Ukrajinska 155. mehanizovana brigada ‘Ana Kijevska’, koja je prošla specijalnu obuku u Francuskoj i opremljena je modernim zapadnim oružjem, našla se u središtu skandala. Državna istražna kancelarija Ukrajine pokrenula je istragu o zloupotrebi ovlasti i masovnom dezerterstvu
‘Ana Kijevska’, nazvana po kijevskoj princezi iz 11. vijeka koja je postala kraljica Francuske, sastavljena je od oko 5800 vojnika. Oko 2000 njih prošlo je višemjesečnu obuku u Francuskoj 2024. godine te je francuski predsjednik Emmanuel Macron lično posjetio nekoliko bataljona tokom službene posjete francuskoj vojnoj bazi.
Osim obuke, Francuska je brigadi osigurala modernu vojnu opremu, uključujući 18 oklopnih vozila AMX 10, 18 samohodnih haubica Caesar i 128 oklopnih transportera, a iz Njemačke su stigli tenkovi Leopard 2A4.
Masovno dezerterstvo prije prve borbe
Međutim, ukrajinski ratni novinar Juri Butusov izvijestio je da je brigada već prije prvog raspoređivanja na ratište počela pucati po šavovima. Prema njegovim tvrdnjama, čak 1700 vojnika napustilo ju je između marta i novembra 2024. godine. ‘Prije nego što je brigada ispalila prvi metak, 1700 vojnika ju je dobrovoljno napustilo’, napisao je Butusov.
Problem dezerterstva nije zaobišao ni razdoblje obuke u Francuskoj, gdje je prema podacima Butusova oko 50 vojnika samoinicijativno otišlo. Glavni uzrok masovnog napuštanja jedinice, navodi on, leži u prisilnoj regrutaciji na ukrajinskim ulicama, što je dovelo do nezadovoljstva i niske motivacije među vojnicima.
Problemi u vođstvu brigade
Neposredno nakon dolaska na front, ‘Ana Kijevska’ doživjela je iznenadnu promjenu komande. Pukovnik Dmitro Rjiumšin, iskusni oficir koji je ranije komandovaoo dvjema brigadama, dao je ostavku i zahvalio vojnicima putem Facebooka, a zamijenio ga je pukovnik Maksimov Taras Viktorovič, bivši komandant 14. mehanizovane brigade.
Od marta do danas brigada je imala najmanje sedam značajnih kadrovskih promjena, što je destabilizovalo njeno funkcionisanje.
Podjela i manjak resursa
‘Ana Kijevska’ suočila se s dodatnim problemima zbog preusmjeravanja vojnika u druge jedinice, a nedostatak osoblja natjerao je specijaliste za ometanje dronova da preuzmu pješačke uloge. Ukrajinska poslanica Mariana Bezuhla javno je kritikovala ovu praksu, naglasivši da ‘ni francuski napori da specijalizuju brigadu nisu spriječili generalske pogreške koje su je uništile’.
Nedostatak opreme takođe je bio problem. Serhi Sternenko, poznati ukrajinski advokat koji putem crowdfundinga osigurava vojnu opremu, otkrio je da brigadi nedostaju dronovi i ometači koje je trebala dobiti službenim putem.
Kritike i posljedice
Butusov i drugi vojni analitičari izrazili su zabrinutost zbog strategije stvaranja novih brigada dok postojeće jedinice nemaju dovoljno osoblja i opreme. Pukovnik Bohdan Krotevič iz Azovske brigade nazvao je tu praksu ‘čistim idiotizmom’.
Ova situacija mogla bi imati šire političke posljedice za Francusku jer je dala oko tri milijarde dolara vojne pomoći Ukrajini i bila među najglasnijim zagovornicima ulaska te zemlje u Evropsku uniju. Macron, koji je istakao Francusku kao snažnog saveznika Kijeva, sada se suočava s pitanjima o efikasnosti svoje strategije