U Francuskoj od 2023. godine djeca mlađa od 15 godina moraju dobiti saglasnost roditelja da se registruju na platformama društvenih medija.
Prema podacima Udruženja za zaštitu djece na internetu e-Enfance, 82 posto maloljetnika izloženo je štetnom sadržaju na internetu, uključujući prodaju droge i oružja te neprikladne fotografije i videosnimke.
Osim toga, korištenje društvenih medija dovelo je do povećanog broja incidenata verbalnog uznemiravanja u školama.
U izvještaju udruženja e-Enfance za 2023. navodi se da 67 posto djece uzrasta od osam do deset godina i 86 posto djece od osam do 18 godina koristi društvene mreže u Francuskoj.
Jedna od četiri porodice u Francuskoj takođe se suočila sa sajber maltretiranje.
Među djecom izloženoj sajber maltretiranju, 51 posto se suočava s izazovima u obrazovanju, dok 52 posto ima probleme sa spavanjem i gubitak apetita.
Vlada poduzima korake
Dok se izloženost djece internetu i rizici povećavaju, vlada poduzima korake da zaštiti zdravlje i prava djece.
Ove mjere uključuju borbu protiv sajber maltretiranja u školama, sprječavanje pristupa djece neprikladnom sadržaju, obavezu provjere starosne dobi za određene internet stranice i razmatranje uticaja štetnog digitalnog sadržaja na mentalno zdravlje djece.
Prema zakonu donesenom u Francuskoj 2023. za borbu protiv mržnje na društvenim medijima, potrebna je saglasnost roditelja da bi se djeca mlađa od 15 godina registrovala na ovim platformama.
Zakon takođe nalaže da platforme kreiraju sisteme za provjeru starosne dobi korisnika i da li postoji saglasnost roditelja.
Francuske vlasti mogu nametnuti kazne do jedan posto njihovog globalnog prihoda za platforme koje se ne pridržavaju ovih pravila.
Osim toga, roditelji mogu tražiti od platformi da suspenduju naloge njihove djece na društvenim mrežama.
Viktimizacija djece
Laura Morin, generalna direktorica Udruženja L'Enfant Bleu, rekla je da se njena organizacija od 1989. godine bavi pitanjem viktimizacije djece izložene svim vrstama zlostavljanja, uključujući fizičko, seksualno i psihičko zanemarivanje.
Zbog neadekvatnosti zakonske regulative, roditelji i odrasli moraju biti oprezni u pogledu interneta, rekla je Morin za Anadolu.
Istakla je važnost podizanja svijesti kako bi se roditelji ohrabrili da preuzmu misiju usmjeravanja djece.
Kako je kazala, postoje brojne opasnosti na internetu, napominjući da roditelji često ne shvaćaju da je dijeljenje fotografije djeteta na društvenim mrežama jednako davanju fotografije strancima na ulici.
Ističući da su djeca ranjiva na internetu i da mogu otvoriti naloge na društvenim mrežama već sa osam godina, Morin je rekla da ovo predstavlja rizike poput djece koja nezaštićena lutaju ulicama.
Dodala je da djevojčice i dječaci koji upadnu u ovu zamku postepeno postaju potpuno bespomoćni.
Istakla je da, prema podacima koje posjeduje, do trenutka kada dijete napuni 13 godina, internetom već kruži oko 1.300 njihovih fotografija.
Poručila je na kraju da roditelji često ne shvataju da se fotografije njihove djece koje podijele na internetu ne mogu lako izbrisati.