Civili se moraju pripremiti za sveopći rat protiv Rusije u sljedećih 20 godina, upozorio je visoki vojni dužnosnik NATO-a admiral Rob Bauer. Dok su oružane snage spremne za izbijanje rata, obični građani moraju biti spremni za sukob koji bi zahtijevao velike promjene u njihovim životima, objasnio je.
Velik broj civila morat će se mobilizirati u slučaju izbijanja rata i vlade bi trebale uspostaviti sustave za upravljanje tim procesom, rekao je Bauer novinarima nakon sastanka šefova obrane NATO-a u Bruxellesu. Moramo shvatiti da nije “zadano” da živimo u miru, dodao je, prenosi The Telegraph.
Bauer, nizozemski mornarički časnik i šef Vojnog odbora NATO-a, pohvalio je pritom Švedsku što je pozvala svoje građane da se spreme za rat prije nego što se zemlja formalno pridruži savezu. To je u Švedskoj dovelo do porasta broja volontera u civilnoj zaštiti, ali i, primjerice, veće prodaje radija na baterije.
Uskoro kreće velika NATO vojna vježba
“Od tu sve počinje. Spoznaja da se ne može sve planirati i da u idućih 20 godina neće sve biti idealno”, kazao je Bauer. Inače, oko 90.000 vojnika NATO-a sljedeći će tjedan započeti najveću vojnu vježbu bloka još od Hladnog rata. Operacija Steadfast Defender 2024 više se nego udvostručila otkad je najavljena prošle godine, a osmišljena je izričito da pripremi savez za rusku invaziju.
Britanija je za to angažirala oko 20.000 vojnika, kao i tenkove, topništvo i borbene zrakoplove. No, visoki dužnosnici NATO-a sve su više zabrinuti da vlade i privatni proizvođači oružja zaostaju u pripremama na domaćem polju.
Zalihe oružja i streljiva iscrpljene su sukobom u Ukrajini i trebat će godine da se popune trenutnom stopom proizvodnje. U međuvremenu, Rusija je utrostručila svoje vojne izdatke te je drastično ubrzala proizvodne linije.
‘Morate biti u stanju proizvoditi oružje i streljivo dovoljno brzo’
“Moramo biti spremniji u cijelom spektru”, rekao je admiral Bauer. “Morate imati uspostavljen sustav da pronađete više ljudi ako dođe do rata. Onda pričate o mobilizaciji, rezervistima ili vojnom roku. Morate se moći osloniti na industrijsku bazu koja je u stanju proizvoditi oružje i streljivo dovoljno brzo da biste mogli nastaviti sukob ako ste u njemu”, objasnio je.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius ima još alarmantniju poruku: Vladimir Putin bi mogao napasti NATO vojni savez za manje od desetljeća. Iako ruski napad na neku NATO članicu “za sada” nije vjerojatan, “naši stručnjaci očekuju da bi takav scenarij mogao biti moguć u idućih pet do osam godina”, rekao je Pistorius njemačkom listu Tagesspiegel.
U međuvremenu, zapadna pomoć Ukrajini smanjila se zbog sve većeg otpora javnosti u Sjedinjenim Državama i Europskoj uniji. EU nije mogla ispuniti svoje obećanje da će poslati milijun 155 mm topničkih granata u Kijev do sljedećeg mjeseca.
Paralela s Chamberlainom i Hitlerom
Američki predsjednik Joe Biden ne uspijeva uvjeriti republikanske čelnike da podrže daljnje pakete pomoći za Ukrajinu, jer oni tvrde da bi se novac umjesto toga trebao potrošiti na domaće prioritete, poput sigurnosti granica. Istodobno, britanski ministar vanjskih poslova David Cameron obećao je da će Britanija nastaviti podupirati Ukrajinu u “borbi naše generacije”.
Na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu, Cameron je pozive na pregovore s Rusijom usporedio s popuštanjem Adolfu Hitleru od strane premijera Nevillea Chamberlaina uoči Drugog svjetskog rata.
Sličnog je razmišljanja i poljski ministar vanjskih poslova, Radoslaw Sikorski, koji je poručio: ” “Nikada ne manjka džepnih Chamberlaina koji su spremni žrtvovati tuđu zemlju ili slobodu za vlastiti duševni mir. Ne bismo to trebali učiniti.”