Danski parlament usvojio je zakon, i to bez velikog protivljenja, kojim se starosna granica za odlazak u penziju povećava na 70 godina od 2040. godine, sa sadašnjih 67.
Za ovaj prijedlog je glasao 81 poslanik, a 21 protiv.
Time se Danska svrstala u zemlje sa najvišom starosnom granicom za odlazak u penziju.
Od reforme iz 2006. godine, zakonska starosna granica za penzionisanje u toj zemlji se određuje prema očekivanom životnom vijeku i revidirana je svakih pet godina.
Starosna granica će od 2030. biti povećana na 68 godina, a 2035. godine na 69 godina.
Novi zakon utvrđuje starosni uslov za penzionisanje na 70 godina za sve rođene poslije 31. decembra 1970. godine, odnosno sve one koji će imati 69 godina 2040. godine.
Premijerka Mete Frederiksen je prošle godine rekla da će ovaj proces biti razmatran, ali se to očigledno nije dogodilo.
“Više nismo uvjereni da starosna granica za odlazak u penziju treba automatski da se povećava. Ne možete stalno da govorite ljudima da moraju da rade godinu dana duže”, napomenula je tada.
Radnik Tomas Jansen (47) rekao je da je nova mjera “nerazumna”, preneo je BBC.
“Mi radimo, radimo i radimo, ali ne možemo tako”, izjavio je.
Prema njegovom mišljenju, situacija je možda drugačija za one koji sjede u kancelarijama, ali će radnička klasa koja obavlja fizičke zahtjevne poslove teško moći da se nosi sa ovim promjenama.
“Cijeli život plaćam porez. Trebalo bi da postoji i vreme za djecu i unuke”, poručio je Jansen.
Proteklih nedelja u Kopenhagenu je pokrenuto i nekoliko protesta, a uoči glasanja u parlamentu je Jesper Etrup Rasmusen, direktor Danske unije sindikata, rekao da je podizanje starosne granice “potpuno nepravedno”.
“Danska ima zdravu ekonomiju, a istovremeno i najvišu starosnu granicu za penzionisanje u EU. Podizanje granice znači da će ljudi izgubiti pravo na dostojanstveni život u poznijem dobu”, poručio je.
Kako se životni vek produžava, a budžeti su u deficitu, mnoge zemlje širom Evrope pooštravaju uslove za odlazak u starosnu penziju.
U Švedskoj se u penziju odlazi sa 63, a u Italiji sa 67 godina, mada se u narednom periodu očekuje još povećanja.