Za vrijeme konferencije, koja je počela u 14:00, istakao je kako je Ekvador slobodna, nezavisna i suverena država koja je slobodna od bilo kakvog vanjskog uticaja i kako je odluka donijeta isključivo na tim načelima. Takođe je kritikovao prijetnje britanskih vlasti koje su zaprijetile da bi mogle izvesti “napad” na ekvadorsku ambasadu u Lodnonu i silom dovesti do hapšenja Juliana Assangea.
Još juče Patino je rekao kako će ponuditi Assangeu da može ostati u prostorijama ambasade Ekvadora “bez vremenskog ograničenja”. Patino je istakao na današnjoj konferenciji kako je Julian Assange zatražio azil u strahu od montiranog procesa protiv njega. “Ekvador je detaljno razmotrio njegov zahtjev za azil koji je podnio zato jer mu se prijetilo i zato jer se boji izručenja američkim vlastima”, rekao je Patino. “Objavom tajnih podataka Assange je napravio pravičnu stvar, nastojeći prokazati korupciju. On se bori za slobodu govora”, navodi Patino.
Dio govora iz uživo prenosa iz Ekvadora:
“Ukoliko se Assange izruči SAD-u neće imati pošteno suđenje, sudiće mu vojni sud. Smatramo kako je to nedopustivo. Ekvador je zaključio kako nema adekvatnu pomoć od vlastite države (op.a. Australija). Ukoliko ga se izruči Švedskoj, uskoro bi mogao završiti u SAD-u gdje ga čeka politički progon zbog njegove borbe za slobodu govora i slobodu medija. Njegov osobni integritet i život su ugroženi, zato je zatražio azil. To znači da su mu od sada u potpunosti zaštićena ljudska prava kao azilantu i da ima sva prava prema međunarodnim zakonima. Istakao bih kako je Ekvador uvijek bio korektan i kako znatan broj azilanata danas živi u Ekvadoru, većinom iz Kolumbije. Ljudska prava moraju biti globalno zaštićena i sve države ih moraju priznati.
Diplomatski azil je zasnovan na međunarodnim zakonima i neosporiv je prema bilo kojem kriteriju. Nijedan lokalni ili državni zakon ne može osporiti međunarodni zakon o azilu. Zatražili smo od Švedske obećanje da Julian neće biti izručen SAD-u ukoliko dođe na ispitivanje u Švedsku, oni su to odbili. Ekvadorska vlada staće u zaštitu Juliana Assange – dajemo mu azil (aplauz).
Britanska vlada mora poštovati odluku ekvadorske vlade i nadamo se da će se poštivati međunarodne zakone. Nadamo se da će i nakon ovoga odnosi između naših država ostati na izuzetno dobroj razini”, rekao je – između ostaloga – Ricardo Patino.
U govoru je takođe napomenuo sve međunarodne zakone koji su iznad svih lokalnih i državnih zakona. Takođe napominje kako je Ekvador imao uvijek dobre i korektne odnose s Britanijom – “sve do sada”. U međuvremenu, britanska kancelarija za vanjske poslove napomenula je kako neće dopustiti prolazak Assangea, čak i ako mu Ekvador odobri azil.
Konferencija za novinare završila je tačno u 14:40 prema našem vremenu (07:40 prema ekvadorskom). Odmah nakon objave mogla se čuti glasna proslava odluke Assangeovih pristaša ispred ambasade u Londonu. Nekoliko sati prije dramatične konferencije tri osobe su uhapšene ispred ekvadorske ambasade u Londonu.