“Gaslajting” je riječ godine: Da li ste njegova žrtva?

To je u prevodu – manipulacija ili dovođenje nekog u zabludu. Pretraga tog pojma povećana je za čak više od 1.700 procenata.

Kako izgleda “gaslajtovanje” prikazale su početkom četrdesetih godina prošlog veka predstave i filmovi nastali po komadu Plinska svetlost Patrika Hamiltona, piše 021.rs.

U psihologiji, pojam gaslajting je popularizovala Robin Stern i njime opisala odnos manipulatora i žrtve, koja počinje da sumnja u sopstvene misli i osećanja i preuzima sliku stvarnosti koju servira manipulator.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“To je neki emotivni odnos. To igra ključnu ulogu, zato dolazi do izmene realnosti kod žrtve. To se uglavnom dešava između roditelja i deteta, između supružnika, šefa i zaposlenih ili prijatelja, gde gaslajter zloupotrebljava svoju poziciju, zloupotrebljava poverenje”, objasnio je Filip Milenović, psiholog – psihoterapeut.

Cilj je da se kontroliše manipulisana osoba. Dugotrajni uticaj dovodi do nervoze, gubitka samopouzdanja, pa čak i do depresije.

Osnovni problem je što se “gaslajtovanje” teško prepoznaje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ako vas neko ubeđuje da je pohvala koju ste dobili za lep izgled zapravo ismevanje, ako tvrdi da ste nekoga zavodili samo zato što ste se ljubazno osmehnuli – sluđuje vas.

To su neki od tipičnih primera. Ne ostavlja tragove na koži, ali može dovesti do teških psihičkih posledica.

Na srpskom, čest prevod je i “sluđivanje” ili narodski “praviti nekoga ludim”. Sve češće se koristi i anglicizam.

“Obično reč koja se izabere za reč godine putem društvenih mreža, putem medija lako ulazi u sve druge leksičke sisteme. To što bivaju izabirane za reč godine pomaže njihovoj medijskoj eksponiranosti i tome da se o njima više govori u javnosti i javnim sferama”, rekao je Slobodan Novokmet, viši naučni saradnik Instituta za srpski jezik SANU.

„Sad imamo i pojam, zato je lakše psihoterapeutima da objasne svojim klijentima tu strukturu i na osnovu toga može da se zaključi da je jedini izlaz iz te manipulacije da osoba radi na sebi, da bude svesna sebe i svojih potencijala, da ima jasnu sliku o sebi nezavisnu od potvrde osobe koja je manipuliše”, ističe Filip Milenović.

Za oslobađanje, presudno je postavljanje granica, odvažnost i sigurnost u donošenju odluka.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije