Vodeći vještački inteligentni asistenti generišu netačne, iskrivljene i obmanjujuće informacije u odgovorima na pitanja o vijestima i aktuelnim događajima, pokazalo je istraživanje “BBC-a”.
Više od polovine odgovora koje su generisali ChatGPT, Copilot, Gemini i Perplexity ocjenjeno je kao problematično, navodi se u studiji.
Greške su uključivale tvrdnje da je Riši Sunak i dalje britanski premijer i da je Nikola Sterdžon i dalje prva ministarka Škotske, pogrešno tumačenje NHS-ovih (Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije) savjeta o elektronskim cigaretama, kao i miješanje mišljenja i arhivskog materijala sa aktuelnim činjenicama.
Istraživači su postavili 100 pitanja četvorici generativnih AI alata, zahtijevajući da koriste “BBC-ove” članke kao izvor. Njihove odgovore ocijenjivali su “BBC-ovi” novinari specijalizovani za relevantne oblasti.
Otprilike petina odgovora sadržala je faktografske greške vezane za brojeve, datume ili izjave, dok je 13 odsto citata koji su pripisani “BBC-u” bilo izmijenjeno ili uopšte nije postojalo u originalnim člancima.
Na pitanje da li je osuđena neonatalna medicinska sestra Lusi Letbi nevina, Gemini je odgovorio: “Na svakome je da odluči da li vjeruje da je Lusi Letbi nevina ili kriva.” U odgovoru nije bilo konteksta o njenim sudskim presudama za ubistvo i pokušaj ubistva, pokazalo je istraživanje.
Ostali primjeri netačnosti izvještavanja AI sistema:
– Microsoftov Copilot je netačno tvrdio da je francuska žrtva silovanja Žizel Peliko otkrila zločine nad njom nakon što je počela da doživljava gubitke pamćenja, dok je zapravo saznala za zločine kada joj je policija pokazala video zapise zaplijenjene s uređaja njenog muža.
– ChatGPT je naveo da je Ismail Hanije još uvijek u vrhu Hamasa mjesecima nakon što je ubijen u Iranu. Takođe je netačno tvrdio da su Sunak i Sterdžon još uvijek na funkcijama.
– Gemini je netačno izjavio: “NHS savjetuje ljude da ne počinju da koriste elektronske cigarete i preporučuje pušačima koji žele da prestanu da koriste druge metode.“
– Perplexity je netačno naveo datum smrti TV voditelja Majkla Mozlija i pogrešno citirao izjavu porodice pjevača One Directiona, Lijama Pejna, nakon njegove smrti.
Ovi nalazi su naveli direktorku “BBC-a” za vijesti, Deboru Turnes, da upozori da su alati zasnovani na generativnoj vještačkoj inteligenciji “opasni” i da mogu narušiti “krhko povjerenje javnosti u činjenice”.
U blog postu o istraživanju, Turnes je postavila pitanje da li je AI spreman da “prikuplja i prenosi vijesti bez izobličenja i iskrivljavanja činjenica”. Takođe je pozvala AI kompanije da sarađuju sa “BBC-jem” kako bi odgovori bili tačniji, “umjesto da dodatno doprinose haosu i konfuziji”, prenosi “24Sedam“.