Foto Wikipedia
Italija će sada po prvi put u istoriji imati ženu premijera, i to ekstremnu desničarku Đorđu Meloni. Za razliku od mnogih desničara, Meloni je osudila rusku invaziju na Ukrajinu, a gaji i neobičnu opsesiju djelima Tolkina, naročito ostvarenjem “Hobit”, što je postalo jasno dok još je bila omladinska aktivistkinja.
Privremeni rezultati pokazali su da bi desni blok trebao imati uvjerljivu većinu u oba doma parlamenta, što je potencijalna rijetka prilika za političku stabilnost u Italiji nakon godina preokreta i krhkih koalicija, ocjenjuje Reuters.
Međutim, Meloni i njezini saveznici suočavaju se s povećim popisom izazova, uključujući skok cijena energenata, rat u Ukrajini i ponovno usporavanje trećeg najvećeg gospodarstva eurozone.
“Moramo zapamtiti da nismo na krajnjoj, već na početnoj tački. Od sutra moramo dokazati svoju vrijednost”, rekla je 45-godišnja Meloni dobro raspoloženim pristašama svoje nacionalističke stranke Braća Italije.
Meloni umanjuje važnost postfašističkih korijena stranke i predstavlja ju kao mainstream političku grupaciju poput britanskih konzervativaca. Obećala je da će nastaviti podržavati politiku Zapada prema Ukrajini i da neće eksperimentisati s fragilnim talijanskim finansijama.
Evropske prestolnice i finansijska tržišta pomno će pratiti njene rane poteze s obzirom na euroskeptičnu prošlost i ambivalentan stav njezinih koalicijskih partnera prema Rusiji.
Ako smo pozvani da upravljamo ovom zemljom, činit ćemo to za sve Talijane s ciljem ujedinjenja ljudi i fokusiranja na ono što nas ujedinjuje, a ne na ono što nas razdvaja”, poručila je, pa dodala: “Vrijeme je za odgovornost”.
Ona poziva na više beneficija za porodicu, manje evropske birokratije, niske poreze i zaustavljanje imigracije. Ima cilj da zatvori italijanske luke za migrante koji stižu iz Libije.
Želi ponovo da pregovara o sporazumima EU i članstvu Italije u valutnoj zajednici eura. Također, njena stranka odbacuje pravo na abortus i istopolne brakove.
Braća Italije podržavaju politiku suočavanja sa niskim natalitetom u zemlji, predlažući otvaranje besplatnih vrtića i uvođenje porodične pomoći od 400 eura mjesečno.
Stranka ne favorizuje izlazak Italije iz EU bloka, pa čak ni iz eurozone, rekavši da preferira “Evropu nacija”. Meloni možda smatra da je ovu poziciju sada lakše podržati kada Italija ima koristi od skoro 200 milijardi eura iz fondova EU za oporavak od koronavirusa.
Meloni je bliska mađarskom nacionalističkom premijeru Viktoru Orbanu, kao i francuskom Nacionalnom okupljanju i španskom Voksu. Ima veze i sa američkom krajnjom desnicom.
Pokazala je čvrstu podršku Ukrajini i atlantskom savezu od ruske invazije, stvarajući kontrast stavovima bivših lidera Matea Salvinija i Slivija Berluskonija, koji su ranije povezivani sa Putinom.
Ljevičari je zovu “nostalgičarkom za fašističkim vremenima”, ali ona sama ne bježi od svoje prošlosti niti se od nje jasno ograđuje. Meloni je u mladosti bila dio omladinskog krila neofašističke stranke “Italijanski društveni pokret”. Tada je imala samo 15 godina, ali da je u slične stavove vjerovala godinama pokazuje i to što je kasnije vodila studentski ogranak krajnje desničarske “Nacionalne alijanse”.
Meloni u svojoj biografiji piše da je svjesna da se nalazi u političkom minskom polju.
– Mi smo djeca naše istorije. Cijele naše istorije. Kao što je slučaj sa svim drugim narodima, put koji smo prešli je složen, mnogo komplikovaniji nego što mnogi žele da obznane – navela je.