Da li “njemačka penzija” još znači bezbrižnu starost? Evo u kojoj zemlji penzioneri primaju još više

S obzirom na veće doprinose, nije iznenađujuće što su austrijske penzije prije nekoliko godina postale veće od njemačkih. Međutim, što se tiče troškova, inflacija uzima svoj danak, pa se sada razmatraju opcije za poboljšanje održivosti penzionog sistema u ovoj zemlji.

Njemačka penzija je decenijama simbol blagostanja u starosti. Međutim, najveća evropska ekonomija je već neko vrijeme u krizi, što se odražava i na penzije.

Tako je Austrija uspjela da pretekne Njemačku po visini penzija. Samo pretprošle godine, prosječna bruto penzija tamo je porasla za 632 evra. Međutim, to je posljedica razlika između dva penziona sistema.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Stopa doprinosa za zakonske penzije ostala je stabilna na preko 22 procenta već dugi niz godina“, rekao je profesor ekonomije Holger Bonin, šef Instituta za napredne studije u Beču, dodajući da je stopa u Njemačkoj trenutno ispod 19 procenata.

Inflaciono opterećenje

državne subvencije u Austriji su trenutno veće nego u Njemačkoj, prenosi Fenix-magazin.de. Međutim, profesor Bonin upozorava da je austrijski penzioni sistem opterećen inflacijom. Tamo sada počinje diskusija o tome kako stabilizovati penzioni sistem, koji više nije održiv, a stanovništvo stari.

Međutim, to ne znači da sistem funkcioniše lošije. U stvari, za razliku od Njemačke, preduzetnici i državni službenici učestvuju u austrijskom penzionom sistemu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Želimo da obezbijedimo bolju penzijsku sigurnost za preduzetnike. Sve novozaposlene osobe koje nisu povezane sa sistemom obaveznog penzijskog osiguranja uključićemo u sistem zakonskog penzijskog osiguranja na način koji je prilagođen preduzetnicima. Drugi oblici penzionog osiguranja koji obezbijeđuju pouzdanu penzijsku sigurnost za samozaposlene ostaće mogući”, navodi se u koalicionom sporazumu između CDU/CSU i SPD-a.

Uključivanje preduzetnika

Uključivanje samozaposlenih u penzioni sistem moglo bi da stvori problem, jer bi se broj zahtijeva za penziju povećao, ali bi taj potez mogao ublažiti demografski teret.

Florijan Blank, šef odjeljenja za socijalnu politiku u Fondaciji Hans Bekler, ionako podržava ovu inicijativu, jer je sistem koji uključuje više osiguranih lica i stabilniji, a pozitivno je i to što su sada osigurani ljudi koji ranije nisu bili osigurani. Stoga, “proširenje penzionog osiguranja zapravo može imati smisla”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije