Drevna civilizacija koja je inspirisala američku demokratiju

Ovjekovječena u Ilijadi kao zemlja “vrtlog rijeke Xanthos”, nazvana po svojoj izvornoj prijestolnici, drevna Likija bila je planinsko uporište nastanjeno žestoko nezavisnim pomorskim narodom čije je porijeklo i dalje predmet nagađanja.

Drevni grčki istoričar Herodot tvrdio je da su preci Likijaca, Trm̃mili, “potekli s Krete”, iako moderni naučnici vjeruju da su oni bili anatolski narod koji je postao heleniziran nakon što je Aleksandar Veliki preuzeo tu regiju od Perzijanaca 333. pr. . I premda su Likijci davno nestali u zaboravu, asimilirani od strane Bizanta i Turaka, njihovo političko naslijeđe ostaje i dalje zahvaljujući neobičnoj istorijskoj vezi.

Dana 30. juna 1787. budući američki predsjednik James Madison održao je govor na Ustavnoj konvenciji u Philadelphiji. Forum je sazvan kako bi se identifikovao učinkovitiji sistem vlasti za novonastalu naciju, u kojoj je nedostatak proporcionalne zastupljenosti kočio učinkovito kreiranje politike.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odgovarajući na tvrdnju delegata Olivera Ellswortha da je jednakost glasova uvijek bila temeljno načelo u konfederacijama, Madison je naveo primjer Likije. Likijski savez, tvrdio je, bio je drugačiji.

Formirana u 2. vijeku prije Hrista i sastavljena od 23 grada-države, Likijska liga bila je prva svjetska demokratska unija, model snažne konfederacije temeljene na narodnoj i proporcionalnoj zastupljenosti. Šest gradova – uključujući glavni grad Pataru – imalo je tri glasa u Likijskom vijeću, gradovi srednje veličine imali su dva, a mala naselja jedan.

Okolnosti oko stvaranja Lige nisu jasne, ali je to vjerovatno bio odgovor na tiraniju Rodosa, kojemu je Rim nakratko dodijelio kontrolu nad Likijom 190. pr. Hr. Liga nije mogla određivati vanjsku politiku, ali je birala izvršnu vlast, Likijarha, kao i lokalne sudije, te ubirala poreze. Francuski filozof iz 18. vijeka Montesquieu nazvao ga je “najsavršenijim ustavom antike”.

Profesor Anthony Keen, stručnjak za Likiju sa Univerziteta Notre Dame, opisuje sistem kao “susret grčkih ideja o demokratiji s već postojećim likijskim idejama o tome kako zajednica pojedinačnih urbanih naselja funkcioniše zajedno”, piše BBC.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije