, protestujući zbog blokade humanitarne pomoći.

“Ne podržavamo ono što izraelska vlada trenutno radi uskraćujući pristup Gazi. Apsolutno ne”, izjavio je švedski premijer Ulf Kristersson.

Kristersson je dodao da podržava reviziju Sporazuma o pridruživanju između EU i Izraela, naglasivši:

“Za to je potreban konsenzus, a još ga nemamo. No, mnogi od nas rade u tom smjeru.”

Prema francuskim izvorima, 17 od 27 članica EU već podržava reviziju odnosa s Izraelom – među protivnicima prednjači Njemačka.

Njemačka i EU prvi put oštro kritikuju Izrael

Njemački kancelar Friedrich Merz po prvi put je otvoreno kritizirao izraelske napade na Gazu, izjavivši:

“Masovni vojni napadi Izraelaca u Pojasu Gaze meni više ne odaju nikakvu logiku. Na koji način služe cilju obračunavanja s terorom… U tom smislu, na to gledam veoma, veoma kritički.”

Dodao je i da “više nije moguće opravdavati ono što se trenutno zbiva”.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen također je izrazila oštru osudu:

“Ova eskalacija i nerazmjerna upotreba sile protiv civila ne može se opravdati po humanitarnom i međunarodnom pravu.”

Osudila je gađanje civilne infrastrukture, uključujući školu u kojoj su bile raseljene palestinske porodice, i poručila da je “ubijanje djece i civila – odvratno”.

Pomoć konačno ušla u Gazu – ali distribucija opet blokirana

Nakon višemjesečne blokade, prošle sedmice u Gazu je ušlo nekoliko stotina kamiona pomoći. Ipak, UN i lokalni humanitarci tvrde da izraelske vojne akcije ponovo sprečavaju učinkovitu distribuciju hrane i lijekova.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije