Broj posjetitelja iz zapadne Europe koji su u ožujku proveli barem jednu noć u SAD-u pao je za 17 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, prema podacima Američke uprave za međunarodnu trgovinu (ITA).
Prema analizi Financial Timesa, putovanja iz nekih zemalja, uključujući Irsku, Norvešku i Njemačku, pala su za više od 20 posto.
Ozbiljna prijetnja američkom turizmu
Taj trend ozbiljna je prijetnja američkoj turističkoj industriji, koja čini 2.5 posto BDP-a. Neke aviokompanije i hotelske grupacije već upozoravaju na pad potražnje za transatlantskim letovima i “negativan dojam” koji se širi o putovanju u SAD.
Ukupan broj inozemnih posjetitelja pao je u ožujku za 12 posto u odnosu na prošlu godinu – što je najstrmiji pad od ožujka 2021., kada je sektor putovanja još bio teško pogođen pandemijskim ograničenjima, pokazuju podaci ITA-e.
“Trump je u samo dva mjeseca uništio ugled SAD-a, što se vidi i kroz pad putovanja iz EU u SAD”, rekao je Paul English, suosnivač putničke platforme Kayak. “To nije samo još jedan udarac za američko gospodarstvo već i reputacijska šteta koju će generacijama biti teško ispraviti.”
Adam Sacks, predsjednik istraživačke tvrtke Tourism Economics, napomenuo je da pad dijelom može biti posljedica ranijeg Uskrsa prošle godine, ali je dodao: “Podaci iz zračnih luka i kopnenih prijelaza s Kanadom jasno pokazuju da se nešto događa… i da je to reakcija na Trumpa.”
Najprofitabilnije rute na svijetu
Transatlantske rute među najprofitabilnijima su na svijetu, a avioprijevoznici su nakon pandemije bilježili snažnu potražnju, osobito za premium sjedala.
Virgin Atlantic prošlog je tjedna upozorio na “umjereni” pad potražnje američkih putnika za letovima preko Atlantika, dok je izvršni direktor Air France-KLM-a Ben Smith izjavio da je tvrtka morala sniziti cijene ekonomskih karata zbog “blagog usporavanja tržišta”.
Međutim, British Airways (u vlasništvu IAG-a) i američki Delta Air Lines poručili su da zasad ne primjećuju pad interesa.
Uspjeh zrakoplovnih tvrtki usko je povezan s općim stanjem gospodarstva jer potrošači često odgađaju putovanja u vremenima kada se boje recesije. Analitičari Barclaysa rekli su ovog tjedna da ostaju zabrinuti za transatlantske rute, za koje očekuju da će “nagli pad profitabilnosti” postati realnost.
Značajno pao broj ljetnih rezervacija europskih turista
Naren Shaam, direktor platforme za online rezervaciju putovanja Omio, izjavio je da je stopa otkazivanja putovanja u SAD u prvom tromjesečju bila 16 posto viša nego lani – s posebno visokim udjelom otkazivanja među putnicima iz Velike Britanije, Njemačke i Francuske, gdje je otkazano čak 40 posto rezervacija.
Izvršni direktor francuskog hotelskog diva Accora Sébastien Bazin rekao je za Bloomberg da su izvještaji o zadržavanju turista na američkoj granici stvorili “loš dojam” o putovanju u SAD.
Accor je prošlog tjedna objavio da su ljetne rezervacije europskih turista za SAD pale za 25 posto.
Pad međunarodnih dolazaka u SAD dodatno ističe ekonomski rizik koji proizlazi iz agresivnije granične politike pod Trumpom.
Prema podacima ITA-e, međunarodni su posjetitelji prošle godine potrošili više od 253 milijarde dolara na putovanja i povezane usluge u SAD-u, što čini više od 19 posto ukupne turističke potrošnje od 1.3 bilijuna dolara.
Američka udruga za turizam upozorila je na “zabrinjavajuće trendove”, koje povezuje s “pitanjem dobrodošlice” SAD-a svijetu.
“Granice više ne djeluju sigurno”
Predsjednik Delte Glen Hauenstein izjavio je da je ta zrakoplovna tvrtka zabilježila “značajan” pad rezervacija iz Kanade, zbog čega su obustavili financijske projekcije za ovu godinu.
Gloria Sync, umjetnica i autorica iz engleskog Nottinghama, izjavila je da je otkazala putovanje u San Francisco u svibnju, nakon što je pročitala izvještaje o zadržavanju turista.
“Granice više ne djeluju sigurno”, rekla je Sync, koja je transrodna i navodi da se boji “neželjene pažnje” zbog svog identiteta.
“Ne znam hoću li se ikad više vratiti, iskreno.”
Putovanja iz Kanade, važnog izvora turista za zimske destinacije u SAD-u, također su u padu. Tako je Las Vegas prošle godine ugostio 1.4 milijuna Kanađana – što čini četvrtinu svih međunarodnih posjetitelja tog grada.
“Neću posjetiti SAD dok je Trump na vlasti”
Tvrtka Tourism Economics, koja je prethodno predviđala porast međunarodnih dolazaka za 9 posto, prošlog je tjedna zbog Trumpove najave novih carina revidirala prognozu – sada očekuje pad od 9.4 posto.
Sacks je kao problem naveo i Trumpovu agresivnu retoriku prema EU, Grenlandu i Kanadi. “To su sve nepotrebne greške, ali imaju golem utjecaj na percepciju SAD-a – a time i na turizam.”
Trumpove carine i rasformiranje američke razvojne agencije USAID-a naveli su umirovljenika Paula Harringtona, Britanca koji živi u Parizu, da otkaže putovanje u Washington sljedeće godine.
“Sad kontaktiram američke prijatelje da posjete mene u Parizu”, rekao je Harrington. “Neću posjetiti SAD dok je Trump na vlasti.”