Do 2100. u svijetu bi moglo biti preko milijardu žrtava pušenja

“Jedina koja ima koristi od prenošenja pušačkih navika s jedne siromašne generacije na drugu je industrija duhana”, upozorava Gregory Connolly, direktor centra za globalni nadzor nad duhanom pri harvardskoj školi javnog zdravlja i predsjedatelj konferencije koja je u Bostonu okupila predstavnike više od 40 zemalja i međunarodnih organizacija poput EU, Afričke unije i Svjetske zdravstvene organizacije.

“Ovaj je sastanak historijski korak prema pretvaranju pušenja u svijetu u prošlost”, rekao je.

Zdravstveni stručnjaci poručili su s konferencije kako se kontrola nad duhanskim proizvodima mora uklopiti u programe UN-a i drugih razvojnih agencija širom svijeta, a zemlje pojedinačno moraju donošenjem zakona ne samo zaštititi zdravlje nacije nego i ograničiti štete koje su posljedica te industrije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Connolly upozorava kako od posljedica pušenja štetu trpe sve industrije osim duhanske, a isto vrijedi i za ekonomije siromašnih zemalja i njihovo stanovništvo.

Skup je pozvao da se u središte svake odluke o trgovinskim sporazumima koji uključuju duhansku industriju postavi pitanje štetnih posljedica na zdravlje te da se ulože napori kako bi se broj pušača smanjio na manje od 5 posto stanovništva u svijetu do 2048.

Pušenje u zemljama u razvoju je već do sada odnijelo oko 100 miliona života.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije