EU je dospjela u diplomatski spor nakon što je objava o obustavljanju “svih plaćanja” Palestincima kao rezultat Hamasovih napada na Izrael dovela do sukoba s nekoliko država članica uključujući Irsku, Španjolsku i Nizozemsku, prenosi Guardian.
Nakon šest sati traženja objašnjenja, čini se da je Evropska komisija odustala od najave povjerenika za susjedstvo i proširenje, Olivéra Várhelyija, rekavši : “Neće biti obustave plaćanja.”
Na kraju je ipak ostao nejasan, rekavši da “nisu predviđena plaćanja”.
Šef EU-a Josep Borrell, koji je u Omanu na samitu sa zaljevskim državama, insistirao je da humanitarna pomoć Palestincima neće biti obustavljena.
“Obustava isplata – kažnjavanje cijelog palestinskog naroda – naštetila bi interesima EU u regiji i samo bi dodatno ohrabrila teroriste”, rekao je .
Prepirka je izbila nakon što je Várhelyi objavio da su “sva plaćanja (odmah) obustavljena” i “svi projekti stavljeni na revidiranje” u objavi na X-u, nekadašnjem Twitteru, u ponedjeljak poslijepodne.
“Ne možemo nastaviti sa uobičajenim poslovanjem”, rekao je. “Kao najveći donator Palestinaca, Evropska komisija razmatra svoj puni razvojni portfolio, vrijedan ukupno 691 miliona eura.”
Objava je iznenadila države članice koje su se pitale kako se humanitarna pomoć mogla obustaviti baš u trenutku kada je Izrael odsjekao Gazu u “potpunoj opsadi”.
Irska i Luksemburg doveli su u pitanje izjavu, posramivši zvaničnike Komisije koji su nagovijestili da će bilo kakve odluke o finansiranju biti donesene na hitnom sastanku ministara vanjskih poslova EU-a u utorak.
“Vidjeli smo tweet koji je danas poslijepodne objavio povjerenik Várhelyi… naše razumijevanje je da nema pravne osnove za jednostranu odluku ove vrste od strane pojedinog povjerenika i ne očekujemo obustavu pomoći”, rekao je glasnogovornik inozemnog povjerenika ministarstvo u Dublinu.
Madrid i Bruxelles također su izrazili rezerve, a Belgija je najavila nastavak razvojne i humanitarne pomoći. “Važno je da ne djelujemo ishitreno”, rečeno je.
Izvor u španskom ministarstvu vanjskih poslova rekao je da je odluka povjerenika “izazvala nelagodu u španskoj vladi”.
Njen ministar vanjskih poslova, José Manuel Albares, nazvao je Várhelyija “kako bi prenio svoje neslaganje s ovom odlukom” i zatražio da se ona stavi na dnevni red na hitnom sastanku ministara vanjskih poslova u Omanu u utorak.
Nizozemski premijer Mark Rutte upitan je hoće li biti obustavljena humanitarna sredstva iz Nizozemske.
“Trenutno o tome nema govora”, rekao je Rutte, dodavši da EU ni u kojem slučaju nije finansirala Hamas . “Stvarno moramo napraviti razliku između Hamasa, terorističke organizacije, i vrlo nevinih Palestinaca koji su jednako žrtve upravo sada, a opet, u slučaju Gaze, već 16 godina. I moraju živjeti pod jarmom užasnog terorističkog režima”, rekao je.
Kako su sati prolazili bez objašnjenja, drugi povjerenik bio je prisiljen uvjeravati kritičare da civili u Gazi nisu napušteni suočeni s energetskom i prehrambenom blokadom Izraela . “Humanitarna pomoć EU-a Palestincima u potrebi nastavit će se koliko god bude potrebno”, tvitao je povjerenik za upravljanje krizama Janez Lenarčič.
Nakon šest sati bez ikakvog objašnjenja za Várhelyijev tweet, EU je konačno izdala saopštenje, potvrđujući da pokreće “hitnu reviziju pomoći EU-a za Palestinu”. “Cilj ove revizije je osigurati da nikakvo finansiranje EU-a indirektno ne omogući bilo kojoj terorističkoj organizaciji da izvrši napade na Izrael”, rečeno je.
Činilo se da je povukao Várhelyijevu izjavu da će sredstva biti zamrznuta, ali je takođe rekao da u međuvremenu “nisu predviđena plaćanja”, ne nudeći nikakve pojedinosti o kojim je plaćanjima riječ.
Irska je rekla da se 80% Palestinaca oslanja na međunarodnu pomoć kako bi preživjeli, sa 700 miliona eura humanitarne pomoći dodijeljene Palestincima u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali od 2000. godine putem Odjela za humanitarnu pomoć Evropske komisije (ECHO) i Ureda UN-a za koordinaciju humanitarne pomoći.
U svojoj izjavi, EU je rekla da finansiranje ECHO-a neće biti preispitano.
Várhelyi je takođe ostavio zvaničnika EU komisije da traže odgovore, jer je ranije tog dana nagovijestio da će bilo kakva odluka o finansiranju biti donesena na sastanku ministara vanjskih poslova s Borrellom u Omanu.
UK je rekao da će revidirati finansiranje kako bi osigurao da novac ne ide teroristima.