Napetosti rastu tjednima te Washington upozorava da se boji "skorašnje" invazije i da je više od 100.000 ruskih vojnika blizu ukrajinske granice.
Zelenskij je ranije izrazio nezadovoljstvo zbog stalnih procjena o ratu i rekao da su takva upozorenja imala negativan učinak na ekonomiju i na nacionalnu valutu. Zatražio je da vidi dokaze koji potkrepljuju tvrdnje da Rusija namjerava napasti Ukrajinu u roku od nekoliko dana.
Brojne zemlje poslale su pozive svojim građanima da napuste Ukrajinu. Sada je to učinila i Srbija. "Preporučujemo da državljani Republike Srbije koji planiraju putovati u Ukrajinu razmotre odlaganje putovanja", objavljeno je na službenoj internetskoj stranici MSP-a.
Njemački vojni zrakoplov sletio je u ponedjeljak u litavsku zračnu luku Kaunas u gradu Karmėlava, rekao je Reutersov izvor, kao pojačanje toj regiji zbog straha od moguće ruske invazije na Ukrajinu.
Zrakoplov A400M doveo je oko 70 pripadnika njemačke vojske, a očekuje se da će Njemačka poslati još vojnika, ukupno njih 360, koji će biti raspoređeni unutar postojećih NATO-ovih snaga u toj regiji, rekao je glasnogovornik NATO-ove borbene skupine za pojačanja.
Pojačanje uključuje topništvo, izviđačke postrojbe i medicinske timove njemačke vojske, a dolazak novih snaga očekuje se tijekom ovog tjedna.
Njemački kancelar Olaf Scholz, koji danas putuje u Kijev, a zatim u Moskvu, zatražio je da Rusija odmah pokaže znakove deeskalacije u odnosima sa Zapadom u dosad najtežoj krizi od hladnog rata.
Ukrajina je obećala povećanje financiranja zračnim prijevoznicima u pokušaju da svoj zračni prostor zadrži otvorenim za komercijalne letove, rekao je premijer.
Denys Shmygal kaže da je vlada dodijelila 16.6 milijardi grivna (420 milijuna funti) kako bi jamčila nastavak letova kroz svoj zračni prostor.
"Ova odluka će stabilizirati situaciju na tržištu putničkog zračnog prijevoza i jamčiti povratak u Ukrajinu naših državljana koji se trenutno nalaze u inozemstvu", rekao je.
Nizozemski zračni prijevoznik KLM priopćio je u nedjelju da ukida letove za Ukrajinu, a njemačka zračna kompanija Lufthansa rekla je da o tome razmišlja.
Ministri financija skupine G7 poručili su u ponedjeljak da su spremni nametnuti velike gospodarske sankcije Rusiji ako napadne Ukrajinu. Ministri su ocijenili da je rusko gomilanje snaga na ukrajinskim granicama "razlog za veliku zabrinutost" i upozorili da će, ako dođe do vojne invazije kako Zapad strahuje, uslijediti brze posljedice za Rusiju.
"Ponavljamo da će posebno bilo kakva daljnja vojna agresija Rusije na Ukrajinu izazvati brz, koordiniran i snažan odgovor", navodi se u zajedničkoj izjavi. "Spremni smo kolektivno nametnuti gospodarske i financijske sankcije koje će imati masivne i trenutačne posljedice za rusko gospodarstvo".
Unatoč nedavnoj obnovi dijaloga između Moskve i Washingtona, naši su odnosi na dnu, rekao je glasnogovornik Kremlja za agenciju RIA novosti u vrijeme kada Zapad zamjera Rusiji održavanje vojnih vježbi na granici s Ukrajinom.
Sjedinjene Države rekle su u nedjelju da Rusija može u svakom trenutku izvesti invaziju na Ukrajinu i stvoriti iznenadnu izliku za napad, a istodobno su potvrdile da će braniti "svaku stopu" NATO-ova teritorija.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su određeni kanali za dijalog otvoreni, što je pozitivno, i sada su u kontaktu predsjednik Vladimir Putin i njegov američki kolega Joe Biden. Putin i Biden razgovarali su telefonski u subotu, podsjeća agencija Reuters i dodaje da su veze između njih u drugim područjima napete.
Britanski ministar oružanih snaga kaže kako vjeruje da je Europa najbliže ratu u zadnjih 70 godina.
"Ima 130.000 ruskih vojnika oko granica Ukrajine, tisuće na amfibijskim brodovima u Crnom i Azovskom moru", rekao je za BBC James Heappey.
Dodaje da još uvijek postoji "puno mogućnosti za kompromis i diplomaciju".
Index