Gradi se najveća svjetska fabrika čipova vrijedna čak 230 milijardi dolara

Južna Koreja najavila je izgradnju ogromnog pogona za proizvodnju kompjuterskih čipova u širem području Seula, uz oko 230 milijardi dolara ulaganja od giganta za proizvodnju memorijskih čipova Samsung Electronicsa.

Planove je u srijedu najavio predsjednik Yoon Suk Yeol, a potvrdio ih je i gigant za proizvodnju elektronske opreme.

U vladinom saopštenju poslanom CNN-u navodi se da će se kompleks nalaziti u provinciji Gyeonggi, koja je dio metropolitanskog područja Seula, a ukupna investicija će biti završena za oko 20 godina, prenosi CNN.

Rečeno je da će to biti najveći kompleks ove vrste na svijetu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prošlog maja, Samsung (SSNLF) je iznio plan za ulaganje više od 350 milijardi dolara u svoje poslovanje i otvaranje desetina hiljada novih radnih mjesta do 2026. godine.

Saopćeno je da će prvenstveno ulagati u osnovne poslove kao što su proizvodnja čipova i biofarmaceutika. Za sada nema detalja o tome u kakvoj su vezi ove dvije najave.

Samsung je najpoznatiji po svojoj elektronici, sa svojim popularnim pametnim telefonima i televizorima. Posljednjih godina, kompanija je dodatno unaprijedila svoje poslovanje u sektoru dobavljača poluprovodnika jer proizvođači širom svijeta pate od nestašice.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Memorijski čipovi, koji su se pokazali kao ključni izvor novca za Samsung, i dalje će biti u fokusu a planirana su i dalja ulaganja, navodi kompanija.

U oblasti vrhunskih kompjuterskih čipova, Samsung se direktno takmiči sa Intelom (INTC) i tajvanskim TSMC.

Velika većina naprednih svjetskih mikročipova proizvodi se na samo dva mjesta, Tajvanu i Južnoj Koreji. Tajvanska industrija je veća i dominantnija, što Južna Koreja želi da izazove.

Koncentracija toliko ključne proizvodnje čipova na samo dva mjesta izazvala je zabrinutost oko stabilnosti globalnog lanca snabdijevanja, posebno zato što su Južna Koreja i Tajvan vojno ugroženi od susjeda, Sjeverne Koreje i Kine.

Tokom posljednjih nekoliko godina, velike ekonomije izražavaju zabrinutost za gubitak pristupa poluvodičima, posebno zbog eskalacije političkih i ekonomskih tenzija između Kine i Sjedinjenih Država.

Vlade, uključujući Washington i velike kompanije poput Applea, zatražile su od kompanija koje proizvode poluprovodnike da lokaliziraju svoje poslovanje.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije