Dvije nuklearne sile pokrenule rat dronovima. “Nalazimo se na prekretnici”

PRVI dronovski rat između nuklearno naoružanih susjeda izbio je u južnoj Aziji. U četvrtak je Indija optužila Pakistan da je lansirao valove dronova i projektila na tri vojne baze na indijskom teritoriju i u dijelu Kašmira pod upravom Indije – optužbu koju je Islamabad brzo odbacio.

Pakistan je tvrdio da je srušio 25 indijskih dronova u zadnjim satima. Delhi zasad šuti. Stručnjaci kažu da ovakva razmjena napada označava opasnu novu fazu u desetljećima starom rivalstvu jer se više ne razmjenjuje samo artiljerija, već i bespilotne letjelice preko napete granice, piše BBC. Dok Washington i druge svjetske sile pozivaju na smirivanje situacije, regija stoji na rubu ozbiljne eskalacije, a dronovi – tihi, daljinski upravljani i lako negirani – otvaraju novo poglavlje u sukobu između Indije i Pakistana.

Sukob Indije i Pakistana ulazi u eru dronova

“Sukob Indije i Pakistana ulazi u eru dronova – u doba kad će ‘nevidljive oči’ i bespilotna preciznost odlučivati hoće li doći do eskalacije ili će se strasti smiriti. U zračnom prostoru južne Azije, koji je stalno pod pritiskom, onaj tko ovlada ratovanjem dronovima neće samo promatrati bojište – on će ga oblikovati”, rekao je Jahara Matisek, profesor na Američkom mornaričkom ratnom koledžu, za BBC.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Od srijede ujutro Pakistan tvrdi da su indijski zračni napadi i prekogranična paljba usmrtili 36 ljudi i ranili još 57 u Pakistanu i dijelu Kašmira pod njegovom upravom. S druge strane, indijska vojska javlja da je najmanje 16 civila poginulo u pakistanskom granatiranju. Indija tvrdi da je njihova raketna paljba bila odgovor na smrtonosni napad militanata na indijske turiste u Pahalgamu prošlog mjeseca, za koji Islamabad negira bilo kakvu povezanost.

Pakistanska vojska u četvrtak je objavila da je srušila 25 indijskih dronova iznad nekoliko gradova, uključujući Karachi, Lahore i Rawalpindi. Navodno se radi o izraelskim dronovima tipa Harop, a oboreni su kombinacijom tehničkih i oružanih protumjera. Indija je tvrdila da je uništila nekoliko pakistanskih radara i sustava protuzračne obrane, uključujući jedan u Lahoreu, što je Pakistan opovrgnuo.

Kakve dronove ima Indija?

Laserski navođene bombe i projektili, dronovi i bespilotne letjelice (UAV) danas su ključni u ratovanju jer značajno povećavaju preciznost i učinkovitost vojnog djelovanja. Mogu slati koordinate za zračne udare, a ako su opremljeni laserskim označivačima, mogu i sami navoditi ciljeve za trenutačni napad.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dronovi se mogu koristiti kao mamci ili za ometanje neprijateljske protuzračne obrane – ulaze u zračni prostor pod kontrolom protivnika, prisiljavajući ga da uključi radare, koji zatim postaju mete kružećih dronova ili projektila za uništavanje radara. “Tako to rade i Ukrajina i Rusija u svom ratu. Ta dvostruka uloga – ciljanje i provociranje – čini dronove pojačivačem sile jer pomažu uništiti obranu bez rizika za pilote”, kaže prof. Matisek.

Stručnjaci ističu da se indijska flota dronova većinom oslanja na izraelske izvidničke UAV-ove poput IAI Searcher i Heron, kao i na kružeće projektile Harpy i Harop – dronove koji ujedno služe kao samoubilački projektili, sposobni za izviđanje i precizne udare. Harop, posebno, označava pomak prema ratovanju koje cilja strateške mete visoke vrijednosti i odražava sve veću ulogu takvih sustava u modernim sukobima.

Heron je, prema stručnjacima, “indijsko oko na visini”, korišteno i u miru i u ratu. IAI Searcher Mk II osmišljen je za prve linije borbe – može letjeti 18 sati, ima domet od 300 km i maksimalnu visinu od 7.000 metara. Iako mnogi smatraju da Indija zasad ima relativno mali broj borbenih dronova, dogovor vrijedan 4 milijarde dolara s SAD-om o nabavi 31 drona MQ-9B Predator – koji može letjeti 40 sati i do 12.000 metara visine – predstavlja veliki iskorak za njezine napadačke sposobnosti.

Indija također razvija taktiku rojeva dronova – ispuštanje velikog broja manjih bespilotnih letjelica koje bi preopteretile protivničku obranu, otvarajući prostor za udar skupljih i moćnijih sustava, kažu stručnjaci.

Kakve dronove ima Pakistan?

Pakistanska flota dronova je, prema riječima analitičara Ejaza Haidera iz Lahorea, “široka i raznolika”, a sastoji se i od domaćih i uvoznih sustava.

U svom arsenalu, kaže, Pakistan ima “više od tisuću dronova”, uključujući modele iz Kine, Turske i one vlastite proizvodnje. Među istaknutijim platformama su kineski CH-4, turski Bayraktar Akinci te pakistanski Burraq i Shahpar. Osim toga, Pakistan je razvio i vlastita kružeća ubojita sredstva, čime je dodatno ojačao svoje napadačke kapacitete.

Haider tvrdi da pakistansko ratno zrakoplovstvo već gotovo desetljeće sustavno uključuje dronove u operacije. Jedan od glavnih ciljeva je razvoj tzv. “vjernih krilnih pratitelja” – bespilotnih letjelica koje djeluju zajedno s pilotiranim avionima.

Prof. Matisek vjeruje da je “izraelska pomoć u tehnologiji, posebno kroz isporuke dronova Harop i Heron, bila presudna za Indiju, dok pakistansko oslanjanje na turske i kineske platforme pokazuje da utrka u naoružanju ne jenjava”.

Iako je razmjena dronova između Indije i Pakistana značajna eskalacija, stručnjaci kažu da se ipak dosta razlikuje od ratovanja dronovima koje se vodi u Ukrajini. Tamo su dronovi postali ključni alat u svakodnevnim operacijama – koriste se u tisućama za izviđanje, ciljanje i izravne napade.

“Nalazimo se na prekretnici”

“Korištenje dronova umjesto borbenih zrakoplova ili teških raketa znači vojnu mjeru manjeg intenziteta. Dronovi su slabije naoružani od aviona, pa se to može tumačiti kao oblik suzdržanosti. No, ako je ovo samo uvod u širu zračnu ofenzivu, tada se sve mijenja”, rekao je indijski analitičar Manoj Joshi za BBC.

Ejaz Haider smatra da su pakistanske dronovske akcije u regiji Jammu “vjerojatno bile taktički odgovor na neposredne provokacije, a ne pravi uzvratni udar”.

“Pravi odgovor na napad Indije uključivao bi šok i strahopoštovanje – bio bi širi, obuhvaćao bi više platformi, i pilotiranih i bespilotnih, i ciljao bi širi spektar meta. Cilj takve operacije bio bi izazvati snažan dojam i pokazati ozbiljnu eskalaciju koja nadilazi sadašnje uzajamne udare”, kaže Haider.

Iako su dronovi temeljito promijenili bojište u Ukrajini, u sukobu Indije i Pakistana zasad im se pripisuje više simbolična nego odlučujuća uloga, kažu stručnjaci. Obje zemlje i dalje koriste klasične zračne snage i rakete u međusobnim napadima. “Ovo ratovanje dronovima kojem sad svjedočimo možda neće dugo trajati – moglo bi biti samo početak većeg sukoba”, kaže Joshi.

“To može značiti ili smirivanje situacije ili novu eskalaciju – obje opcije su na stolu. Nalazimo se na prekretnici, a kamo će stvari krenuti, nitko ne zna.”

Jasno je da Indija sve više uključuje dronove u svoju strategiju preciznih udara, što joj omogućuje da napada mete izvan svojih granica bez slanja pilotiranih letjelica. No taj pomak otvara i važne dileme.

“Dronovi snižavaju politički i operativni prag za vojnu akciju – omogućuju nadzor i napad, a da se pritom nastoji izbjeći velika eskalacija”, kaže prof. Matisek. “Ali istovremeno stvaraju i nove rizike: svaki srušeni dron, svaki onesposobljeni radar, može postati nova iskra u ovom ionako napetom odnosu između dviju nuklearnih sila.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije