Imaju veću vojsku nego Francuzi, Nijemci, Britanci i Talijani zajedno, nude se Trumpu: ‘Idemo skupa slomiti Ruse!‘

Posljednjih se mjeseci mnogo pozornosti pridaje mogućem sporazumu između Sjedinjenih Država i Ukrajine o rijetkim mineralima, no to često skreće pozornost sa stvarne i vrijedne imovine koju Ukrajina danas posjeduje, a to je njezin ljudski kapital – i preciznije, njezina iznimno moćna vojska.

Ukrajina je sada šesta u svijetu po veličini svoje vojske, u Europi je njezina vojska kadrovski najveća, čak i veća od združenih snaga Francuske, Njemačke, Italije i Velike Britanije. Ranije ove godine je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio da se vojska trenutačno sastoji od 980.000 vojnika, dok neovisni izvori tvrde da je ukupni vojni kadar u ukrajinskoj vojsci oko 2,2 milijuna, s više od 900.000 aktivnih.

No, kako u svojoj analizi na National Interest navodi Anton Drobovič, voditelj odjela za ljudska prava i memorijalizaciju rata u Centru Kijevske škole ekonomije, ne radi se samo o veličini vojnih snaga. Ukrajina je, kako navodi, jedina neautoritarna država na svijetu čija vojska ima veliko i uspješno iskustvo u korištenju pomorskih, zračnih i kopnenih snaga, zajedno s bespilotnim letjelicama, u borbi velikih razmjera protiv jačeg protivnika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukrajina već raspolaže s desecima iskusnih vojnih jedinica i specijalnih snaga, specijaliziranih isključivo za korištenje bespilotnih sustava. Golema većina uništenih ruskih tenkova (potvrđeno je uništenje 3700 njih između 2022. i 2025.) uništena je upravo dronovima, a to je više nego što Sjedinjene Države trenutačno imaju operativno spremnih tenkova, kojih je, prema ovim informacijama, 3480. Također, bespilotni pomorski sustavi postali su jedni od ključnih alata koja su Ukrajincima omogućila da gotovo potpuno unište rusku Crnomorsku flotu, prisilivši njezine ostatke na povlačenje u daleke ruske luke.

Prilika za Trumpa

To se događa unatoč tome što ruski vojni kapaciteti daleko nadmašuju ukrajinske u većini pokazatelja. Primjerice, prema globalnoj platformi za podatke i poslovno obavještavanje Statista, ruska zračna flota brojala je gotovo 4300 zrakoplova, dok su ukrajinske oružane snage posjedovale njih 324. Ruska pomorska flota bila je 4,7 puta veća od ukrajinske. Također, kada su tenkovi u pitanju, Kremlj ima peterostruku prednost (5750 komada naspram ukrajinskih 1114). K tome, Rusija je jedna od devet zemalja koje posjeduju nuklearno oružje, s najvećom zalihom nuklearnih bojevih glava na svijetu od početka 2024. godine.

Ipak, kako navodi autor, ništa od toga nije zastrašilo Ukrajince, već je vjerojatnije samo ojačalo njihov otpor kroz osjećaj očite nepravde. Danas brojni vojni stručnjaci primjećuju da su ruski predsjednik Vladimir Putin i tamošnji vojni vrh uvelike podcijenili ukrajinske oružane snage. No, kako navodi Drobovič, administracija bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena je, nažalost, učinila isto.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“U međuvremenu, Ukrajinci su se pokazali daleko otpornijima, prilagodljivijima i spremnijima na borbu nego što je Bidenova administracija to shvaćala. U tom su trenutku SAD mogle neizmjerno kapitalizirati na snažnom otporu Ukrajinaca i na ruskoj slabosti”, citira autor procjenu časopisa The Atlantic, inače naklonjenog Demokratskoj stranci.

Dok su Bidenovu administraciju često kritizirali i Ukrajinci i saveznici zbog sporog donošenja odluka, aktualni američki predsjednik Donald Trump, poznat po svojoj odlučnosti i neobuzdanosti, ima stvarnu priliku preokrenuti situaciju i nadigrati Ruse, ističe Drobovič – s hrabrom akcijom nove administracije Bijele kuće da pomogne Ukrajincima u porazu ruskih okupacijskih snaga, ukrajinska vojska, bez premca u Europi, mogla bi postati istinski odan i zahvalan vojni saveznik Sjedinjenih Država u godinama koje dolaze.

Ako su prethodnih godina ukrajinski vojnici pomagali Sjedinjenim Državama, primjerice, u Iraku, iz poštovanja, onda bi, ako američki narod pomogne Kijevu da ostvari najveću vojnu pobjedu od Drugog svjetskog rata, ta zahvalnost mogla postati neviđena, smatra autor.

I same Sjedinjene Države imaju povijesne presedane za takve odluke. Baš kao što se danas Ukrajinci bore za neovisnost protiv imperija koji ne može prihvatiti slobodu nekoć pokorenog naroda, Amerikanci su se borili protiv Britanskog imperija kako bi stekli neovisnost od 1775. do 1783. godine. U naizgled beznadnom ratu protiv tada najmoćnije zemlje svijeta, slobodoljubive američke države podržala je Francuska, čiji se angažman pokazao presudnim u ratu i pobjedi. Čuvena bitka kod Chesapeakea, u kojoj je francuska flota predvođena kontraadmiralom Françoisom Josephom Paulom de Grasseom porazila britansku flotu pod kontraadmiralom Sir Thomasom Gravesom, bila je ključna u opsadi Yorktowna, čime su američke snage prisilile Cornwallisa na predaju i osigurale neovisnost Sjedinjenih Država.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije