Po prvi put, blok uvodi zabranu transakcija stranim finansijskim institucijama koje koriste ruski sistem za razmjenu finansijskih poruka SPFS, a takođe proširuje ograničenja na 13 ključnih regionalnih banaka
ISTANBUL (AA) – Evropska unija (EU) je u ponedjeljak usvojila svoj 16. paket sankcija Rusiji, usmjerenih na ključne sektore njene ekonomije i pojedince uključene u njen rat protiv Ukrajine, javlja Anadolu.
Taj potez uslijedio je kada je rat ušao u četvrtu godinu, a zvaničnici EU-a su naglasili potrebu da se oslabi sposobnost Moskve da nastavi vojnu kampanju.
Najnoviji paket uključuje ekonomske i individualne restriktivne mjere koje utiču na rusku flotu u sjeni, finansijske mreže i vojno-industrijski kompleks.
“Već tri godine Rusija nemilosrdno bombarduje Ukrajinu, pokušavajući da ukrade zemlju koja nije njihova”, rekla je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas.
Poručila je da svaki paket sankcija uskraćuje Kremlju sredstva za vođenje rata.
Vijeće EU-a uvelo je sankcije za 83 pojedinca i subjekta odgovorna za podrivanje teritorijalnog integriteta Ukrajine, dok su također prošireni kriteriji za sankcionisanje onih koji upravljaju ruskom flotom u sjeni, plovilima koja se koriste za izbjegavanje sankcija za izvoz nafte, navodi se u saopćenju.
Ukupno 153 broda sada su ograničena prema mjerama EU-a.
Po prvi put, EU je uvela zabranu transakcija stranim finansijskim institucijama koje koriste ruski sistem za razmjenu finansijskih poruka SPFS, dok je takođe proširila ograničenja na 13 ključnih regionalnih banaka.
Pored toga, 53 subjekta dodana su na listu onih koji snabdijevaju ruski vojno-industrijski kompleks.
Sankcije također uključuju nova trgovinska ograničenja za tehnologiju bespilotnih letjelica, hemikalije i softver koji je kritičan za razvoj ruskog oružja. Dodatna ograničenja su stavljena na izvoz industrijskih materijala i uvoz ruskog aluminijuma, značajnog izvora prihoda za Moskvu.
Osam ruskih medija optuženih za širenje propagande Kremlja ostaje bez dozvole za emitovanje u EU-u, dok su uvedena nova ograničenja za ruske luke, transportne mreže i avijaciju.
Paket također proširuje energetske sankcije, ograničavajući softver koji se koristi za istraživanje nafte i plina i zabranjujući privremeno skladištenje ruske sirove nafte u EU.
Lideri EU-a su ponovo potvrdili svoju posvećenost podršci Ukrajini “koliko god bude potrebno”, a Kallas je naglasila da sankcije predstavljaju ključnu polugu u tekućim naporima da se okonča rat.