“Na pragu smo nove etape i pred nama ima mnogo problema koji ne doprinose stabilnosti Iraka i ne daju mu mogućnost obnove suvereniteta. Zato ćemo pitanje raspuštanja parlamenta i ponovnih izbora predložiti Nacionalnoj alijansi (aktuelnog premijera Nurija al-Malikija), čiji smo mi deo”, rekao je lider sadrističkog bloka u skupštini Baha al-Aradži.
Al-Aradži je rekao da predlog treba najpre da bude potvrđen u koaliciji “sadrista” i saveza premijera Nurija al-Malikija, dve najjače šitske partije.
Asošijeted pres navodi da je “antiamerički sadristički blok partner vlade premijera Nurija al-Malikija u kojoj dominiraju šiti”.
“Politički partneri ne mogu da pronađu rešenja za probleme koji prete podelom Iraka”, rekao je Al-Aradži, prenosi AP, dodajući da je Irak upao u novu krizu između šita i sunita prošle nedelje, samo nekoliko dana nakon što su poslednji američki vojnici napustili Irak, kao i da novu političku krizu prati novi talas napada na Bagdad, za koje se sumnjiče sunitski pobunjenici povezani sa Al-kaidom.
Bombaš samoubica aktivirao je danas bombu na kontrolnom punktu ka Ministarstvu unutrašnjih poslova i poginulo je sedam a ranjeno 32 osobe, navodi američka agencija.
Ruska agencija Itar-Tas s podseća da je pre približno deset dana liberalno-patriotski front Al-Irakija bivšeg premijera Ajada Alavija odlučio da ne učestvuje u sednicama parlamenta i u vladi, a da su njegovi lideri optužili Al-Malikija da “sprovodi diktatorski kurs i donosi odluke bez uvažavanja mišljenja drugih političkih snaga u zemlji i zloupotrebljava vlast i krši zakone”.
Politička kriza u Iraku se samo produbila nakon što je irački sud izdao pre nedelju dana nalog za hapšenje potpredsednika, sunitu Tarika al-Hašemija, lidera Islamske partije koja je član Al-Irakije, pod optužbom za terorizam, navodi ruska agencija.
Pored toga, Al-Maliki obratio se skupštini sa moblom da izglasa nepoverenje još jednom sunitskom političaru, Salehu al-Mutlaku, potrpredsedniku vlade, nakon čega je sunitski blok proglasio potpuni bojkot rada skupštine i vlade.
Poslanička grupa Al-Sadra, koji se početkom januara vratio u Irak posle trogodišnjeg izgnanstva u susednom Iranu, predložila je da bude posrednik u regulisanju razlika između premijera i sunitskih lidera.
Zvanični predstavnik Al-Irakije Hajdar al-Mula je danas izjavio da je njegov blok inicirao izglasavanje nepoverenja Al-Malikiju.
“To pitanje se još nalazi u fazi razmatranja sa različitim političkim snagama”, rekao je on, pozivajući Al-Malikija da “gradi državu a ne stvara krizu optužujući svoje partnere u političkom procesu”.
U vreme Sadama Huseina Irakom su dominirali manjinski suniti dok u intervenciji 2003. pod vođstvom SAD-a Husein nije zbačen, a većinski šiti dominiraju u vladi do sada “iako su se Amerikanci snažno zalagali za uključivanje sunita sa značajnom ulogom u aktuelnoj vladajućoj koaliciji”, navodi AP.
Agencija dodaje i da su američki zvaničnici upozorili da bi radikalne šitske ekstremističke grupe mogle da se okrenu protiv iračke vlade po povlačenju američkih vojnika, kao i da bi ključni test za jednu od vodećih, osnovanu u Iranu, za to da li je spremna da postane miroljubiv deo političkog procesa bio da li će predati oružje, naročito moderno oružje za koje se veruje da je dobijeno od Irana.