Kad bacite pogled na kalendar, znate koja je godina. Ako pratite onaj stari srpski, onda je naučnofantastična 7530. Međutim, izgleda da pravoslavci baš vode svoju politiku i bole ih brige za druge jer i u Etiopiji postoji posebno računanje vremena. Oni su na primer proslavili pre nekoliko meseci novu 2014. godinu.
Kada je Katolička crkva izmenila računanje 500. godine naše ere, Etiopska pravoslavna crkva nije to učinila. Zbog toga njihov kalendar zaostaje 7 godina i 8 meseci. Tako da u Etiopiji, Nova godina pada 11. septembra ili 12. kad je prestupna, na početku proleća južne hemisfere. U septembru su proslavili 2014. godinu.
Svaki od 12 meseci ima 30 dana, dok trinaesti – poslednji u godini – ima pet ili šest dana, zavisno od toga da li je prestupna godina. Zove se Pagume, proizašlo iz grče reč koja je ozunačavala dane koji su zaboravljeni da budu izračunani.
Adis AbebaFoto: Profimedia
Vreme se takođe računa drugačije – dan je podeljen na dva dvanaestočasovna podeljka počevši od šest sati, čime i podne i ponoć padaju u šest sati po etiopskom vremenu. Tako da, ako vas neko pozove na kafu u Adis Abebi u 10 sati ujutru, a Etiopija je rodno mesto zrna kafe arabike, nemojte se čuditi ako se pojavi u 16 sati.
Etiopija je zemlja koja se oduvek razlikovala od ostalih afričkih po mnogo čemu. Nikad na primer nije bila kolonizovana. Italijani su više puta pokušavali i dolazili do granica ali su padala u bitkama. Tek je Musolini za vreme Drugog svetskog rata uspeo da ih okupira ali time i prekršio sve potpisane dogovore.
Cela rege kultura i rastafarijanci su blisko povezani sa ovom zemljom jer su verovali u crnog kralja koji će obnoviti carstvo. Tako su počeli da prate Hajle Salasija, etiopskog kralja krunisanog 1930. Rastafarijanci su verovali u konačan povratak svih robova i njihove dece nazad u Afriku. Bob Marli je odigrao ključnu ulogu u širenju rastafarijanske poruke – a stihovi njegove pesme War citiraju carevo obraćanje Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) iz 1963. godine u kojem poziva na mir: „Sve dok filozofija koja jednu rasu smatra superiornom, a druge inferiornim nije konačno i trajno diskreditovana i napuštena… sve do toga dana, afrički kontinent neće spoznati mir".
Bezobzira na veliku popularnsot rastafarijanske crkve u popkulturi, ipak u Etiopiji glavnu reč vode pravoslavci i muslimani, a sama Etiopija je bila prvi dom muslimana van Arabijskog poluostrva.
- Izvor Noizz.rs