Hawaii

Igrom slučaja saznah da u sklopu svoje stipendije mogu obavljati praksu bilo gdje u S.A.D i tako u nekom nepoznatom lutanju odlučih uz ogroman trud i kombinovanje neizvodljivog da to baš uradim na Havajima, 50. saveznoj državi S.A.D.

Niz od četrdesetak ostrva, od čega je 7 naseljeno, prostire se na pola puta između Los Angeles-a i Tokyo-a ili tačnije 5 sati leta od Seattle-a. I kakvo iznenađenje! Zemaljski raj na prvi pogled iz aviona izgledao je kao jedna ogromna industrijska aglomeracija! Srećom, bila je to samo zona aerodroma i obližnje termoelektrane.
Po sletanju na aerodrom, tradicionalno svaki gost dobije vjenčić od cvjeća (lei) koji mu domaćin stavlja oko vrata u znak dobrodošlice ili prijateljstva. Odmah se osjetila trospka vrelina, predivan miris vegetacije i azurno zelena boja okeana. Honolulu!!! Aloha!
Stvari sam ostavila u stanu. -Prazna kuća, svi na poslu, širom otvorena terasa (lanai), sve u bambusovoj ili tikovoj konstrukciji. Pogled na Pearl Harbour. Sva uzbuđena, krenuh u šetnju gradom. I zamislite čuda, prva osoba koju srećem ispred State Capitola, odnosno čujem psovanje na našem jeziku, žena izvrnuta na klupi, umire od sparine i psuje, preklinje- ali na Bosanskom jeziku – muka joj je, ne može više da hoda.?Osoba X je umirovljenica” iz Travnika, došla da posjeti sina-studenta na University of Hawaii at Manoa. Druženje nije trajalo dugo, na obostrano zadovoljstvo.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kakav grad! Spoj tropskog i urbanog američkog koje koegzistira u skladu. Nigdje bjelaca! Lutam ulicama, masa turista, plaže poluprazne, a voda kristalno čista i mirna. Boravak u trajanju od dva mjeseca u neobičnom okruženju je nešto teško opisivo slovima, iako ću se potruditi da prenesem utiske i neobične činjenice, ono što sada pamtim o Havajima ostaje zapisano duboko u memoriji samo u bojama i mirisima.



ISTORIJA

Havajska ostrva se nalaze na sjevernoj centralnoj oblasti Pacifičkog okeana, to je lanac ostrva koji se proteže na dužini od preko dvije hiljade milja. Glavnu havajsku grupu čini osam ostrva Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Kahoolawe, Maui i Hawaii. Nekada u prošlosti ostrva u lancu, Nihao i Necker su bili na kratko vrijeme naseljeni Polinežanima, ali već dugi niz godina stoje napušteni.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Stari Havajci su bili ogranak polinežanske familije koja je okupirala ostrva Pacifika najverovatnije 1000 godina p.n.e. Pretpostavlja se da su doseljenici poticali iz današnjeg Tahitija, zna se da su bili izuzetni moreplovci. Ostrva su ponovo otkrili i mahom naseljavali Tahićani u 14. vijeku. Stanovnici su praktično živjeli vijekovima u izolaciji do trenutka kada je Kapetan James Cook otkrio ostrva 1778. godine, došavši na ostrvo Oahu gdje se danas nalazi glavni grad Honolulu. Kasnije ostrva preuzimaju ulogu usputne stanice engleskih i francuskih moreplovaca koji su plovili u službi trgovine krznom iz Sjeverne Amerike.
Kralj Kamehameha, koji je bio najistaknutiji havajski poglavica, uspio je da afirmiše raštrkana ostrva i ujedini ih u kraljevstvo 1795. godine. Pod njegovom vladavinom desila se nagla ekspanzija poljoprivrede, industrije i uspostavljena je vladavina zakona.

Prvi misionari iz New England-a su stigli na ostrva 1820. godine. Zatekli su domoroce nage i ubrzo ih istrenirali da oblače odjeću. Godine 1843, vlade Engleske i Francuske su pokušale oduzeti suverenitet državi Havaji, ali je ovo proteklo neuspješno. S.A.D su pokazele veliko interesovanje za aneksiju Havaja 1853. godine uslijed naglog rasta privrednih aktivnosti i uloženog kapitala na ostrvima. Zarobljena je kraljica Liliuokalani i Havaji proglašeni republikom u skladu sa modelom S.A.D. Atakom na Perl Harbor, 7.10.1941, koji je označio ulazak S.A.D u Drugi svjetski rat. Godine 1959. Havaji postaju 50. država S.A.D.
Baš u nedostatku ovih istorijskih detalja, dolazim na Havaje i iznenađujem se nivoom razvijenosti i industrijalizacije. Ipak, pored dobro razrađenog komercijalnog dijela ostrva, uspjela sam pronaći nekolicinu utočišta kojima se rado vraćam u mislima.

Waikiki je najprikladnije mjesto za surfere početnike, gdje za 30-ak zelembaća možete za sat vremena stajati na surferskoj dasci i flertovati sa instruktorom koji će se vjerovatno zanijeti u svoju izuzetno napornu profesiju i zaboraviti na vrijeme. Surfing je sport koji daje vrhunski osjećaj, ali razljepljivanje cijelom dužinom tijela po koralnim hridima je nezaobilazna cijena užitka.

Nedeljom ujutro se glavna ulica uz obalu zatvori za saobraćaj i restorani najpoznatijih hotela izlože specijalitete svojih kuhinja, tako da doručkujući na plaži, uz tradicionalnu muziku i neobične okuse možete doživjeti jedinstven ukus Havaja.

Na Waikikiju se u podne i ponoć stalno nešto dešava, zbog prisustva stotina hiljada turista dnevno. Naveče su to moon party, muzika, besplatno kino sa aktuelnim filmovima koje možete gledati na plaži itd. Noćni život je buran, a bjelkinje, kojih je jako malo, postaju glavna atrakcija. Ipak, ne nasjedajte na priče zagrijanih moreplovaca i američkih marinaca koji su željni kratkoročnog provoda nakon boravka u karantinima. Kokteli, ples pod vedrim nebom, barovi na plažama sa rasplamsalim bakljama, večere na ekskluzivnim brodovima uz savršen džez, ljudskoj mašti u ispunjavanju zadovoljstava nikad kraja na Havajima.

Vatrometi za Dan nezavisnosti iznad okeana impresivni su jednako kao i parade različitih kulturnih udruženja, ali najaktivnija grupa su Japanci koji čine jednu trećinu stanovništva. Najneobičniji momenat je posmatranje budističkog obreda kojim pripadnici vjerske zajednice ispraćaju duhove predaka nazad u Japan tako što pale hiljade lanterni na pučini.

Hanauma Bay je krater vulkana koji je jednim djelom otvoren i u koji je prodrla okeanska voda i formirale se koralne hridi, te to mjesto predstavlja najatraktivniji dio za ronjenje. Sa perajima i cjevčicom bez dubokog ronjenja možete doživjeti susret sa čarobnim podzemnim svjetom, ribama dezena i šara koje ni Ticijan ni Monnet nisu uspjeli da dočaraju na svojim platnima.

Imala sam priliku da oprobam veliki broj koktela sa različitih lista, ali definitivno preporučujem Mai Tai koji pored whiskey baze sadrži i sok od ananasa, specijalitet ostrva.

Havaji su poznati po plantažama ananasa, na kojima su dnevničili pripadnici različitih etničkih grupa (Japan, Koreja, Kina, Filipini) početkom prošlog vijeka. Na “Dole” plantaži anasa (obradite pažnju na reklamu kada kupujete ananas u lokalnim prodavnicama) uvjerila sam se da ananas ne raste na drvetu već kao izdanak na prizemnoj palmi, da postoji veliki broj vrsta ananasa i da jedan izdanak četiri puta godišnje sazrijeva.

Na sjevernoj obali ostrva Oahu nalazi se Polinežanski kulturni centar koji možete obići za jedan dan, a ulaznica je 50 dolara. Definitivno je nezaobilazna preporuka. Na jednom mjestu možete da saznate nešto više o kulturama i običajima desetine polinežanskih ostrva. Studenti, koji dolaze sa tih ostrva, ostvaruju prihode za školovanje na univerzitetu kroz rad u centru. Svako selo je predstavnik jednog ostrva (Tahiti, Tonga, Samoa, Fiji) i pored tradicionalne kuhinje možete naučiti osnovne korake tradicionalnih plesova, naučiti kako da se penjete po kokosovom stablu, cjediti mlijeko iz kokosa, plesati hula hula- tradicionalni havajski ples kojim se pokretima i pjesmom prenosila istorija ostrva sa koljena na koljeno, a možete probati i kailua svinjetinu, specijalitet ostrva. Svinja se umota u specijalno lišće, zatrpa u pjesak okružena žarom i otkopa nakon nekoliko sati.

No okeanom krstare i meduze i portuglaski ratnici, opasne životnje koje u određenim periodima napadaju različite plaže, a ni ajkule nisu rijetka pojava, samo se detalji kriju da ostrva ne bi izgubila na atraktivnosti. Džinovske kornjače su česti gosti na obali i nemaju ništa protiv da ih uhvatite za oklop i da vas provozaju po obali.
Surfing je najaktivniji sport u mjesecu januaru, kada se surferi iz cijelog svjeta sakupljaju na sjevernoj obali ostrva Oahu ili na Maui ostrvu i čekaju najpovoljniji dan za takmičenje. Valovi znaju dostići i visinu od 20 metara. Međutim, za one koji ne smiju prihvati ovaj izazov, boogie boarding je prihvatljivija varijanta hvatanja u koštac sa metarskim valovima koji dobro šamaraju. Najpopularnija mjesta za ekstremni surfing su Pipeline i Waimea Bay na sjevernoj obali. Impresivno je vidjeti ljepši pol u borbi sa džinovskim valovima. Ne znam za sport u kom se može više uživati, ali je potrebno mnogo snage da daskom uhvatite val na pučini. Zauzvrat igra sa valovima može da traje desetine minuta.

Istočno od Honolulu-a se nalazi i Pearl City i Pearl Harbor. Poznata američka vojna baza koja je 1941. godine napadnuta od strane Japanske vojske kada je američki brod Arizona potonuo zajedno sa 1300 mornara čija tijela i dan danas leže u potonulom džinovskom brodu. Ovaj spomenik posjećuje veliki broj turista svakodnevno.

Ostrvo se autom može obići za tri sata. Zapadna obala skriva prelijepe pejsaže i najatraktivnije plaže za koje samo pojedinci znaju. Lanikai plaža i oblast Kailue su omiljena mjesta za pozadinu na Playboy fotografijama. Boja mora je azurno plava i površina okeana je mirna. Ostrvom se prostiru dva lanca planina na kojima je takva temperaturna inverzija da mnogi nastradaju ukoliko nisu adekvatno odjeveni. Planine su izbrazdane što erozijom od stalnih kiša što tropskom vegetacijom i izgledaju kao uski nabori. Legenda kaže da je razlog za to prenošenje kajaka preko brda jer jake morske struje to nisu dozvoljavale morem.

Oahu krije i prelijepe prašume, a neke od njih nisu bezbjedne. Posljednji dan dvomjesečne posjete sam prihvatila izazov dvosatne šetnje kroz prašumu do vodopada. Iznenadili su me džinovski filadendroni, orhideje, bambusove šume, fikusi i ostalo rastinje koje je u mom stanu zakržljalo i koje mama non-stop prihranjuje, a ono brzo klone. Na ostrvu stalno pada petominutna kiša, a temperatura je tokom godine konstantna, 30 stepeni Celzijusa, tako da je prijatno. Sunce izlazi i zalazi rano, tako da već u devet ujutro udara direktno u čelo i nalazi se skoro devedeset stepeni iznad glave.
Nažalost, kao i svako autohtono stanovništvo okupirano bijelcima, Havajci su polako istrijebljeni, djelimično kugom i bolestima koje je donio bijeli čovjek, djelimično miješanjem sa ostalim rasama, tako da od nekadašnjih 300 hiljada stanovnika danas na Havajima živi 2% čistokrvnih Havajaca. Preostalo stanovništvo uživa različite povlastice u obrazovanju, jezik je skoro izumro, samo se može naći u nazivima ulica, naselja- a prepoznaćete ga po velikom broju samoglasnika. Aloha je tradicionalni pozdrav sa ostrva, ali aloha duh se teško može sažeti na par stranica. “Mahalo” na havajskom znači izraz zahvalnosti.

Havajci su izuzetno ljubazni i prijateljski raspoloženi. Moj život tamo je bio malo alternativan, sa četiri djevojke sa različitih meridijana (Japan, Tajland, Bugarska i Ujedinjeni Arapski Emirati) i sa različitim interesovanjima, a domaćin nam je bio šef američke vojne inteligencije, bivši veteran Vijatnamskog rata i pustinjske oluje. Baš on, podstaknut iskustvima iz ratova i sa putovanja širom svijeta, nesebično je podijelio sa 100 stranih studenata u poslijednjih deset godina sve čari ovog raja i drago mi je što sam bila jedan od tih srećnika. Imala sam priliku da pored prakse uživam u svakom danu na ostrvima, vidim ruralne tajne koje turisti nisu u prilici, jer najljepši dijelovi pripadaju vojsci, da probam kuhinje svih kontinenata, upoznam lučki i ostrvki život i svu raznovrsnost koja je teško spojiva na bilo kojoj tački zemaljske kugle. Pored turističkog Havajskog iskustva, komšije u naselju iznad Perl Harbor-a su za ushićenjem predstavili svoje običaje i poklanjali ručno ispletene vjenčiće od jasmina. Odlazak na posao sa mirisom jasmina i osjećajem prijateljstva je nezamjenjiv osjećaj.

Pored ostrva Oahu, najveće ostrvo je Hawaii ili Big Island. Na jednom mjestu možete skijati na vulkanskoj kupi, približiti se do granice bezbjednosti aktivnom vulkanu, gledati pokretnu lavu kako ulazi u okean, kupati se na plažama sa crnim pjeskom.

Ostrvo Kuai je jedno od rijetkih mjesta sa netaknutom prirodom. Nakon 12 km hoda kroz prašume, bezbjednim stazama, dolazite u malu nudističku komunu u kojoj živi stotinjak “otpadnika” konvencionalnog života i savršeno funkcionišu bez interneta i koka-kole. Pješčane plaže koje se protežu do beskraja, sudar prašume i okeana su samo detalji ovozemaljske ljepote. Na ostrva možete doći u bilo koje doba mini avionom za 100 dolara, ali teško da možete proći jeftino uzimajući u obzir neophodnost iznajmljivanja rent-a-car-a i hotelskog smještaja.
Ostavljam vas da uživate u pejsažima i detaljima, sa preporukom da ovo baš bude mjesto gdje ćete provesti svoj medeni mjesec, jer ostrva su i suviše romantična da bise sami uživali u ovakvim prirodnim čarima koja preplavljuju sva čula.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije